Zamknij

Partia Razem podpisała przed urzędem marszałkowskim Deklarację Świeckości

11:30, 18.10.2018 Oprac. MM Aktualizacja: 11:32, 18.10.2018
Skomentuj Fot. Nadesłana Fot. Nadesłana

Partia Razem zaprezentowała przed urzędem marszałkowskim swoje pomysły na świeckość samorządu wojewódzkiego, a jej przedstawiciele i przedstawicielki podpisali Deklarację Świeckości.

Na konferencji prasowej kandydaci Razem do sejmiku wojewódzkiego zwrócili  uwagę jak ważne jest to, by instytucje samorządowe były świeckie. Ich zdaniem obecna sytuacja jest od tego daleka. Artur Eichhorst wyjaśnił dlaczego zdaniem partii relacje między państwem a Kościołem są obecnie niewłaściwe.

- Na poziomie lokalnym znajdziemy bardzo wiele przykładów łamania zasady świeckości państwa, takich jak chociażby: patronat Jana Pawła II nad województwem przyjęty przez sejmik, bliskie relacje prezydenta Michała Zaleskiego z Tadeuszem Rydzykiem, oddanie za bezcen działki na osiedlu JAR Kościołowi, którą to sprawę jako Partia Razem nagłaśnialiśmy, czy też odprawiona droga krzyżowa w chełmżyńskim przedszkolu.
Większości samorządowych uroczystości towarzyszą elementy religijne. Przykłady te pokazują, że świeckość zdecydowanie jest tematem na wybory samorządowe - twierdzą. 

Według Artura Eichhorsta świeckość państwa nie oznacza absolutnie wrogości państwa wobec związków wyznaniowych, ponieważ jak mówi:

- Należy zaznaczyć, że świeckie państwo to miejsce dobre dla wszystkich, nie tylko dla ateistów, ale także dla osób wierzących różnych religii i wyznań. Świeckie państwo, w tym również świecki samorząd, nie prześladuje nikogo ze względu na wiarę bądź jej brak, ale także nie stawia żadnej religii w pozycji uprzywilejowanej. Jako Partia Razem idziemy do niedzielnych wyborów z hasłem "Polska - wygodny dom dla wszystkich", a postulat świeckiego samorządu jest jednym z elementów realizacji tego hasła - mówi Eichorst. 

W samorządowym programie Razem można znaleźć postulaty, które według przedstawicieli partii pozwolą zachować świeckość instytucjom samorządowym. Propozycje partii zaprezentowała Paulina Matysiak, liderka sejmikowej listy nr 6 w okręgu czwartym:

- Chcemy, by praktyki religijne - jako prywatne sprawy mieszkanek i mieszkańców - nie były częścią działań samorządowych. Nie będziemy otwarcia nowych dróg dostosowywać do kalendarza biskupa! Żadna samorządowa inwestycja, placówka ani droga nie będą święcone przez przedstawiciela żadnej religii.  Nie zgadzamy się również na to, by związki wyznaniowe były faworyzowane przez samorząd i traktowane na specjalnych warunkach. Projekty o dofinansowanie dla inicjatyw kościelnych będziemy traktować na równi z projektami innych organizacji pozarządowych - mówią przedstawiciele partii Razem. 

Recepty na świeckość przedstawicielka Razem upatruje też w edukacji. 

- Stworzymy standard świeckiej, tolerancyjnej i wrażliwej na przemoc szkoły. Chcemy, by w szkołach uwzględniano prawa osób niewierzących oraz mniejszości religijnych. Przeznaczymy z poziomu województwa nakłady finansowe na programy antydyskryminacyjne dla uczniów, nauczycieli i rodziców. W dalszej perspektywie czasowej, już nie z poziomu województwa, chcemy doprowadzić do tego, by lekcje religii nie były finansowane z budżetu państwa. Te pieniądze można wydać lepiej: na finansowanie ciepłych posiłków dla każdego dziecka! - dodaje. 

Na koniec konferencji kandydatki i kandydaci Razem podpisali Deklarację Świeckości, której znaczenie przedstawił Michał Musielak.

- Chcemy dziś zobowiązać się wobec wszystkich mieszkanek i mieszkańców województwa, że w sejmiku będziemy stać na straży świeckości samorządu. Nasze zobowiązanie składamy na piśmie, podpisując Deklarację Świeckości. To krótki dokument, w którym znajdują się trzy podstawowe zasady, którymi będziemy się kierować - zaznaczył. 

Pierwsza tura wyborów 21 października. 

(Oprac. MM)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

MTBMTB

2 2

Czy naprawdę kogoś to interesuje? Marksistowska partyjka o marginalnym poparciu. 12:50, 18.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

rtxrrtxr

4 2

Rozdział państwa od kościoła nie jest tematem na wybory samorządowe. Tak samo jak sytuacja osób LGBT. Mnie nie interesuje wasze podejście do spraw wiary, ale podejście do ludzi. Czy będziecie budować żłobki, drogi czy szkoły. A kościół zostawmy na wybory parlamentarne. Władza lokalna nie ma wpływu na wiele rzeczy, a wy skupiacie się na tym, co niemal zupełnie od niej nie zależy. 13:08, 18.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

programprogram

2 2

zabrakło deklaracji satanistycznej i promocji zboczeń 15:09, 18.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%