Zamknij
REKLAMA

Znamy firmę, która zaprojektuje średnicówkę

13:00, 15.08.2017 | WG
REKLAMA
Skomentuj
W ramach drugiego etapu budowy trasy średnicowej powstał wiadukt nad linią kolejową, ul. Skłodowskiej-Curie i linią tramwajową, fot. Tomasz Berent

Rozpoczynają się przygotowania do budowy ciągu dalszego trasy średnicowej. Drogowcy rozstrzygnęli przetarg na opracowanie dokumentacji dla trzeciego odcinka - między Szosą Chełmińską a Szosą Okrężną.

O lukratywny kontrakt na opracowanie projektu dla jednej z najważniejszych tras w Toruniu walczyły trzy firmy. Najniższą ofertę - za 1,15 mln zł - złożyło Wrocławskie Biuro Projektów Dro-System. I to właśnie ona zmierzy się z tym zadaniem. Drogowcy zdecydowali, że Dro-System przygotuje dokumentację. W grze o umowę były jeszcze dwie firmy: gdańskie Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego (wyceniło ofertę na 1,16 mln zł) i włocławska firma MBZ Andler, Tomczak (1,28 mln zł).

Prace nad dokumentacją mają potrwać do końca 2018 r. Wykonawca będzie musiał przygotować koncepcję wielobranżową dla trasy wraz z multimedialną prezentacją, projekty budowlane i wykonawcze, kosztorys inwestorski oraz materiały do przetargu na realizację prac. Do końca przyszłego roku Dro-System ma też uzyskać wszelkie pozwolenia i decyzje (decyzję środowiskową i zezwolenie na realizację inwestycji drogowej) niezbędne do rozpoczęcia robót.

Projektowany odcinek ma 1,9 km długości. Oprócz budowy nowej trasy na tym fragmencie, zostaną przebudowane drogi lokalne w tej okolicy o łącznej długości 1,2 km. W ramach inwestycji przewidziano m.in. budowę jezdni, chodników, zatok autobusowych, infrastruktury dla pieszych i rowerzystów, parkingów przy ul. Wybickiego (w pobliżu osiedla mieszkaniowego) i przy ul. Grunwaldzkiej (przy kościele), odwodnienie nawierzchni drogowych oraz montaż oświetlenie drogowego.

Czy w ramach trzeciego etapu zostaną zlikwidowane ogrody działkowe przy Szosie Okrężnej, które znajdują się w śladzie trasy średnicowej? Takie pytanie otrzymaliśmy od jednej z naszych Czytelniczek. Jak się dowiedzieliśmy w MZD, ten etap ma być realizowany tylko do Szosy Okrężnej, gdzie na zbiegu z trasą średnicową powstanie rondo. Być może konieczne będzie wykupienie jednego lub dwóch ogrodów działkowych pod nowy układ komunikacyjny. 

Co z pozostałymi ogrodami? Jeszcze nie wiadomo, kiedy powstanie kolejny zachodni odcinek trasy średnicowej - między Szosą Okrężną a drogą krajową nr 80. Być może stanie się to za kilkanaście lat. Na razie tego fragmentu nie ma w planach inwestycyjnych miasta na najbliższe lata. Przy budowie kolejnego zachodniego odcinka będzie jednak trzeba zlikwidować ogrody działkowe, które kolidują z trasą.

(WG)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (2)

matrixmatrix

3 1

Czyli zaczynamy projektować kolejny odcinek Trasy Średnicowej, dopiero.. teraz kiedy powinniśmy już korzystać ze środków unijnych, kiedy środki są dostępne bo kolejna perspektywa unijna jest już dawno w toku, to w Toruniu nie ma nawet projektu tej ważnej trasy. Czyli będzie tak jak w przypadku wcześniejszych odcinków Trasy Średnicowej, szybko, na kolanie, byle jak, byle zdążyć. Przecież projekt tej trasy powinien być już dawno gotowy, i powinien być porządnie przygotowany, ale to nie w Toruniu... 12:40, 17.08.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WCWC

0 0

Wykupienie? moja Mama do dziś nie dostała pieniędzy za "nasadzenia działki" na której teraz znajduje się zjazd ze średnicówki w stronę Curie .... 11:08, 18.08.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone