REKLAMA

Krzysztof Podgórski: Rewolucja PiS, kontrrewolucja PO, a może niech wróci normalność?

14:00, 29.07.2017 | .
REKLAMA
Skomentuj
Niedzielny protest w Toruniu przeciw reformie sądownictwa autorstwa PiS, fot. Tomasz Berent

W ostatnich dniach poziom emocji politycznych w Polsce  przekroczył kolejne granice. Spory międzypartyjne obozu PO/Nowoczesna/PSL, kontra PiS przeistoczył się wręcz w wojnę. Przepychanki i rękoczyny w Sejmie, w tym w wykonaniu toruńskiego posła PO Tomasza Lenza, przerażający język agresji z pamiętnym wystąpieniem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, budzą w większości społeczeństwa, zgorszenie i zażenowanie.

Zadziwiające jest to, że na krawędź anarchii spychają Polskę spięte w destrukcyjnym uścisku, prawicowe siostrzane partie o rodowodzie wywodzącym się z „Solidarności”. Kuriozalnym dowodem, wspólnoty pochodzenia i wspólnoty wartości, jest wzajemne obrażanie się w formie oskarżeń o „komunizm”. Dla przykładu, wiceszef MSW Jarosław Zieliński z PiS o manifestantach pisze: „Komuniści, esbecy, zdrajcy dzisiaj z pieśnią Wyrwij murom zęby... Czy jest gdzieś jeszcze granica hipokryzji i szyderstwa? Precz z łotrami!” 

Z drugiej strony politycznej bijatyki, Ryszard Petru komentując przyjęcie przez większość PiS-owską w Senacie ustawy o Sądzie Najwyższym, twierdzi: „22 lipca, to jest data, kiedy komunizm wkrada się do naszych domów”. Temperatura politycznego sporu stale rośnie, a spirala wzajemnej nienawiści nakręca się. To, co szczególnie budzi niepokój, to wyprowadzenie ludzi na ulicę i  tworzenie atmosfery buntu społeczeństwa wymierzonego w legalne władze na wzór ukraińskiego „Majdanu”. Tam na Ukrainie, skutkowało to zbrojnym niekonstytucyjnym przewrotem państwowym i setkami ofiar. 

W internecie portal Kresy.pl opublikował tekst szefa Rady Fundacji „Otwarty Dialog” Bartosza Kramka. Fundacji znanej i wpływowej w Polsce, jak i na Ukrainie. Tekst zawiera 16-punktową instrukcję, jak za pomocą m.in. masowych protestów, niepłacenia podatków, czy buntu samorządów, strajku nauczycieli oraz sędziów odsunąć PiS od władzy.

„Same protesty i apele nie wystarczą, dlatego konieczne jest natychmiastowe powzięcie nadzwyczajnych i stanowczych działań opartych na idei obywatelskiego nieposłuszeństwa. Nikt nie chce Majdanu i rozlewu krwi w Polsce, ale eskalacja napięcia każe brać niemal każdy, dotąd niewyobrażalny scenariusz pod uwagę i być na niego gotowym. Jednocześnie czerwona linia dla nas musi być bardzo wyraźna: to agresja, przemoc i krew. Czy dla rządu również? Tego nie wiemy”.

Może czystym przypadkiem, w Toruniu, na niedzielnej manifestacji przemawiała Ukrainka mówiąca o zabitych w Kijowie i obawach córki powtórki takich wydarzeń w Polsce. Może. 

Każdy rozsądny Polak, nawet pełen emocji politycznych rozumie, że „ukraińskie scenariusze demokracji”, tu nad Wisłą nie są nam potrzebne. Nikt. komu dobro ojczyzny na sercu leży, a nie prywata i osobiste businessy, nie chce przelewania krwi bratniej i „majdanów”. Jako człowiek lewicy, wiem że nie ma innej drogi dla rozładowania najgorętszych sporów politycznych jak dialog, negocjacje i kompromis. W atmosferze balastu ofiar Stanu Wojennego, internowania i szykan opozycjonistów, polska lewica potrafiła siąść do rozmów z ówczesną opozycją i przy Okrągłym Stole wypracować kompromis. Potrafiono dokonać pokojowej transformacji bez rozlewu krwi.

Aktualne różnice polityczne między PiS, a PO i resztą liberalnej opozycji, spór wokół sądownictwa, jest niczym przy ówczesnych problemach Polski i głębokich podziałach politycznych. Polsce potrzebny jest dialog i sztuka kompromisu, a nie konfrontacja na ulicach dwóch „prawicowych plemion” - PiS i PO. To, co się dzieje, jest nie do zaakceptowania przez ogół społeczeństwa.

Jakże aktualny staje się w obecnej sytuacji, tytuł programu wyborczego SLD „Przywrócić normalność”. Powiadają „mądry Polak po szkodzie”. Macie Czytelnicy dziś okazję porównać sobie praworządność i postawy propaństwowe. Lepsza kultura polityczna i prawna była w Sejmie i w Polsce za czasów SLD, premierów Milera, Oleksego i Cimoszewicza oraz prezydenta Kwaśniewskiego czy za Pań premier Kopacz (PO), Szydło (PiS) i prezydentów Komorowskiego i Dudy? Wówczas demolowano demokrację i praworządność, albo „państwo istniało teoretycznie”? Polecam na koniec w tym kontekście bajkę Ignacego Krasickiego, wprawdzie z XVIII wieku, ale jak widać ma ona ponadczasowe przesłanie, a małpę lisa zastąpić można PO/PSL i PiS.

Wół minister 
Kiedy wół był ministrem i rządził rozsądnie, Szły, prawda, rzeczy z wolna, ale szły porządnie. Jednostajność na koniec monarchę znudziła: Dał miejsce woła małpie lew, bo go bawiła. Dwór był kontent, kontenci poddani z początku. Ustała wkrótce radość, nie było porządku. Pan się śmiał, śmiał minister płakał lud ubogi. Kiedy więc coraz większe nastawały trwogi, Zrzucono z miejsca małpę. Żeby złemu radził, Wzięto lisa: ten pana i poddanych zdradził. Nie usiedział się zdrajca i ten, który bawił. Znowu wół był ministrem i wszystko naprawił”.

(.)

Manager związany z sektorem przemysłowym, były działacz studencki i społeczny, od lat związany z toruńską lewicą. Zakochany w Toruniu, pasjonat historii, autor szeregu artykułów z zagadnień militarnych oraz polityki rosyjskiej, publikujący stale na łamach „Dziennika Trybuna” i portalu Trybuna.eu.

Krzysztof Podgórski
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (5)

normalnośćnormalność

2 17

Proszę, apeluję o normalność. Niechaj zapanuje pokój, w którym poseł Lenz Tomasz będzie mógł bez przeszkód walić od tylca każdego, kto mu się nie podoba. Myrcha arek czcił Bezleba, a pani Wielgusowa ze Sylwią radną pigułkę po rozdają już nawet w przedszkolach. wolny kraj, normalny. Do tego stopnia, że jak będziemy chcieli to gmach sądu na ul. Piekary podpalimy jak ten w Gdańsku na Nowe Ogrody.
Jak normalność, to normalność.
A poza tym, to dlaczego dwuosobowe patrole pewnej sekty zbierają się koło siedziby redakcji ddt? i stamtąd ruszają na swe łowy! czy giedrysy też! parkami w krawacikach, z teczkami tak chadzają po przepięknym Bydgoskim i naGabują, mieszkańców? 15:14, 29.07.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GeopardGeopard

19 2

Ohhooo troll paranoik już strzyka jadem i w gotowości, cóż taka rola gada.
Chłopie co ty masz w głowie? - jaka szkoda ze twoi starzy nie używali prezerwatyw. 17:30, 29.07.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

padlinkapadlinka

1 17

Musisz być rzadkim wyjątkiem, gdyż Acinonyx jubatus ma jak wiadomo nieruchome pazury (mimo iż kotowaty, to nie ich nie chowa), a ty dowodzisz, że znieruchomiała ci ta część, która odpowiada za myślenie. Może to twoja dieta?Klasowe, rasowe gepardy jak wiadomo gustują w świeżym mięsie (gazele, impale, antylopy, zające ) unikają padliny. A od ciebie niby geparda nią wali, może nawet ta twoja rzadka odmiana gustuje w hienach! Może zbyt długo przebywasz w warunkach mocno degenerujących? jeśli tak, to nie twoja wina , że wali padliną. Czy motywować szerzej? mała rada! unikaj polemik, szczególnie w wydaniu durnowatym, bo zostaniesz w glebę wbity. I nie licz na ucieczkę, gdyż geopard padliniarz nie osiągą 100km/h i setki (100 m) w 6 sekund. Dotarło? 19:15, 29.07.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GeopardGeopard

15 1

Radziłbym, zanim poradzisz komuś coś, zastanowił się nad tym dwakroć, pocisz się, rozpisujesz elaboraty, robisz chore porównania/pogłębione analizy i chrupy z du.py, a nie potrafisz przeczytać zwykłego nicka - a tam stoi jak byk GEOPARD - a takiego zwierzęcia po prostu nie ma, takie zwierze nie istnieje - nadęty pajacu hahahaha. Ale spoko nie popuszczaj pod siebie, w glebę powiadasz....hahahhahaa 20:59, 29.07.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kiepskie menukiepskie menu

1 10

Znów polowanko poszło nie tak. Tylko hiena była w zasięgu możliwości. Tak bywa i na sawannie. Wychowałem się we Francji. Le guépard (Acinonyx jubatus)! I drobna edukacyjno/aluzyjna oferta. Pojmie czy nie?
Z J. Prevert jednego z moich ulubionych do dziś poetów cyt, refren " ... Tous derri?re, tous derri?re, (...)Tous derri?re et lui devant", (znany powszechnie w kapitalnej interpretacji G. Brassensa! zna , czy nie zna? raczej nie! ) czyli jakbyś się nie starał, trud twój daremny, ty zawsze z tyłu, a ja z przodu. Vale. 22:11, 29.07.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone | 2017