REKLAMA

Bambino, Czarci Bór i Jarosława... Jak się ma nazywać JAR?

12:30, 11.10.2017 | WG
REKLAMA
Skomentuj
Ostateczną decyzję w sprawie nazwy dla osiedla JAR podejmie rada miasta, fot. Tomasz Berent

Osiedle Jarosława, RAJ, Leśny Krąg, Osiedle Bambino, Jesień Średniowiecza - to tylko niektóre propozycje nowych nazw dla osiedla JAR, jakie pojawiły się w konsultacjach społecznych. Co dalej?

Konsultacje społeczne dotyczące nadania nazwy dla osiedla po dawnej Jednostce Armii Radzieckiej zostały przeprowadzone we wrześniu. Wówczas zorganizowano otwarte spotkanie dla mieszkańców, w którym wzięło udział ok. 100 osób. Torunianie mogli także do końca miesiąca zgłaszać swoje propozycje nazw dla obszaru między Ugorami, ul. Polną, Grudziądzką i północną granicą miasta. Swoje pomysły drogą elektroniczną przesłało ponad 100 osób.

- W konsultacjach społecznych mogli wziąć udział wszyscy mieszkańcy Torunia - podkreśla Anna Kulbicka-Tondel, rzecznik prasowy prezydenta Torunia. - W spotkaniu otwartym, co wynika z przeprowadzonych ankiet, uczestniczyli głównie mieszkańcy tego osiedla, natomiast w całym procesie konsultacji - osoby z różnych rejonów miasta.

Jakie wnioski płyną z tych konsultacji? Urzędnicy jeszcze analizują propozycje, które wpłynęły do magistratu. Widać już jednak, że największym poparciem cieszy się dotychczasowa nazwa zwyczajowa, którą posługują się mieszkańcy. W różnej pisowni - JAR bądź Jar.

Propozycji nazwy dla najmłodszego toruńskiego osiedla było mnóstwo. Wśród nich znalazły się m.in. Osiedle Wolności (zgłosili ją radni PO), RAJ, Lisi Ogon, Wrzosowisko, Leśny Krąg, Osiedle Bambino, Osiedle Św. Andrzej, Osiedle Jarosława, Sandry, Husaria, Przy Ugorze, Czarci Bór czy też Jesień Średniowiecza. - Wszystkie zostaną przedstawione w raporcie końcowym z konsultacji - raport jest w trakcie redagowania - zapowiada rzecznik.

Co dalej? Propozycje zostaną rozpatrzone przez komisję polityki społecznej i zdrowia oraz kultury i promocji rady miasta. To gremium będzie wspierane przez ekspertów i wspólnie z nimi przygotuje krótką listę nazw możliwych do przyjęcia. Ostateczna decyzja w sprawie nazwy dla osiedla jest w rękach rady miasta. Po przyjęciu uchwały przez radnych zostanie złożony wniosek do właściwego ministra za pośrednictwem wojewody kujawsko-pomorskiego.

Kto będzie doradzać komisji? Kiedy zbiorą się radni? - Szczegóły odnoście harmonogramu i ekspertów przedstawimy w późniejszym terminie - odpowiada Kulbicka-Tondel.

(WG)
REKLAMA

Komentarze (5)

MieszkaniecMieszkaniec

25 1

I tak zawsze pozostanie JARem, krótko i zwięzłe, ale na sile w tym kraju chcą zapomnieć o historii i przeszłości śmieszne to 12:40, 11.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

masz racjęmasz rację

12 1

"Jar"- bardzo ładnie, krótko, zwięzle i bez wydziwiania.(Jar ? forma ukształtowania terenu) 14:04, 11.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PhoenixPhoenix

13 1

JAR to powinien być JAR.
Nie ma sensu wymyślać nazwy czegoś co ma nazwę, która się bardzo dobrze przyjęła i nikt już jej nawet nie rozwija, a młodzi ludzie nawet nie wiedzą skąd się wzięła, podobnie jak Mokre czy Rubinkowo. 16:39, 11.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

weqweq

2 1

Osiedle Jarosława
Jesień Średniowiecza
...
nieźle
... 22:19, 11.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MarceliMarceli

2 0

Przecież jest już nazwa wiec po co ja wymyślać 10:49, 12.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone | 2018