Zamknij

Ten wynalazek naszych naukowców może uratować życie strażakom

08:00, 24.03.2018 WG Aktualizacja: 10:22, 26.03.2018
Skomentuj Od lewej: Michał Meina i Krzysztof Rykaczewski, fot. Andrzej Romański/UMK Od lewej: Michał Meina i Krzysztof Rykaczewski, fot. Andrzej Romański/UMK

Dr Krzysztof Rykaczewski i mgr Michał Meina z UMK skonstruowali sensory, dzięki którym w czasie rzeczywistym będzie można określić pozycję strażaków podczas akcji gaśniczej. Za swój wynalazek otrzymali medal Targów Wynalazczości Innova 2018 w Walencji.

„Sposób ustalenia pozycji obiektu, w szczególności człowieka, i urządzenie do ustalania pozycji człowieka” - tak brzmi pełna nazwa wynalazku dr. Krzysztofa Rykaczewskiego z Zakładu Baz Danych Wydziału Matematyki i Informatyki UMK i mgr. Michała Meinę z Katedry Informatyki Stosowanej Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK. Został skonstruowany z myślą o wsparciu służb pożarniczych.

Toruński wynalazek został zgłoszony do konkursu i zaprezentowany na Targach Wynalazczości Innova 2018 w Walencji w ramach realizowanego przez Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości UMK projektu „KUBUS - Komercjalizacja Uniwersyteckich Badań i Usług” w Programie MNiSW „Inkubator Innowacyjności+”. Ich pomysł został doceniony. Naukowcy z UMK otrzymali złoty medal na tych targach.

System składa się z dwóch zestawów sensorów inercyjnych (akcelerometr, żyroskop i magnetometr) montowanych w obuwiu osoby lokalizowanej. Są one niewielkie. Łatwo je doczepić do obuwia. Dzięki zbieranym odczytom o przyspieszeniach i zmianach orientacji można określić lokalizację strażaków podczas akcji ratunkowo-gaśniczej. Pozwala to m.in. na lepszą koordynację działań przeciwpożarowych.

Mgr Meina pracuje w Laboratorium Neurokognitywnym UMK. Kieruje zespołem zajmującym się analizą ruchu. Jego zainteresowania naukowe to m.in akcelerometria, systemy nawigacji zliczeniowej oraz przetwarzanie obrazu, uczenie maszynowe i bazy danych. Dr Rykaczewski zaś był dwa razy laureatem stypendium "Krok w przyszłość". Stopień doktora nauk matematycznych uzyskał w 2016 r. na podstawie rozprawy "Sterowalność i aproksymacyjna sterowalność inkluzji ewolucyjnych".

(WG)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

AsdfgAsdfg

2 0

Już dawno wymyślono coś podobnego nic nowego ;) 17:07, 24.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%