Zamknij

Co się zmieni na placu podominikańskim? Wkrótce ruszy drugi etap zagospodarowania tego miejsca

15:00, 18.09.2017 WG
Skomentuj Wkrótce rozpocznie się drugi etap zagospodarowania placu podominikańskiego, fot. Tomasz Berent Wkrótce rozpocznie się drugi etap zagospodarowania placu podominikańskiego, fot. Tomasz Berent
reo

Wkrótce ruszy drugi etap zagospodarowania placu podominikańskiego. Tym razem prace skupią się m.in. na zabezpieczeniu ruin po kościele św. Mikołaja. Pojawią się tam dodatkowe ławki, oświetlenie i monitoring.

Plac podominikański, czyli teren pomiędzy Zaułkiem Prosowym, ul. Dominikańską a Wałami gen. Sikorskiego, czekają kolejne zmiany. Przypomnijmy: w ramach pierwszego etapu zagospodarowania pojawiły się tam m.in. ławki i stojaki na rowery, a także dotykowa makieta Starówki. Teraz przyszedł czas na urządzenie obszaru pośrodku tego placu.

Prace na placu podominikańskim będą realizowane w ramach drugiego etapu projektu "Toruńska Starówka". Toruński magistrat właśnie szuka firmy, która podejmie się tego zadania. Oferenci mogą składać propozycje do 4 października. A na realizację prac będą mieć prawie trzy miesiące. Na czym będą one polegać?

- Prace będą polegały m.in. na renowacji ruin kościoła św. Mikołaja - mówi Marcin Maksim, dyrektor magistrackiego wydziału inwestycji i remontów. - Zostaną one oczyszczone. Uzupełnimy ubytki - zarówno jeśli chodzi o cegły, jak i spoiny. Teren jest objęty ochroną konserwatorską, więc nie możemy sobie na zbyt dużo pozwolić, np. na wprowadzenie nowych elementów.

Mury po kościele przejdą też dezynfekcję i zostaną odgrzybione. Czeka nas też wymiana istniejących nawierzchni i przejść. Pojawią się na nich płyty granitowe z podbudową. Wykonawca zajmie się też zielenią, czyli trawnikami i nasadzeniem krzewów. W planach jest też naprawa muru, którym otoczony jest plac podominikański. Tym razem chodzi o zachodnią część ogrodzenia. 

"Zabezpieczenie istniejącego stropodachu i przebudowa schodów budynku dawnej kaplicy, przemurowanie murków okalających drzewa wraz z kratą ochronną" - to kolejne zadania zapisane w specyfikacji przetargowej, które czekają wykonawcę. Oprócz tego pojawią się nowe elementy małej architektury: kosze na śmieci, ławki parkowe, siedziska na murkach okalających drzewa.

Na placu zostanie też wykonana instalacja wodno-kanalizacyjna i elektryczna. To pozwoli na montaż systemu automatycznego nawadniania terenów zieleni i dodatkowego oświetlenia oraz monitoringu. Plac podominikański ma bogatą historię. W 1334 r. w tym miejscu został wzniesiony gotycki zespół klasztorny, będący największą budowlą Nowego Miasta. Kompleks został rozebrany w pierwszej połowie XIX w.

(WG)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

greggreg

6 1

widok z lotu ptaka na omawiany plac doskonale pokazuje jak absolutnie *%#)!& jest pozostawianie tego olbrzymiego terenu w środku miasta i starówki ogrodzonym, wtórnym murem od strony południowej i wschodniej.
Mur, który większej wartości historycznej nie ma, już zupełnie estetycznej odgradza skutecznie miasto od ogromnego terenu, który mógłby stać się trzecim placem starego miasta ożywiając równocześnie wschodnią pierzeję placu. Zupełnym "przypadkiem" przy okazji faktycznie wyeksponowano by relikty po zespole klasztornym i kościele, o których mowa w artykule 17:55, 18.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

PetruskoPetrusko

4 5

Myślę, że dobrym pomysłem byłaby odbudowa istniejącego w tym miejscu do połowy XIX w. zespołu klasztornego i na powrót osadzenie w nim zakonu kaznodziejskiego dominikanów, których brak w Toruniu jest odczuwalny. 18:23, 18.09.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PawełPaweł

2 2

Kleru w Toruniu mamy wystarczająco dużo. 18:59, 18.09.2017


PetruskoPetrusko

1 3

Tu nawet nie chodzi o kler, a o historyczne zaszłości tego miejsca 19:11, 18.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%