REKLAMA

Jakość powietrza w Toruniu? Wkrótce sprawdzisz to na smartfonie

18:00, 16.07.2017 | MT
REKLAMA
Skomentuj
W Polsce regularnie przekraczane są normy szkodliwych pyłów w powietrzu. Fot. depositphotos

Miasto zafunduje torunianom dziesięć stacji mierzących jakość powietrza. Ponadto każdy, kto będzie chciał sprawdzić czym oddycha, wkrótce zrobi to od ręki - dzięki specjalnej aplikacji na smartfony.

Obecnie stan powietrza w Toruniu kontrolują cztery stacje. Trzy należą do funduszu ochrony środowiska i stoją na Starówce, Rubinkowie oraz przy Kaszowniku. Czwartą, którą działa na ul. Gagarina, opiekuje się Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Teraz aż dziesięć własnych punktów zamierza uruchomić magistrat.

Urządzenia mierzące stan szkodliwych pyłów PM10 i PM2,5 miałyby stanąć na terenie toruńskich placówek oświatowych. Ponadto każdy, kto będzie chciał sprawdzić czym oddycha, wkrótce zrobi to od ręki - dzięki specjalnej aplikacji na smartfony.

- Aplikacja będzie miała wartość informacyjną, ale także edukacyjną, skierowaną do młodego pokolenia, by miało ono świadomość wpływu człowieka na czyste powietrze - przekonuje Magdalena Flisykowska-Kacprowicz, miejski skarbnik.

Koszt przedsięwzięcia jest szacowany na 130 tys. zł, ale urzędnicy zapewniają, że mają na to przygotowane pieniądze. Wszystko dzięki oszczędnościom, które udało się poczynić w tegorocznym budżecie. Zgodę muszą jeszcze wyrazić w przyszły czwartek miejscy radni. Umowa zarówno na monitoring, jak i obsługę aplikacji obowiązywałaby wykonawcę przez dwa lata.

(MT)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone | 2018