Zamknij

Oni jeszcze żyją... To najlepszy czas, żeby powiedzieć ?dziękuję?

09:23, 01.08.2018 Aktualizacja: 09:26, 01.08.2018
Skomentuj Fot. Zdzisław Wiśniewski Fot. Zdzisław Wiśniewski

Już od 1 sierpnia każdy, kto zechce powiedzieć „dziękuję” uczestnikom walk o stolicę, może to zrobić, wysyłając bezpłatną kartkę – tradycyjnie lub w wersji elektronicznej. Rusza kolejna edycja projektu BohaterON, którego celem jest upamiętnienie i uhonorowanie powstańców warszawskich. Mieszkańcy Torunia również chętnie – jak co roku – włączą się do akcji.

Bezpłatną papierową kartkę można odebrać w wybranych placówkach Poczty Polskiej oraz wybranych kolekturach LOTTO. Pocztówkę w wersji elektronicznej można natomiast wysłać za darmo przez stronę internetową akcji: www.bohateron.pl. Już 1 sierpnia rusza jej uaktualniona wersja, zawierająca zdjęcia i biogramy Powstańców.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych.

Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone. Powstanie Warszawskie zapisało się na kartach historii jako jedno z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość. Było uosobieniem kluczowych wartości, takich jak patriotyzm, wolność czy determinacja w przeciwstawianiu się wrogom. Niestety, wśród kolejnych pokoleń świadomość jego znaczenia stopniowo zanika. W tym samym czasie odchodzą od nas ostatni powstańcy, którzy pełnią fundamentalną rolę w podtrzymywaniu pamięci, przedstawiając wydarzenia tamtych dni z bezpośredniej perspektywy. Ludzie Ci zasłużyli na naszą wdzięczność, pamięć i szacunek – akcja BohaterON pozwala każdemu na wyrażenie tego w symboliczny sposób – wysłanie kartki.

- Do akcji włączyłam się już w zeszłym roku, wtedy to wysłałam kilka kartek do jeszcze żyjących sanitariuszek z batalionu „Baszta”, żeby w krótkich słowach podziękować im, za to, że byli, że walczyli. Za ich odwagę i determinację – zaznacza Weronika Gąska – w tym roku również wyślę kartkę do powstańca.

O całej akcji przypominają członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Rex” z Torunia, którzy również zachęcają do wysłania kartek do bohaterów tamtych dni.

- Kiedy zakładam mundur sanitariuszki, czuję niesamowitą dumę, że mogę opowiadać ich historie. Te młode dziewczyny miały czasem po osiemnaście lat, chciały wtedy kochać i bawić się; nagle musiały odłożyć letnie sukienki i czerwone szminki, a włożyć bluzę drelichową i spakować torbę medyczną. My nie „reklamujemy” wojny, jako czegoś fajnego. Staramy się jedynie opowiadać historię pokolenia, które już odchodzi. Uczymy młodych pamięci o starszych. Wojna nie uwiedzie nikogo, kto ją widział i przeżył. Pociąga tylko tych, którzy nie wiedzą, jaka jest naprawdę – reasumuje Anna Huzakowska, członkini GRH „REX”.

(AŚ)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%