Zamknij

Tłumy na Forum Zawodowców, czy to uratuje szkolnictwo branżowe? Minister Zalewska chwali, ale...

12:30, 16.03.2018 AA Aktualizacja: 09:20, 19.03.2018
Skomentuj

Wszystkie technika i szkoły branżowe z Torunia po raz drugi spotkały się w Centrum Targowym Park na Forum Zawodowców. Chociaż impreza cieszy się dużym zainteresowaniem, to uczniowie i tak ciągle częściej wybierają licea ogólnokształcące. Jak temu zaradzić? Czy minister Zalewska znajdzie rozwiązanie?

Osiem toruńskich techników zaprezentowało swoją kompleksową ofertę podczas drugiego Forum Zawodowców. Na prezentacjach tłumnie pojawili się uczniowie klas gimnazjalnych z okolicy Torunia. Niestety popularność forum nie idzie w parze z zainteresowaniem szkolnictwem zawodowym. Uczniów w technikach i dawnych zawodówkach ciągle brakuje.

- W bieżącym roku szkolnym planowaliśmy utworzyć kilkanaście oddziałów w technikach i szkołach branżowych, udało nam się utworzyć raptem cztery - przyznaje prezydent Michał Zaleski. - Jest to problem, bo już teraz docierają do nas sygnały, że przedsiębiorcom brakuje ludzi do pracy. Wspieramy wszystkie inicjatywy, które mają pomóc w zwiększeniu zainteresowanie takim rodzajem kształcenia.

Zapotrzebowanie na specjalistów jest naprawdę ogromne, dlatego przedsiębiorcy twierdzą, że inicjatywy takie jak Forum Zawodowców są bardzo potrzebne.

- Zachęcając młodzież do wyboru szkolnictwa zawodowego w przyszłości, będziemy mieli pracowników - tłumaczy Damian Orzeł z Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. - Jako PSSE zachęcamy przedsiębiorców do tego, aby aktywnie włączali się w rozwój szkolnictwa branżowego i technicznego, współpracując przy tworzeniu klas patronackich czy wyposażając pracownie.

Od ubiegłego roku Strefa patronuje klasom z Zespołu Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych. Władze szkoły bardzo pozytywnie oceniają tę współpracę.

- Nasza szkoła ma ponad 70 lat, nie uciekamy od tradycji ale kształcąc nowe pokolenia stawiamy nacisk na nowoczesność. W szkole stwarzamy całą masę możliwości, staramy się odpowiadać na zapotrzebowanie rynku pracy. Od nowego roku szkolnego planujemy utworzyć nowe klasy patronackie, we współpracy m.in. z firmą Energą-Operator - wyjaśnia Małgorzata Łopatko, dyrektor ZSMEiE w Toruniu.

Forum poświęcone szkolnictwu zawodowego spotkało się z dużym zainteresowaniem przyszłych absolwentów klas gimnazjalnych. Przyciągnęło także wielu gości, w tym minister edukacji narodowej Annę Zalewską, która bardzo pozytywnie oceniła tę inicjatywę.

- Cieszę się, że słyszę hałas. To znaczy, że uczniowie nie koncentrują się na urzędnikach, tylko na ofercie, jaką prezentują toruńskie szkoły branżowe i technika - zapewniała minister podczas uroczystego otwarcia forum. - W klasach siódmych pojawiły się zajęcia z doradcami zawodowymi, to ogromna pomoc dla młodych ludzi. Należy promować szkolnictwo branżowe i techniczne, musimy odczarować tę kilkunastoletnią niechęć, to nasze zadanie. System jest tak przygotowany, aby po szkołach branżowych kontynuować naukę. Musimy przygotowywać młodzież, aby mogła uczestniczyć tzw. "Rewolucji 4.0".

Minister zapowiedziała także, że 6 kwietnia we Wrocławiu zaprezentuje ostatnie zmiany w systemie edukacji, które doprowadzą do zwiększenia udziału pracodawcy w systemie edukacji przyszłych specjalistów.

(AA)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%