Zamknij
REKLAMA

To pierwszy kierowca z Torunia, który tak wygrał z policją

17:00, 13.12.2017 | Wojciech Giedrys
REKLAMA
Skomentuj
Według policyjnego pomiaru pan Piotr miał jechać mostem 126 km na godz. - o 56 km na godz. więcej niż prędkość dozwolona, nagranie pochodzi z policyjnego wideorejestratora

Pamiętacie pana Piotra, który według policjantów jechał po nowym moście 126 km na godz.? Sąd ostatecznie uznał, że policja niesłusznie zatrzymała mu prawo jazdy. Teraz kierowca z Torunia walczy o zadośćuczynienie.

19 września 2016 r. można by spokojnie nazwać pana Piotra drogowym piratem. Na nowym moście jego auto nagrał policyjny wideorejestrator. Wyrok: 126 km na godz. (o 56 km więcej niż prędkość dozwolona na przeprawie), utrata prawa jazdy z automatu na trzy miesiące. Pan Piotr nie zgodził się z tym pomiarem, nie przyjął mandatu i 10 punktów karnych. Zdecydował się na długą i samotną batalię z urzędniczą machiną.

[ZT]9186[/ZT]

I wygrał. Jak zacięta była to walka, widać po opasłym segregatorze z pismami, wnioskami, skargami, odwołaniami i odpowiedziami na nie instytucji i urzędów, korespondencją z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, opinią biegłego i w końcu wyrokiem sądu. Ostateczny wyrok przed sądem rejonowym: pan Piotr przekroczył prędkość o 29 km na godz., jadąc nie mniej niż 99 km na godz. Sąd wymierzył kierowcy karę 200 zł grzywny.

- Przyznaję się, że przyspieszyłem na moście, ale nie przekroczyłem limitu o 56 km na godz. Mogłem jechać co najwyżej 100-110 km na godz. - bronił się rok temu pan Piotr. Na podstawie własnych analiz nagrań z policyjnego wideorejestratora dowodził, że pomiar był przeprowadzony błędnie. Ostatecznie potwierdził to biegły.

Opinia biegłego: "Pomiar (...) został wykonany niezgodnie z instrukcją obsługi urządzenia pomiarowego; niezgodność polegała na niezachowaniu tej samej odległości pomiędzy pojazdami na początku i na końcu odcinka pomiarowego; materiał dowodowy w postaci nagrania wideo pozwolił biegłemu na oszacowanie prędkości pojazdu na co najmniej 99 km/h".

Po uprawomocnieniu się wyroku pan Piotr wystąpił do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Toruniu z wnioskiem o stwierdzenie nieważności decyzji wydanej przez magistracki wydział ewidencji i rejestracji o zatrzymaniu prawa jazdy. SKO ostatecznie uchyliło tę decyzję. Zażądał też od toruńskiej drogówki poprawienia wpisu w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, gdzie w bazie wciąż widniała adnotacja: "Przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h. Liczba punktów tymczasowych: 10". Dopiero po jego interwencji wpis z CEPiK został zamieniony na przekroczenie prędkości o 29 km na godz. i 4 punkty karne.

Zapytaliśmy toruńskich policjantów, jakie wnioski wyciągnęli z tej sprawy, żeby w przyszłości nie dochodziło do podobnych błędów w pomiarach? Czy toruńska komenda zmodyfikowała jakoś procedury po tej sytuacji?

Wioletta Dąbrowska, oficer prasowy toruńskiej policji: - Procedury w kwestii dotyczącej pomiaru prędkości są jasno określone i znane funkcjonariuszom. Z policjantami podejmującymi interwencję przeprowadzono instruktaż oraz szkolenie teoretyczne i praktyczne dotyczące  wykonywania pomiarów prędkości na urządzeniu typu videorapid. Mają wymagane przeszkolenie specjalistyczne. Niewłaściwy pomiar prędkości wynikał z błędu funkcjonariusza, a nie jego niewiedzy.

Żeby takich przypadków nie było więcej, konieczna jest nowelizacja przepisów.

- Nauka, jaka płynie z tej sprawy, jest taka, że powinno się zmienić przepisy i inaczej reagować w przypadku, gdy ktoś nie przyjmuje mandatu za przekroczenie prędkości o 50 km na godz. i sprawę będzie rozstrzygać sąd - twierdzi Krzysztof Kisielewski, dyrektor wydziału ewidencji i rejestracji urzędu miasta, który w imieniu prezydenta wydaje decyzje o zatrzymaniu kierowcom prawa jazdy. - Prawo jazdy powinno być zatrzymywane tylko w sytuacji, gdy kierowca przyjął mandat karny, a w przypadku gdy tego nie uczynił, prawo jazdy powinno być zatrzymane dopiero po wydaniu prawomocnego wyroku. Także decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy powinna być wydawana po prawomocnym wyroku sądu. Przepisy są jednak takie, jakie są i musimy działać zgodnie z nimi.

To jednak nie koniec tej sprawy. 1 grudnia 2017 r. pan Piotr wystąpił do toruńskiej policji z wezwaniem o wypłatę zadośćuczynienia. Niesłuszne zatrzymanie prawa jazdy na trzy miesiące mocno pokrzyżowało mu plany - nie tylko zawodowe. Nie zdradza, o jaką konkretnie chodzi sumę.

- Razem w ciągu trzech miesięcy miałem do zrobienia ok. 6 tys. kilometrów bez samochodu - wskazuje pan Piotr. - To nie tylko dojazdy do pracy poza Toruniem: 140 km dziennie do jednego z zakładów i 44 km dziennie do drugiego, ale też na rehabilitację - 400 km - przez co przepadło mi 11 wizyt.

Do tej pory nie było w toruńskiej komendzie takiej sprawy. Żadnemu kierowcy nie udało się udowodnić, że toruńscy funkcjonariusze niesłusznie zatrzymali prawo jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km na godz.

Koszty sądowe - ok. 2 tys. zł - poniesie jednak nie toruńska policja, lecz Skarb Państwa, czyli wszyscy podatnicy. Policyjni radcowie prawni teraz analizują wezwanie do zapłaty zadośćuczynienia panu Piotrowi.

- O decyzji w tej sprawie zostanie powiadomiony zainteresowany i tylko on będzie mógł, jeśli taka będzie jego wola, przekazać państwu te informacje - mówi Dąbrowska. Co zrobi pan Piotr, gdy policja odmówi wypłaty zadośćuczynienia? Nie podda się. Skieruje sprawę do sądu cywilnego.

[WIDEO]460[/WIDEO]

Jest jeszcze jeden wątek w tej sprawie. Wideorejestrator, który nagrał auto pana Piotra na moście, zarejestrował także przekroczenie prędkości przez jednego z... policjantów, którzy zatrzymali bohatera naszego artykułu. Okazuje się, że funkcjonariusz - chwilę po interwencji - sam jechał policyjnym oplem insignią prawie 20 km za szybko na trasie mostowej.

- Wobec funkcjonariuszy zostały wyciągnięte konsekwencje służbowe - mówi Dąbrowska.

Toruńska policja nie zdradza, jakim mandatem został ukarany jej funkcjonariusz. W tym przypadku komenda powołała się na ustawę o dostępie do informacji publicznej i zawarte w niej zapisy dotyczące ochrony informacji niejawnych, innych tajemnic ustawowo chronionych oraz prywatność osoby fizycznej. - Informacji takich udzielić organy policji nie mogą (prawo osoby fizycznej do prywatności) - tłumaczy oficer prasowy toruńskiej policji. - W przypadku podania takich informacji konkretna osoba naraża się na podjęcie w stosunku do niej czynności w związku z naruszeniem wyżej wskazanych przepisów.

Toruńska komenda korzysta z czterech wideorejestratorów i ośmiu mierników prędkości (w tym z sześciu słynnych mierników Iskra 1). Jedno jest pewne, opel insignia i zamontowany w niej wideorejestrator, przynoszą konkretne dochody do budżetu państwa. Jakie? - Nie prowadzimy odrębnej statystyki dotyczącej ujawnianych wykroczeń za pomocą wideorejestratora zamontowanego w oplu insigni - mówi oficer prasowy.

