Zamknij

Reforma oświaty w Toruniu. Jakie zmiany nas czekają? Jedno na razie jest pewne: z oświatowego krajobrazu znikną gimnazja

17:21, 23.01.2017 WG
Skomentuj Szykuje się sporo zmian w toruńskiej oświacie. Szczegóły jednak poznamy dopiero w lutym, fot. depositphotos Szykuje się sporo zmian w toruńskiej oświacie. Szczegóły jednak poznamy dopiero w lutym, fot. depositphotos

W magistracie powstaje koncepcja zmian w toruńskiej oświacie. Ostateczne propozycje, które zostaną poddane głosowaniu przez radnych, poznamy jednak dopiero w lutym.

Część samorządów już w ostatnich dniach przedstawiło szczegółowe informacje dotyczące zmian w oświacie związanych z wprowadzeniem reformy oświaty. Największą z nich jest likwidacja gimnazjów. Mieszkańcy Bydgoszczy czy Olsztyna już wiedzą, które szkoły zostaną połączone z innymi placówkami i jak będą wyglądać obwody szkół. W Toruniu rodzice uczniów na tak szczegółowe informacje będą musieli jeszcze poczekać.

- Obecnie prowadzone są intensywne prace nad koncepcją zmian w toruńskiej oświacie - tłumaczy Anna Kulbicka-Tondel, rzecznik prasowy prezydenta Torunia. Analizowana jest demografia, zasoby kadrowe i baza lokalowa szkół. Ostateczna koncepcja toruńskiej oświaty znana będzie w lutym.

Magistrat jednak ujawnia część swoich planów dotyczących sieci szkół. Obecnie toruński samorząd prowadzi 21 gimnazjów, w tym dwa specjalne. Wstępne zamierzania zakładają, że cztery gimnazja w zespołach szkół, w skład których wchodzą gimnazja i licea, zostaną włączone do liceów. Chodzi o II LO, IV LO, VI LO, X LO oraz jedno gimnazjum w zespole szkół, w skład którego wchodzi gimnazjum, liceum i technikum.

14 gimnazjów w zespołach szkół, które tworzą gimnazja i podstawówki, zostanie włączonych do szkoły podstawowej.

- W przypadku trzech samodzielnych gimnazjów - Gimnazjum nr 2, nr 3 i nr 21 - analizowane są dwa warianty: włączenie do szkoły podstawowej albo przekształcenie w samodzielną szkołę podstawową - tłumaczy Kulbicka-Tondel. - W przypadku utworzenia szkoły samodzielnej zwiększy się liczba szkół podstawowych, a obwody szkół sąsiadujących ulegną zmianie. Obecnie są to wstępne analizy.

A co ze zmianą obwodów szkół? Czy będą daleko idące? Urzędnicy na tym etapie analiz jeszcze ich nie wskazują. Jest jeszcze na to za wcześnie.

Rada miasta zajmie się zmianami w oświacie na sesji 23 lutego. Wówczas będą podejmowane uchwały intencyjne, które zostaną następnie przekazane do zaopiniowania kujawsko-pomorskiemu kuratorowi oświaty i związkom zawodowym. - Po uzyskaniu stosownych opinii rada miasta podejmie ostateczna uchwałę 23 marca - mówi rzecznik prezydenta.

(WG)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%