Zamknij

Bezcenne zdjęcia Torunia cudem wyciągnięte ze śmietnika! Zobaczcie, jak wyglądało miasto przed wojną

08:03, 29.07.2016 Alicja Wesołowska
Skomentuj fot. T. Berent fot. T. Berent

Zestaw przedwojennych widokówek Torunia cudem uniknął końca na śmietniku.

"Widoki Torunia. Turystyczny album Torunia. Cykl artyst. pocztówek i widoków pamiątkowych z opisem historycznym" - tak nazywa się przedwojenny album z widokówkami z naszego miasta. Wydany został przez Salon Malarzy Polskich w Krakowie. To znane przedwojenne wydawnictwo, które w 1885 roku założył Henryk Frist. Po jego śmierci właścicielami firmy „Salon Malarzy Polskich” zostali jego spadkobiercy: Juliusz i Józef Frist.

Salon wydawał karty pocztowe z widokami miast w całej Polsce. W wydanych przez firmę zbiorach można znaleźć też reprodukcje malarstwa polskiego i okolicznościowe pocztówki. W 1899 roku Salon Malarzy Polskich otrzymał złoty medal na zorganizowanej w Krakowie I Słowiańskiej Wystawie Kart Pocztowych Ilustrowanych.

Niewiele brakowało, by cenny zbiór trafił do śmieci. 

- W pracy ktoś wystawił książki, mapy i innego typu stare papiery do wyrzucenia na makulaturę - mówi pan Piotr, który uratował zbiór. - Wśród nich znalazłem te pocztówki. Ktoś chyba nie wiedział co ma, a chciał się tego pozbyć, bo zagracały pomieszczenia.

Każda karta pocztowa składa się z dwóch części: pocztówki oraz jej miniaturki, która na rewersie ma krótki opis uwiecznionego na karcie budynku oraz informacji: "wysłano dnia..." i "adres...".

Pocztówek było dziesięć, ale w albumie, który trafił do naszej redakcji, zostało ich siedem. Dzięki zachowanym miniaturom wiemy, jakie pocztówki zostały wysłane (lub zgubione). A co się zachowało?

Album otwiera Krzywa Wieża. "Krzywa Wieża z r. 1271. Pochylenie wynosi 1 40 m. i powstało wskutek ukośnego położenia gliniastego podkładu. Jest to najstarsza część istniejących do dziś dnia murów miejskich nad Wisłą" - brzmi opis z 1936 roku.

Krzywa Wieża wtedy i dziś. 

Następne pocztówki przedstawiają park miejski na Bydgoskim Przedmieściu, panoramę Torunia od strony Wisły, widok z wieży Ratusza na Rynek Staromiejski i kościół N.P. Marii, Ratusz, kościół św. Jakóba (pisownia oryginalna), Dwór mieszczański i wieżę dawnego zamku krzyżackiego, teatr miejski, bazylikę św. Jana i kasyno oficerskie oraz panoramę miasta z mostem na pierwszym planie. 

Macie w swoich archiwach podobne zdjęcia? Podzielcie się z nami!

 

(Alicja Wesołowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%