Zamknij

Jak powstaje trądzik? Fakty i mity

10:38, 03.07.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:41, 03.07.2018
Skomentuj

O trądziku krąży więcej mitów niż faktów. Powszechność tego zjawiska nie sprawiła, że znamy je lepiej od innych chorób skóry. Wręcz przeciwnie, ciągle nie jesteśmy sobie w stanie z nim poradzić.

Jak powstaje trądzik?

Wbrew obiegowej opinii problem trądziku bardziej dotyczy cery suchej niż tłustej. Kiedy zbyt często oczyszczamy cerę, wykorzystując do tego nieodpowiednie kosmetyki, możemy ją nadmiernie wysuszyć. Wówczas organizm produkuje większe ilości sebum, co zwiększa szanse wystąpienia trądziku. Dlatego lekarze zalecają myć twarz nie częściej niż dwa razy dziennie. Kolejnym mitem dotyczącym powstawania trądziku jest jedzenie tłustych i mocno przyprawionych potraw. Jednak doniesienia te nie zostały potwierdzone naukowo, podobnie jak negatywny wpływ czekolady na skórę. Jeśli jesteśmy już w temacie żywienia, to okazuje się, że nabiał może wywoływać trądzik. Wszystko przez hormony zawarte w mleku. Dlatego osobom borykającym się z trądzikiem zaleca się ograniczanie tego typu produktów. Zaliczają się do nich także słodycze, które powodują wzrost cukru we krwi. Rezygnacja z cukrów prostych czy mąki może więc pomóc nam ograniczyć wypryski na twarzy.

Fakty i mity o leczeniu

Także wokół sposobów walki z trądzikiem narosło wiele mitów. Jednym z nich jest chociażby stosowanie antybiotyków. Kuracja nimi nie przynosi zazwyczaj oczekiwanych rezultatów. Zamiast gładkiej cery możemy uodpornić się na antybiotyki, co może rzutować na nasze zdrowie. Zażywanie wszelkiego rodzaju suplementów diety z witaminami i minerałami także nie zwalczy trądziku. Problem z wypryskami nie dotyczy bowiem niedoboru tych składników, a pracy naszych hormonów. Dlatego zdecydowanie lepszym ruchem będzie przejście na zrównoważoną dietę, pełną owoców i warzyw. Zawierają one wiele przeciwutleniaczy, które pomogą szybciej zwalczyć stany zapalne skóry. Jeśli chcemy skutecznie pozbyć się wyprysków, powinniśmy pamiętać również o spożywaniu tłuszczów rybnych bądź orzechów włoskich. Są one źródłem kwasów omega 3, które pomagają zwalczyć stany zapalne we wszystkich układach naszego organizmu. Dbając o naszą cerę nie powinniśmy także stosować leków na trądzik z drogerii. Zawarte w nich składniki mogą wysuszać naszą skórę. Także mit dotyczący skuteczności kwasu salicylowego nie jest prawdziwy. Związek ten zapobiega pryszczom, ale gdy takowy pojawi się na naszej twarzy, musi samoistnie zniknąć w sposób naturalny. Wokół tego, jak powstaje trądzik narosło wiele faktów i mitów. Jak widać, większość z nich nie ma jednak naukowego ugruntowania.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%