Zamknij

Skrócenie terminów przedawnienia - nadchodzą zmiany

00:00, 16.09.2017 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:00, 18.09.2017
fot. depositphotos fot. depositphotos

31 maja 2017 r. do Sejmu wpłynął projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks cywilny, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy o prawach konsumenta, przewidujący m.in. skrócenie ogólnego terminu przedawnienia roszczeń z 10 do 6 lat.

Pewnie część Czytelników nie wie, co to jest przedawnienie, więc już tłumaczę. Jest to termin po upływie którego dłużnik, przeciwko któremu toczy się postępowanie sądowe o zapłatę, może skutecznie podnieść zarzut przedawnienia i tym samym uwolnić się od obowiązku zapłaty. Muszę zaznaczyć, że przedstawiona przeze mnie definicja, w przypadku uchwalenia wyżej wskazanego projektu ustawy bez zmian, może już nie być aktualna, o czym będzie poniżej.

- Projekt przewiduje przede wszystkim skrócenie terminu przedawnienia roszczeń niezwiązanych z prowadzeniem działalności oraz niebędących roszczeniami o świadczenia okresowe (ogólny termin przedawnienia) - z 10 do 6 lat i takie same skrócenie terminu przedawnienia roszczeń stwierdzonych prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego oraz stwierdzonych ugodą - tłumaczy Alan Kolkowski z toruńskiego Centrum Prawa.

Ponadto, zmianie mają ulec również przepisy ustawy o prawach konsumenta. Najważniejszą zmianą, która ma zostać wprowadzona, jest branie przez sąd pod uwagę z urzędu, to znaczy bez podnoszenia takiego zarzutu przez pozwanego, przedawnienia roszczeń przeciwko konsumentowi. Oznacza to, że nawet jeżeli osoba nie będzie świadoma tego, że roszczenie wierzyciela jest przedawnione oraz tego, że powinna ona podnieść zarzut przedawnienia - sąd uwzględni przedawnienie roszczenia bez takiej inicjatywy ze strony dłużnika-konsumenta.

Uzasadnieniem tej ostatniej zmiany jest brak świadomości prawnej obywateli, którzy często nie wiedzą, że wierzytelność jest przedawniona. Na konferencji prasowej dotyczącej proponowanych zmian, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Łukasz Piebiak wyjaśniał: „Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom opinii publicznej. Rozwiązujemy problem związany z tym, że ludzie nie wiedzą, co to jest przedawnienie. Nie wiedzą, jak należy bronić się przed wierzycielem, który dochodzi przedawnionego roszczenia. Stąd bierze się wiele tragedii ludzkich”.

Proponowane zmiany na pewno są korzystne dla konsumentów, którzy faktycznie często nie wiedzą o przysługującym im zarzucie przedawnienia. Mogą natomiast nieść za sobą negatywne konsekwencje dla wierzycieli, których wierzytelności, nawet te stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu, będą przedawniały się szybciej. Na ostateczną ocenę tych zmian musimy jednak poczekać.

 

Centrum Prawa

ul. Kościuszki 71/006

87-100 Toruń

tel. 505 746 415

e-mail: [email protected]

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%