Zamknij

Nieco skrócił się czas oczekiwania do alergologa, okulisty czy ginekologa w Toruniu. Dłużej jednak trzeba czekać do dermatologa i ortodonty

12:30, 23.10.2016 BUM
Skomentuj W Toruniu i regionie znacznie się wydłużył czas oczekiwania na wizytę u ortodonty, fot. depositphotos W Toruniu i regionie znacznie się wydłużył czas oczekiwania na wizytę u ortodonty, fot. depositphotos

W całym regionie pracuje zaledwie 42 ortodontów. A to przekłada się na długi czas oczekiwania w kolejkach. Na leczenie ortodontyczne w 2015 r. trzeba było czekać ponad trzy i pół roku!

Jednym z postulatów każdego rządu - także i tego - jest skrócenie kolejek do lekarzy. Rok u sterów to za mało, by diametralnie zmienić sytuację. Mimo to sprawdziliśmy, jak wyglądają średni czasu oczekiwania na wizytę do alergologa, okulisty, ginekologa, dermatologa oraz ortodonty.

- W Centrum Stomatologii jest taka zasada, że zapisy są bodajże raz w roku - mówi Weronika Kulej, mieszkanka Chełmińskiego Przedmieścia. - Z zeszłym roku, po wizycie u dentysty chciałam zapisać wówczas 9-letniego syna do ortodonty. Pani w rejestracji powiedziała, że nie ma to żadnego sensu, bo kolejki są tak długie, że nie "załapie" się on na leczenie w ramach NFZ. Fundusz finansuje taką opiekę tylko do 12. roku życia. To jakaś paranoja. Nie stać mnie na prywatne leczenie, to są tysiące złotych. 

Porównaliśmy dane z okresu listopad-grudzień 2015 i czerwiec-lipiec 2016. Co wynika ze statystyk, które otrzymaliśmy z kujawsko-pomorskiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Jedne kolejki rosną, drugie maleją. 

Jak to wygląda w całym Kujawsko-Pomorskiem? W poradniach alergologicznych (łącznie są 54 takie poradnie w województwie) czas oczekiwania skrócił się z 89 do 78 dni. Najdłuższy czas oczekiwania pod koniec 2015 r. wynosił 255 dni, a po pierwszym półroczu 2016 r. - 213 dni.

Zmniejszył się też czas oczekiwania na wizytę do okulisty (łącznie działają 84 poradnie w regionie) ze 130 do 114 dni (najdłuższy czas oczekiwania pod koniec 2015 r. wynosił 471 dni, a po pierwszym półroczu 2016 - 595).

[ZT]7157[/ZT]

Nie zmieniły się statystyki w przypadku wizyt u ginekologa-położnika (200 poradni w regionie). Czas oczekiwania to 17 dni (najdłuższy czas pod koniec 2015 r. wynosił 315 dni, a po pierwszym półroczu 2016 - 183).
  
Gorzej jest jednak w przypadku wizyt u dermatologa (69 poradni w regionie). Czas oczekiwania wydłużył się z 29 do 35 dni (najdłuższy czas pod koniec 2015 r. wynosił 123 dni, a po pierwszym półroczu 2016 - 166).

Planujecie wizytę u ortodonty? Trzymajcie się krzesła! Czas na wizytę wydłużył się z 92 do 110 dni (najdłuższy czas oczekiwania pod koniec 2015 r. wynosił 302 dni, a po pierwszym półroczu 2016 - 549).

Ale jeszcze gorzej wygląda to w przypadku leczenia aparatem ortodontycznym. Czas oczekiwania wydłużył się z 221 do 295 dni. Najdłuższy czas oczekiwania pod koniec 2015 r. wyniósł aż 1316 dni, czyli ponad trzy i pół roku. Po pierwszym półroczu 2016 r. najdłuższy średni czas spadł do 1152 dni.

- W odniesieniu do świadczeń z zakresu ortodoncji NFZ podejmuje działania monitorujące, analityczne, informacyjne oraz naprawcze w zakresie stomatologii oraz ortodoncji w celu prawidłowego prowadzenia list oczekujących przez świadczeniodawców - tłumaczy Barbara Nawrocka, rzecznik prasowy kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ. - Poza tym problemem jest liczba ortodontów, których brakuje na rynku świadczeń zdrowotnych. W ramach umowy z NFZ w regionie pracuje zaledwie 42 ortodontów, z czego połowa w pełnym wymiarze czasu (18 tys. punktów), stąd m.in. tak długie czasy oczekiwania na leczenie ortodontyczne 

A jak wyglądają statystyki dla Torunia za podobny okres? Tendencje są podobne do tych, co w całym regionie. Krócej czekamy na wizytę do alergologa (ze 141 do 90 dni), okulisty (ze 186 do 174 dni) i do ginekologa (z 45 do 33 dni). Wydłużył się za to czas oczekiwania do dermatologa (z 73 do 88 dni), a zwłaszcza do ortodonty (ze 118 do 202 dni). 

Średni czas oczekiwania (dni) - jest to średni rzeczywisty czas oczekiwania i oznacza średnią liczbę dni, jaką oczekiwały na udzielenie świadczenia osoby skreślone z list oczekujących z powodu wykonania świadczenia. Przy obliczaniu średniego czasu oczekiwania nie są brani pod uwagę pacjenci, którzy zgłosili się do świadczeniodawcy w stanie nagłym oraz pacjenci znajdujący się w planie leczenia, wymagający okresowego, w ściśle ustalonych terminach, wykonywania kolejnych etapów świadczenia (np. ci, którzy zgłaszają się do na wizytę kontrolną). Kolejki można śledzić w serwisie internetowym Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Na początku 2016 r. kujawsko-pomorski NFZ przeprowadził analizę dotyczącą pacjentów wielokrotnie wpisanych na listę oczekujących - mówi Nawrocka. - W wyniku działań podjętych przez NFZ i świadczeniodawców w poradniach okulistycznych w województwie kujawsko-pomorskim liczba oczekujących w porównywanym okresie zmniejszyła się o 1734.

Ile najdłużej czekaliście w kolejce do lekarza-specjalisty?

(BUM)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

KpiarzKpiarz

1 0

To jednak w czymś jesteśmy najlepsi na świecie,brawo dla rządzących,zdobyć rekord świata to zaszczyt ...zwłaszcza jeśli takim rekordem mogą się poszczycić politycy sprawujący władzę ...czekamy na kolejne rekordy ...i "mądre " decyzje polityczne 15:40, 23.10.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%