Zamknij
REKLAMA

O co w regionie chce powalczyć nowa partia Gowina?

15:30, 06.11.2017 | WG
REKLAMA
Skomentuj
Od lewej: Wojciech Kwiatkowski, Adam Banaszak, Iwona Michałek i Marcin Wroński, fot. Wojciech Giedrys

Porozumienie, czyli nowa partia Jarosława Gowina, zapowiada walkę w wyborach samorządowych. Do sejmiku województwa wystawi wspólne listy z PiS. Czy w wyborach na prezydenta Torunia poprze Michała Zaleskiego, który gościł na sobotniej konwencji ugrupowania?

Pierwsze skrzypce w naszym województwie w Porozumieniu, czyli nowej partii Jarosława Gowina, grają m.in. posłanka Polski Razem Iwona Michałek, wiceszef sejmiku województwa Adam Banaszak (dawniej PiS), Andrzej Walkowiak, radny sejmiku z Bydgoszczy oraz inowrocławski radny Marcin Wroński. Ta czwórka weszła w skład zarządu krajowego ugrupowania.

W sobotniej konwencji Porozumienia z naszego regionu wzięło udział ponad sto osób. Podczas niej zostały powołane trzy rady: programowa, samorządowa i gospodarcza. W skład tej pierwszej wszedł m.in. były starosta golubsko-dobrzyński Wojciech Kwiatkowski. W radzie gospodarczej zasiadł m.in. Wroński, a w samorządowej: Banaszak oraz Michał Zaleski - prezydent Torunia był gościem sobotniej konwencji.

Dziś Porozumienie zorganizowało pierwszą konferencję prasową w Toruniu.

- Bardzo się cieszę z tego, że tak mocno się rozwijamy - mówi Michałek. - Naprawdę było to w sobotę widać. Już dzisiaj mamy bardzo duży odzew różnych środowisk w naszym województwie, które są zainteresowane współpracą. Jesteśmy bardzo otwarci. Naszym celem jest to, żeby mieć jeszcze większe poparcie w wyborach do Sejmu i celem jest sięgnięcie po samorządy, w których do tej pory byliśmy w mniejszości jako prawica.

Podczas konwencji został odczytany list Jarosława Kaczyńskiego z poparciem dla nowego ugrupowania w ramach Zjednoczonej Prawicy. W skład nowej partii weszły m.in. Polska Razem Zjednoczona Prawica, Republikanie, Chrześcijański Ruch Samorządowy, środowiska wolnościowe i samorządowe. "Poparcie dla nowego ugrupowania udzielili m.in. prezydenci Kalisza, Kielc, Leszna, Piekar Śląskich, Radomska, Sieradza, Tarnobrzegu, Torunia i Zamościa" - czytamy w komunikacie prasowym Porozumienia.

- Pan prezydent Michał Zaleski przyjechał na kongres zjednoczeniowy na specjalne zaproszenie pana premiera Jarosława Gowina - mówi Michałek. - Pan premier często bywa w Toruniu, uznaje efekty pracy pana Michała Zaleskiego i zaprosił go jako niezależnego samorządowca - chcę to mocno zaznaczyć - do współpracy z nami, ponieważ chcielibyśmy, żeby się podzielił swoim ogromnym doświadczeniem jako prezydent znakomicie rozwijającego się miasta.

Banaszak zaznacza, że Porozumienie ma wstępny program dla województwa na najbliższe wybory samorządowe.

- Mamy zamiar startować do sejmiku wspólnie z PiS - mówi wiceszef sejmiku województwa. - Naszym pierwszym wkładem jest 30-stronicowy dokument, który przekazaliśmy na ręce szefa rady programowej w województwie. Mamy nadzieję, że ta wspólna praca zmieni województwo i liczmy także na sukces w wyborach powiatowych, miejskich i gminnych. Jesteśmy dobrze przygotowani.

Kogo Porozumienie poprze w wyborach prezydenckich w Toruniu? Czy nowe ugrupowanie wystawi osobną listę w wyborach do toruńskiej rady miasta? Jeszcze nie wiadomo. Takie decyzje zapadną na szczeblu krajowym.

Wroński zwrócił uwagę, że nowe ugrupowanie podchodzi konserwatywnie do kwestii światopoglądowych, ale do gospodarki - wolnorynkowe i wolnościowe. - Chcemy skutecznie w ramach koalicji walczyć o zmniejszenie biurokracji, obniżenie podatków, zmniejszenie liczby pozwoleń, z którymi borykają się polscy przedsiębiorcy - mówi Wroński. - Uważamy, że trzeba bardziej im zaufać i dać im się rozwijać.

Rada programowa Porozumienia na początku będzie zapraszać do współpracy kolejne środowiska. - Jest cała masa aktywnych osób czy stowarzyszeń w gminach i powiatach - mówi Kwiatkowski. - Im należy się systemowe wsparcie państwa i partii politycznych.

(WG)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (7)

%%%%%%

0 2

nie ma to, jak procenty! "Według badania Kantar Public dla TVP, nieuwzględniającego głosy niezdecydowane, PiS może liczyć na 45 procentowe poparcie! To niemal dwukrotna przewaga nad PO, która osiągnęła w sondażu drugie miejsce z wynikiem 23 proc.
Na trzecim miejscu uplasowała się Nowoczesna z 9 proc. Tylko o jeden punkt procentowy mniej osiągnął Kukiz?15. Do Sejmu dostałby się także SLD, balansując na granicy progu wyborczego z 5 proc. poparcia."
15:35, 06.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZawszewlewoZawszewlewo

4 0

Boże daj wygrać partii RAZEM, błagam! 19:26, 06.11.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

korea płnkorea płn

0 2

razem, to badziewie nawet w Korei Płn nie miałoby szans 21:32, 06.11.2017


ProszęwasProszęwas

4 0

Ej ludzie, weźcie wybierzcie kogokolwiek tylko nie PIS, PO, Nowoczesna, PSL, SLD czy Kukiz'15, bo to miasto nie pociągnie (a co dopiero kraj). 19:31, 06.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AntykapitalistaAntykapitalista

2 1

O nie, na pewno nie. Tu nie Ameryka, tu libertarianizm nie przejdzie - jeszcze nie jest mi na tyle dobrze żeby się dać wyzyskiwać tym kapitaluchom. 19:33, 06.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NudnościNudności

3 0

Jeśli wygra PIS lub PO to chyba zwymiotuję. Jak wy możecie jeszcze na nich głosować?! 19:37, 06.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zaczynajzaczynaj

0 1

Biedaku(biedaczko)! musisz już zacząć od zaraz! i czeka cię wieloletnie haftowanie! 21:29, 06.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone