Zamknij

Jak oceniamy jakość życia w Toruniu? Jakie potrzeby mają torunianie? Są wyniki badań

17:00, 23.03.2018 WG
Skomentuj fot. Tomasz Berent fot. Tomasz Berent

Urzędnicy z toruńskiego magistratu przedstawili dziś wyniki badania społecznego "Potrzeby i ocena jakości życia mieszkańców miasta Torunia". Jakie płyną z nich wnioski?

Badanie potrzeb i oceny jakości życia mieszkańców Torunia zlecił urząd miasta. Zostało ono przeprowadzone między listopadem a grudniem 2017 r. na reprezentatywnej próbie 1001 mieszkańców Torunia zamieszkujących w mieście trzy miesiące lub dłużej, z zachowaniem proporcji płci, wieku, wykształcenia i osiedla zamieszkania.

Dotyczyło takich kwestii, jak: m.in. polityka społeczna i zdrowie, gospodarka komunalna, infrastruktura, transport publiczny,  wspieranie przedsiębiorczości, edukacja, rynek pracy, polityka przestrzenna, ochrona środowiska, kultura, turystyka, sport i rekreacja, bezpieczeństwo, promocja miasta, polityka informacyjna toruńskiego magistratu.

- W ramach aktualizacji Strategii Rozwoju Miasta Torunia zostało przeprowadzone badanie potrzeb i oceny jakości życia mieszkańców Torunia - wyjaśnia prezydent Torunia Michał Zaleski. - W drodze postępowania wyłoniony został wykonawca, firma BST. Ankieta była prowadzona metodą CAPI. Poprzez badanie była potrzebna nam diagnoza potrzeb, postaw i opinii mieszkańców na temat tego, co w ich oczekiwaniu w mieście jest potrzebne, co powinno się zmienić, a także jak oceniają warunki zamieszkania w Toruniu.

Wśród priorytetowych dla miasta kwestii respondenci wskazywali: budowę/remonty dróg (29,2 proc.), czystość i estetykę miasta (26,4 proc.), budowę/remonty chodników (23,8 proc.)  i rozwój budownictwa mieszkaniowego (19,6 proc.). Według ankietowanych najlepiej po Toruniu poruszać się rowerem (87,5 proc.) i pieszo (86,3 proc.). Poruszanie się komunikacją miejską oceniają jako bardzo łatwe (45 proc.) i łatwe (32,1 proc.).

Jak poprawić stan środowiska w naszym mieście? Respondenci wskazywali na wymianę nieekologicznych systemów ogrzewania na przyjazne środowisku (41 proc.), edukację ekologiczną (38 proc.), ograniczenie ruchu samochodowego w centrum (21 proc.).

- Torunianie widzą, że należy prowadzić nie tylko działania techniczne, ale należy również postawić na edukację ekologiczną. Są świadomi tego, że stan środowiska zależy również od stanu wiedzy i zaangażowania mieszkańców - to bardzo pozytywne wskazanie, na które należy zwrócić uwagę - mówi Zaleski.

A co z bezpieczeństwem? 96,4 proc. ankietowanych wskazało, że czuje się bezpiecznie w rejonie swojego zamieszkania. 79,2 proc. badanych uważa, że w mieście w ostatnich latach zaszły pozytywne zmiany. Wśród pozytywnych zmian torunianie wymieniają min. realizację dużej liczby remontów i budów, lepszą infrastrukturę drogową i mieszkaniową, w tym budowę obwodnicy i mostu czy dróg rowerowych czy też rozwój gospodarczy i poprawę transportu. Ci, którzy negatywnie oceniają to, co dzieje się w grodzie Kopernika, wskazują na obniżoną jakość powietrza, niedokończone inwestycje i słabo rozwiniętą komunikację miejską.

Nieco ponad 90 proc. nie zamierza w najbliższych latach zmieniać swojego miejsca zamieszkania. Z pełnymi wynikami badania można się zapoznać w raporcie na stronie miejskiej.

A jak Wy oceniacie jakość życia w Toruniu? Czekamy na Wasze komentarze.

(WG)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

TomaszTomasz

0 2

W Toruniu żyje się dobrze według mnie, ale brakuje przestrzeni publicznych typu skwery, parki, również można by było poprawić bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych po przez budowę przejść naziemnych lub podziemnych. 10:35, 24.03.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KamilKamil

3 0

Tylko nie przejścia nadziemne i podziemne. Bezpieczeństwo na przejściach najlepiej poprawić przez zmniejszenie prędkości. Pomagają w tym progi zwalniające oraz zwężania ulic. 13:25, 24.03.2018


reo

sikorasikora

3 0

Jest coraz mniej terenów spacerowych o naturalnej nawierzchni. Betonować - to idea przyświecająca włodarzom. Z niepokojem czytam o planowanym ciągu pieszo-rowerowym wzdłuż Wisły i do wału wiślanego - czy istniejące tam ścieżki zostaną "poprawione"? Oby zostały takie jakie są 11:51, 24.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KamilKamil

3 0

Jest coraz gorzej, w mieście jest coraz większy hałas, coraz mniej terenów zielonych. Poruszanie się pieszo jest bardzo uciążliwe, bo chodniki są oddawane samochodom, a przejścia nie są bezpieczne. 13:28, 24.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%