Zamknij

Drugiej tak rozśpiewanej kapeli w naszym regionie po prostu nie ma!

14:35, 07.12.2016 Michał Malinowski
Skomentuj Kapela od lat występuje na różnego rodzaju imprezach gminnych w całym powiecie toruńskim i nie tylko     Fot. Facebook/Łubianioki Kapela od lat występuje na różnego rodzaju imprezach gminnych w całym powiecie toruńskim i nie tylko Fot. Facebook/Łubianioki

Rozmowa z Arkadiuszem Soroką, kierownikiem artystycznym kapeli Łubianioki, która od lat jest znakiem rozpoznawczym i wizytówką gminy Łubianka. 

Jak doszło do powstania kapeli?

Spotkanie organizacyjne zespołu miało miejsce w lutym 2013 r. Zaczynaliśmy w maleńkim składzie: 2 akordeony, bęben, diabelskie skrzypce i dwie śpiewaczki. Podczas pierwszych występów  akompaniowaliśmy Alebabkom – chórowi seniorek działającemu w gminie już 15 lat. Jednakże od samego początku naszym celem była rozbudowa i usamodzielnienie kapeli. Obecnie zespół liczy 21 osób, w tym 7 instrumentalistów. To, co nas bardzo cieszy to fakt, że integrujemy 3 pokolenia mieszkańców gminy – grają i śpiewają małżeństwa, babcia z wnuczką, a nawet całe rodziny z dziećmi. Można rzec, że sami tworzymy swoistą rodzinę, w której poza pracą znajdujemy też czas na wspólne spotkania i zabawy. Jesteśmy grupą otwartą, jeżeli ktoś chce do nas dołączyć – serdecznie zapraszamy.

Co znajduje się w waszym repertuarze?

Nasz repertuar to ok. 60 piosenek, w znacznej części oryginalnej muzyki ludowej czerpanej z dzieła Lud Oskara Kolberga. Gramy również utwory popularnej muzyki ludowej, oraz  kompozycje własne. Przygotowaliśmy także kilkanaście kolęd, jako że często jesteśmy proszeni o występy w czasie bożonarodzeniowym. Biorąc pod uwagę krótki staż Kapeli, repertuar jest obszerny.

Gdzie się spotykacie? Gdzie i jak często odbywają się wasze próby?

Próby odbywają się raz w tygodniu i trwają 2 godziny. Formalnie jesteśmy częścią Centrum Kultury w Łubiance, natomiast spotykamy się w siedzibie Straży Pożarnej, tuż obok. Sala w Straży jest mniejsza i akustycznie lepsza do pracy. Próby to czas intensywnej pracy nad   poszczególnymi elementami piosenek. Trzeba nauczyć się tekstów (a te pisane gwarą bywają trudne do zapamiętania i zaśpiewania), melodii, zgrać skład instrumentalny, połączyć ze śpiewem, dopracować szczegóły. Jednakże oklaski i pozytywne reakcje publiczności po naszych występach rekompensują wszelkie trudy.

Gdzie można posłuchać kapeli Łubionioki?

Przez 3,5 roku działalności wystąpiliśmy ok. 80 razy, zarówno w naszej gminie, jak i poza nią. Można nas posłuchać przy różnych okazjach, np. dożynki, jarmarki, festyny, święta, spotkania. Reprezentowaliśmy Gminę Łubianka na wielu imprezach o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim, m.in. Centralnych Targach Rolniczych w Nadarzynie, XIII Jarmarku Kujawsko-Pomorskim w Myślęcinku, Ogólnopolskiej Konferencji Dziekanów Wydziałów Artystycznych na UMK w Toruniu. Ciekawym wydarzeniem był czerwcowy koncert w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu, gdzie wspólnie z Orkiestrą Symfoniczną ZSM wykonaliśmy utwory ludowe oraz kompozycje muzyki klasycznej. Pamiętamy także o seniorach – czterokrotnie gościliśmy w Domach Pomocy Społecznej w Pigży i Wielkiej Nieszawce. Udało nam się również zdobyć kilka nagród. W 2015 r. podczas VIII Ogólnopolskich Spotkań Kapel i Zespołów Ludowych w Kwidzynie wywalczyliśmy Puchar dla najlepszego zespołu oraz Puchar Wójta Gminy Ryjewo za najlepszą piosenkę o nim. Rok 2016 był dla nas bardzo udany. Rozpoczęliśmy od XVI Wojewódzkego Przeglądu Zespołów Ludowych na Zamku Golubskim, z którego wróciliśmy z Pucharem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Miesiąc później wystąpiliśmy w Inowrocławiu na VI Kujawskim Festiwalu Pieśni Ludowej, na którym zdobyliśmy Grand Prix i Puchar Wojewody Kujawsko-Pomorskiego oraz Puchar dla najlepszego zespołu w kategorii Kapela. 1 października zdobyliśmy I miejsce w kategorii Piosenka ludowa podczas III Konkursu Twórczości Artystycznej Seniorów w Świeciu nad Osą. Oczywiście, każda nagroda cieszy i motywuje do dalszej pracy, ale najlepszą nagrodą jest radość słuchaczy, którym nasza muzyka sprawia przyjemność i pozwala choć na chwilę oderwać się od codzienności.

(Michał Malinowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%