Zamknij
REKLAMA

Nowe projekty w miejskim budżecie. Co konkretnie?

08:00, 16.04.2018 | WG
REKLAMA
Skomentuj
fot. Tomasz Berent/depositphotos

Solary na szkołach i budynkach miejskich oraz projekt dla niepełnosprawnych przedszkolaków - to niektóre z nowości, jakie pojawią się w tegorocznym budżecie miasta.

Magistrat pozyskał dotacje na realizację nowych projektów. Dlatego też na najbliższej sesji toruńscy radni rozpatrzą zmiany w budżecie miasta na 2018 r. i wieloletniej prognozie finansowej na lata 2018-2042.

Co nowego znajdzie się w budżecie miasta? Wśród miękkich projektów - "Wszystkie dzieci równe są". To propozycja skierowana do przedszkolaków z orzeczeniami o niepełnosprawności. Maluchy w ramach niego skorzystają z większej oferty zajęć dodatkowych. Projekt jest kontynuacją „Rodziny w Centrum”. Wartość obu projektów to 700 tys. zł, z czego wkład własny miasta wyniesie 200 tys. zł.

Nowością w budżecie będzie też instalacja ogniw fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej. Solary pojawią się na trzech szkołach, jednym przedszkolu, szpitalu miejskim, Miejskiej Przychodni Specjalistycznej i na budynku urzędu miasta przy ul. Grudziądzkiej. To pozwoli uzyskać oszczędności na zużyciu energii elektrycznej. Zadanie pochłonie 1,25 mln zł, z czego miasto wyłoży 640 tys. zł.

Ponadto w latach 2019-2020 trzy placówki medyczne: szpital miejski, Miejska Przychodnia Specjalistyczna i Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy przystąpią do projektu unijnego „E-zdrowie”.

- Projekt polega na tym, że wszelkie dane dotyczące chorób pacjenta, wyników jego badań będą przechowywane w centralnym serwerze i dostępne dla każdego lekarza w każdej placówce opieki zdrowotnej na terenie naszego województwa. Do tego potrzebujemy dokonać zakupów serwerów, komputerów i sprzętu medycznego, takiego jak RTG i ultrasonograf, które również będą ucyfrowione. Oznacza to, że pacjenci będą mieli dużo lepszą jakość obsługi w tych placówkach - wyjaśnia skarbnik miasta Magdalena Flisykowska-Kacprowicz.

Wartość całego projektu dla województwa kujawsko-pomorskiego wynosi ponad 23 mln zł. W przypadku trzech toruńskich placówek będzie to 6 mln zł, z czego dofinansowanie unijne ma osiągnąć poziom 80 proc.

Jakie jeszcze zmiany pojawią się w budżecie miasta? Miasto przeznaczy mniejszą kwotę na tzw. dokapitalizowanie Toruńskiej Infrastruktury Sportowej, czyli spółki, która opiekuje się halą sportową przy ul. Bema i spłaca obligacje na budowę obiektu. Chodzi o 1,4 mln zł. Skąd te oszczędności? Z odsetek od obligacji zaciągniętych na inwestycję.

(WG)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone