Zamknij
REKLAMA

"Otaczamy gorliwą modlitwą", czyli samorządowcy gratulują nowemu biskupowi

17:00, 13.11.2017 | MT
REKLAMA
Skomentuj
Bp Wiesław Śmigiel. Fot. Krzysztof Mania, Radio Głos

Wkrótce z diecezją toruńską przywita się nowy biskup. - Otaczamy go naszą życzliwością i gorliwą modlitwą - zapewnia marszałek Całbecki.

Wiesław Śmigiel, biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej, został w sobotę wybrany na biskupa diecezji toruńskiej.

- Przyjąłem tą wiadomość z mieszanymi uczuciami. Z jednej strony radość i wdzięczność Ojcu Świętemu papieżowi Franciszkowi za decyzję, nowe zadania i ludzi, których spotkam. Ale też wewnętrzny niepokój związany ze świadomością, że idę do trudnej posługi. Ale trudnej dlatego, że czasy są niezwykle skomplikowane i wymagające - mówił w rozmowie z Tv Trwam.

Stanowisko obejmie po ks. bp. Andrzeju Suskim, który w ubiegłym roku przeszedł na emeryturę. Bp. Śmigiel zacznie pełnić nową funkcję dopiero po uroczystym ingresie (10 grudnia), ale już napływają do duchownego pierwsze gratulacje od naszych samorządowców.

W oficjalnym komunikacie zamieszczonym na stronie diecezji toruńskiej marszałek Całbecki ma nadzieję, że nowy biskup pójdzie drogą poprzednika i będzie chętnie współpracował przy wojewódzkich inicjatywach.

- Jestem przekonany, że drugi Ordynariusz naszej Diecezji będzie kontynuował i rozwinie te dzieła, zarówno na niwie duszpasterskiej, jak i ewangelizacyjnej, a poprzez współpracę z samorządem województwa społecznej. Otaczamy zatem ks. Biskupa Wiesława Śmigla naszą życzliwością i gorliwą modlitwą o konieczne łaski do przewodniczenia wspólnocie naszej Diecezji - czytamy w komunikacie Całbeckiego (pisownia oryginalna).

Wyrazy uznania złożył także prezydent Torunia Michał Zaleski.

- Cieszy mnie także deklaracja Jego Ekscelencji bycia blisko ludzi, bo mieszkańcy Torunia jak najbardziej zasługują na rozmowę i poznanie ich potrzeb. Ksiądz Bp. Wiesław Śmigiel już na początku swojej drogi w naszym mieście wie, że Toruń to uduchowione, historyczne i przepiękne miejsce, ze wspaniałym środowiskiem akademickim docenianym na całym świecie.

Gratulacje składa także środowisko kościelne. Apb Stanisław Gądecki, stojący na czele Konferencji Episkopatu Polski i metropolita poznański, życzy ks. bp. Śmigielowi, by w swojej "posłudze realizował obowiązek zbliżania się do ludzi, szukania ich".

Głos wsparcia dla swojego następcy przekazał też bp. Suski.

- Życzę mu przede wszystkim, żeby poczuł się bardzo dobrze w diecezji, która go oczekuje. By cieszył się życzliwością kapłanów, osób konsekrowanych i wiernych świeckich. Jestem przekonany, że to będzie miało miejsce - mówił w wywiadzie dla portalu episkopat.pl bp. Suski.

(MT)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (6)

FilipFilip

5 0

Droga redakcjo, biskup obejmie diecezję po "ingresie", a nie "wyświęceniu". Święcenia biskupie otrzymał w 2012 roku. 18:45, 13.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

FilipFilip

3 0

Droga redakcjo, biskup obejmie diecezję po "ingresie", a nie "wyświęceniu". Święcenia biskupie otrzymał w 2012 roku. 18:47, 13.11.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

R2D2R2D2

0 6

A jakie to ma znaczenie .... kwestia semantyki.. 19:04, 13.11.2017


R2D2R2D2

3 5

Drugiego podbródka się dorobił (grzech nieumiarkowania w jedzeniu i piciu). Nadaje się na biskupa :) 19:06, 13.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KtośKtoś

4 0

A do tego data ingresu jest już znana. DD jak zawsze ma problem. 19:12, 13.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do r2d2 do r2d2

3 4

he, he! jaki pieknisiek ten erdenek! uważaj na swoje pultyny!,niebawem ci wybuchną! 19:20, 13.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone