Zamknij
REKLAMA

Toruń otwiera się na Wschód. Kto może na tym skorzystać?

08:00, 18.11.2017 | AA
REKLAMA
Skomentuj
fot. Tomasz Berent

Centrum Wsparcia Biznesu zaprosiło toruńskich przedsiębiorców na spotkanie z dyplomatami z Chin, Kazachstanu i Uzbekistanu. Organizatorzy przekonują, że środowisko biznesu może wiele zyskać na kontaktach ze Wschodem. Co konkretnie?

Współpraca z krajami z Azji to wielka szansa na pobudzenie lokalnego biznesu. Warsztaty zorganizowane przez pracowników Centrum Wsparcia Biznesu cieszyły się dużą popularnością.

- Okno to jakaś szansa, daje nam wgląd. Sytuacja na Wschodzie wymaga od nas większego zainteresowania, bo Zachód traktuje nas jedynie jako miejsce sprzedaży swoich towarów. Mamy dużo obaw co do tej współpracy, bo to bardzo specyficzny rynek, mówimy nawet o mentalności wschodniej - tłumaczy Rafał Lizut z  Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie. - Kontakty ze Wschodem to ogromna szansa dla toruńskich przedsiębiorców.

Im szybciej przedsiębiorcy otworzą się na nowe kontakt handlowe, tym szybciej będą one procentować.

- Musimy wykorzystywać każdą możliwość nawiązywania nowych kontaktów. Moja współpraca z krajami z Azji Centralnej przynosi nam kilkaset tysięcy dolarów rocznie. Ale trzeba pamiętać, że te korzyści mamy dopiero od kilku lat, a pracowaliśmy nad tym znacznie dłużej - wspomina Adam Marszałek. - To spotkanie daje możliwość znalezienia partnerów, bo to jest najtrudniejsza. Poznawanie potencjalnego partnera trwa dosyć długo, dlatego nie możemy czekać!

W spotkaniu wzięli udział także dyplomaci, którzy mogli udzielić handlowcom wielu praktycznych rad.

- Możemy wymieniać się informacjami o handlu i inwestycjach. Współpraca może kształtować się w innych płaszczyznach - wyjaśnia Li Chengyao z ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce. - Stosunki gospodarcze między Polską a Chinami rozwijają się bardzo dynamicznie w ciągu ostatnich lat. Wiele chińskich przedsiębiorstw już zainwestowało w Polsce.

Po oficjalnej części spotkania zorganizowano lunch networkingowy, podczas którego zainteresowani mogli rozwinąć interesujące tematy. Warsztaty "Okno na Wschód" to jeden z punktów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, którego koordynatorem w naszym mieście jest Centrum Wsparcia Biznesu.

Dziś (18 listopada) w ramach ŚTP przewidziano akcję "Jedno okienko". To dyżur pracowników miejskich instytucji w Centrum Handlowym Toruń Plaza przy ul. Broniewskiego (godz. 9-15). Specjaliści z Urzędu Miasta Torunia, I Urzędu Skarbowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu i Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu będą udzielać porad mieszkańcom miasta. Podczas jednej wizyty będzie można założyć własną działalność gospodarczą i uzyskać niezbędne w tym celu informacje.

Portal "Dzień Dobry Toruń" jest patronem medialnym Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.

(AA)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.)

Komentarze (1)

ex a raczej importex a raczej import

1 7

Na ile znam specyfikę rynków wschodnich, to ddt już jest prekursorem im-portu nie tylko z Korei płn! Wystarczy rzucić okiem ( czytać do końca tych badziewi się nie da!) na zaimplementowane bolszewizmem wytłoczyno-wypociny nie tylko tow. Podgórskiego, Brodzińskiego czy Eichhorsta! 11:07, 18.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone