Zamknij

Zwalczanie i odstraszanie kleszczy

14:02, 11.09.2018 materiał partnera Aktualizacja: 14:05, 11.09.2018
Skomentuj

Kleszcze to bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka krwiopijne stawonogi, których aktywność, w zależności od temperatury, rozpoczyna się zazwyczaj w marcu i kończy około października.

Czym grozi ukąszenie kleszcza?

Kleszcze to bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka krwiopijne stawonogi, których aktywność, w zależności od temperatury, rozpoczyna się zazwyczaj w marcu i kończy około października. W Polsce najbardziej popularnym i najczęściej atakującym ludzi gatunkiem jest kleszcz pospolity. Możemy spotkać go w lasach, na polanach, nadrzecznych łąkach, zaroślach, czy nawet parkach miejskich. Jest pasożytem, który ssie krew swojego żywiciela, a następnie odpada, roznosząc przy tym groźne bakterie i wirusy. Jest przyczyną wielu poważnych chorób odkleszczowych tj. bolerioza, kleszczowe zapalenie mózgu, babeszjoza czy gorączki plamiste.

Jak bronić się przed kleszczami?

Podstawą walki z kleszczami jest zapobieganie ich ukąszeniu. Najlepszym sposobem jest unikanie miejsc w których ryzyko ich występowania jest duże, ale przecież wiosną i latem ciężko jest omijać z daleka parki, polany czy jeziora. Ważne jest aby odpowiednio zasłaniać ciało odzieżą, szczególnie głowę, tak aby utrudniać kleszczom kontakt z gołą skórą. Zakładanie ubrań w jasnych kolorach zwiększa szansę na zauważenie wędrujących po nas pasożytów. Po powrocie do domu powinniśmy również dokładnie oglądać całe ciało, szczególnie w miejscach gdzie skóra jest wyjątkowo delikatna.

Środki odstraszające kleszcze

W sklepach znajdziemy mnóstwo przydatnych preparatów, które pomagają w walce w kleszczami. Dostępne są wygodne płyny w formie sprayu, które wystarczy rozpylić na skórze i na odzieży, a zawarte w nich substancje odstraszają niechcianych intruzów. Należy jednak pamiętać, że preparaty takie działają zazwyczaj maksymalnie do kilku godzin, dlatego aplikację należy co jakiś czas powtarzać. Są całkowicie bezpieczne dla skóry. W zależności od preferencji preparaty takie można dostać także w formie roll-onów lub żeli. Kleszcze nie tolerują także zapachu lawendy więc warto wypróbować lawendowe płyny.

Pamiętajmy aby przed kleszczami chronić także nasze czworonogi, które są szczególnie narażone na ich ataki, stosując płyny w ampułkach, specjalne obroże oraz spraye. Hurtownia-Ogrodnicza.eu oferuje sprawdzone środki przeciw kleszczom.

Zwalczanie kleszczy w ogrodzie

Do zwalczania kleszczy używa się skoncentrowanych preparatów, służących do rozcieńczania w wodzie. Rozcieńczonym płynem opryskujemy wszelkie miejsce, w których mogą występować te pasożyty, w ogrodzie, na działce i w altankach. Oprysk taki zazwyczaj należy przeprowadzać raz lub dwa razy w sezonie.

Do walki z kleszczami warto wykorzystać także naturalną moc roślin. Te krwiopijne pasożyty nie lubią zapachu kocimiętki, lawendy, złocienia, czy rozmarynu lekarskiego. Warto więc sadzić je w ogrodach, szczególnie że rośliny te ładnie się prezentują i mają walory lecznicze oraz kulinarne.

Usuwanie kleszcza ze skóry

Jeśli już zostaniemy ukąszeni przez kleszcza, bardzo ważny jest sposób w jaki usuniemy go ze skóry. Pasożyta chwytamy pęsetą jak najbliżej ciała, a następnie wykręcamy go zdecydowanie ruchem obrotowym. Miejsce po ukąszeniu dokładnie dezynfekujemy, a ręce myjemy detergentem. Skórę w miejscu ugryzienia należy obserwować przez 30 dni, w razie pojawienia się rumieniu natychmiast trzeba zgłosić się do lekarza.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%