Od 1 stycznia 2017 r. nieco zmieniły się przepisy. Organy wydające prawo jazdy w przypadku, gdy kierowca nie przyjął mandatu za przekroczenie prędkości powyżej 50 km na godz., wydają decyzje o zatrzymaniu dokumentu po otrzymaniu prawomocnego wyroku. Jednocześnie jednak nie zmieniono przepisów dotyczących momentu zatrzymania prawa jazdy. A zatem policjanci nadal mają obowiązek zatrzymać prawo jazdy kierowcy, który przekroczył dozwoloną prędkość o 50 km na godz. Urzędnicy zaś - którym policja przekazuje prawo jazdy - nie mają prawa zwrócić kierowcy takiego dokumentu. Efekt jest więc taki sam jak w przypadku pana Piotra - kierowca nie ma uprawnień do kierowania pojazdami przez trzy miesiące.

Jest jednak szansa na uporządkowanie tych przepisów. Po naszej reakcji sprawą na poziomie Sejmu obiecał zająć się Paweł Szramka, poseł Kukiz’15.

(Wojciech Giedrys)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (8)

gogogogo

23 3

gratuluje wytrwałości !! 17:51, 13.12.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

gdfadsfggdfadsfg

1 7

"Radcowie prawni"? Naprawdę? A nie "radcy"? Żałosne. 22:15, 13.12.2017

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

EdEd

4 0

http://www.rp.pl/artykul/1158861-Radcy-czy-radcowie---jak-jest-poprawnie.html

Radcowie! 23:54, 13.12.2017


pankracypankracy

0 1

Oooo ... widzę, że kolejny, bezrobotny polonista 20:43, 14.12.2017


lollol

6 20

Robicie bohaterem palant.a co jeździ stówką po moście ?? Brawo ;( 07:40, 14.12.2017

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

palantpalant

5 0

Zanim coś napiszesz, włącz myślenie. Biegły jedynie wywróżył że tyle jechał... nic innego mu nie pozostało bo pomiar był obarczony błędem grubym i nie powinien być poddawany jakiejkolwiek analizie.
08:35, 14.12.2017


EdEd

14 0

Tu nie chodzi o robienie z kogoś bohatera a o pokazanie mechanizmu i nieprawidłowości. W tym wszystkim chodzi o sprawiedliwość. Jeśli ktoś popełnia wykroczenie, za które grozi mu 100-200 zł i 4 punkty karne, to nie może mieć za to 500 i 10 punktów i odebranego prawa jazdy. Na tej zasadzie za rzucony papierek będziemy trafiać do aresztu pod zarzutem stworzenia zagrożenia katastrofy ekologicznej. 09:17, 14.12.2017


EdEd

8 1

To kim jest ten policjant, który zawyża wynik, zabiera prawo jazdy, a potem sam przekracza prędkość o 20 km/h...? 09:22, 14.12.2017


REKLAMA

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych").

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie firma VIVA MEDIA MARCIN NOWAK, 87-100 Toruń , ul. Konopnickiej 31/2, oraz nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie internetowej do Twoich potrzeb i zainteresowań oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z naszej strony internetowej wraz z funkcjonalnościami na niej udostępnianych ,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów. Przetwarzamy te dane w celach opisanych w polityce prywatności, między innymi aby: dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań,zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym, aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem dane mogą zostać przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. dostawcą usług IT, agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług, Zaufanym Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Informujemy, że na naszej stronie internetowej dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych Partnerów.

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak to zrobić.

Zaznacz przycisk „Zgadzam się” jeśli wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych podanych w formularzu przez VIVA MEDIA MARCIN NOWAK, 87-100 Toruń , ul. Konopnickiej 31/2 i naszych Zaufanych Partnerów jako administratora danych osobowych, w celach marketingowych, które obejmują także niezbędne działania analityczne i zestawianie w profile marketingowe na podstawie aktywności na stronie internetowej zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa. Wyrażenie zgody jest dobrowolne , masz prawo do dostępu do swoich danych, ich poprawiania, a także wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie, a także o pozostałych kwestiach wynikających z art. 13 RODO, dostępnych w Polityce prywatności..

Zgadzam sięNie teraz
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone