Zamknij

Nowoczesne metody rehabilitacji

11:10, 09.11.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:10, 09.11.2018
Skomentuj

Powrót do zdrowia po chorobach, kontuzjach, złamaniach czy operacjach bardzo często wymaga specjalnych zajęć, które pozwolą szybko i skutecznie przywrócić sprawność. Odpowiednia diagnostyka, a także metody leczenia i zabiegi rehabilitacyjne pomogą w dużym stopniu zacząć samodzielnie funkcjonować osobom, które nie miały takiej możliwości.

Kto może prowadzić rehabilitacje, a kto może z niej skorzystać

Aby zajęcia rehabilitacyjne przeprowadzane były skutecznie, bardzo często w skład zespołu wchodzi więcej specjalistów, którzy pomagają trafnie ocenić stan zdrowia pacjenta, poprawnie zdiagnozować, a następnie zaproponować skuteczne metody rehabilitacji. Do osób, które mogą zaangażować się w te czynności należą: fizjoterapeuci, terapeuci zajęciowi, ale również logopedzi oraz psycholodzy. Rehabilitacja skierowana jest przede wszystkim do osób z poważnymi złamaniami, po udarze mózgu lub zawale serca. Jednak wyróżnia się również rehabilitacje specjalistyczne, na przykład neurologiczne, kardiologiczne i pulmonologiczne. Z rehabilitacji korzystać mogą również osoby po niewielkich kontuzjach. 

Rodzaje nowoczesnych metod rehabilitacji

Wybranie sposobu leczenia pacjenta i pomagania mu w powrocie do sprawności fizyczni-psychicznej to najważniejszy moment w całym procesie. Odpowiednio dobrane metody pozwolą szybko osiągnąć zamierzone rezultaty. Fizykoterapia to główny element z zakresy rehabilitacji, wyjaśnia ortopeda Jan Paradowski. Obejmuje masaż, którego celem jest rozluźnienie mięśni, poprawa krążenia, pozbycie się bólu i napięcia z mięśni, wzmocnienie stawów, a także poprawa przemiany materii. W jej zakres wchodzi również jonoforeza polegająca na wykorzystaniu bodźców elektrycznych, których zadaniem jest pobudzenie nerwów oraz złagodzenie występującego bólu. Inną formą terapii jest leczenie polem magnetycznym – metoda polega na wykorzystaniu pola magnetycznego łagodzącego ból związany ze złamaniami. Często stosowaną formą fizykoterapii jest kinezyterapia, która polega na leczeniu ruchem. Innowacyjność tej techniki polega na stworzeniu specjalnego programu ćwiczeń dedykowanego konkretnemu pacjentowi, którego celem jest nie tylko przywrócenie sprawności fizycznej, ale również psychicznej. Inną metodą jest lecenie zimnem nazywane krioterapią, a także poprzez ćwiczenia wykonywane w wodzie, czyli balneoterapia. Jeszcze inne popularne metody leczenia to np. osteopatia - http://www.sport-med.pl/leczenie/osteopatia czy terapie manualne.

Pierwsza wizyta

W większości przypadków pacjent kierowany jest do specjalisty rehabilitanta przez lekarza rodzinnego. Ma to związek z wystąpieniem złamań i innych urazów. Niekiedy zdarza się jednak tak, że pacjent sam stwierdzi, że dla poprawy zdrowia konieczna dla niego jest rehabilitacja. Na pierwszej wizycie przeprowadzany jest szczegółowy wywiad z pacjentem, którego celem jest określenie jego stanu zdrowia, a także przyczyn powstawania niepokojących zmian. Na wizytę należy zabrać wyniki dotychczas robionych badań i zdjęcia RTG. To z całą pewnością ułatwi proces diagnozowania i pozwoli szybko zadecydować o metodzie rehabilitacji.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%