Zamknij

Systemy fotowoltaiczne. Jak działają regulatory ładowania?

10:04, 20.09.2018 Materiał Partnera Aktualizacja: 10:05, 20.09.2018

Zestawy fotowoltaiczne składają się z kilku komponentów. Każdy z nich jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Co powinieneś wiedzieć o nich?

System zaczyna się od paneli

Wielu z nas myśli kategoriami „instalacja fotowoltaiczna – panele słoneczne”. Nic dziwnego, wszak to właśnie moduły są najlepiej widocznym elementem. Jednak bez odpowiedniego oprzyrządowania nie spełniałby swoich funkcji. Panele słoneczne to najdroższy składnik całego systemu fotowoltaicznego. Ich ilość oraz moc decyduje o tym, ile prądu będziemy w stanie wyprodukować dla naszego domu. Przyjęło się, że dla czteroosobowej rodziny potrzebna jest instalacja o mocy 5kW. Pozwoli ona zaspokoić potrzeby na cały rok. Panele bowiem przechwytują promienie słoneczne całym rokiem, nawet w chłodne i pochmurne dni. Koszt takiej instalacji to około 25 tysięcy złotych. Istnieją dwa rodzaje modułów fotowoltaicznych. Pierwsze złożone są z ogniw wykonanych z jednego rodzaju kryształu. Są bardzo sprawne i bardzo wytrzymałe. Ich żywotność wynosi nawet trzydzieści lat. Tańsze moduły są wykonane z krzemu i nie odbiegają mocno jakością od monokrystalicznych. Ilość paneli będzie zależała od mocy systemu. Dla przyjętej w tym tekście instalacji 5kW będziemy potrzebowali osiemnastu modułów. Taki zestaw zajmie nam jakieś 33 metry kwadratowe. Jeśli nie masz tyle miejsca na dachu lub gdy jego konstrukcja uniemożliwia taki montaż, to instalację można umieścić na ziemi. W ten sposób możemy nawet zwiększyć jej efektywność o 5%.

Regulatory ładowania odciążą akumulator

Kolejnymi ważnymi elementami umożliwiającymi bezawaryjne działanie są falowniki oraz regulatory ładowania. Pierwsze urządzenie odpowiada za przemianę energii słonecznej w prąd stały. Jest więc niezbędnym elementem do prawidłowego działania systemu. Regulatory ładowania natomiast są stosowane między panelem a akumulatorem. Utrzymują one baterię w pełni naładowaną i zapobiegają jej przegrzaniu oraz nadmiernemu rozładowaniu. Regulator wydłuża więc żywotność akumulatora. Zobacz, jakie modele oferuje jeden ze sprzedawców. Regulatory ładowania typu PWM dobierają szerokość impulsów do stopnia naładowania akumulatora. Pracuje w trzech trybach: Bulk. Boost lub Float. Drugim typem są regulatory MPPT, które także pracują w trybie PWM. W odróżnieniu od nich współpracują z każdym typem baterii. Pozwalają one na dostarczenie nawet trzydziestu procent mocy więcej do akumulatora. Są jednak droższe od standardowych. Dlatego pamiętajmy, by wszystkie elementy zestawu dobierać pod kątem naszych potrzeb. Tylko wtedy nasza inwestycja zwróci się w stosunkowo niedługim czasie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%