Zamknij

Poznajecie to miejsce? Pewnie spacerujecie tam codziennie!

20:00, 02.06.2017 MT
Skomentuj

Mnóstwo piachu i zieleni, ale z pierwszymi charakterystycznymi budynkami. Oto jak wyglądał pl. Rapackiego ponad sto lat temu.

Rozbudowa łącznika między Starówką a Bydgoskim Przedmieściem była możliwa na początku ubiegłego stulecia, gdy wyburzone zostały wewnętrzne pasy murów, które okalały najstarszą część miasta. Ich śladem biegną dzisiaj Wały gen. Sikorskiego i Fosa Staromiejska.

Średniowieczne cegły zrobiły miejsce pod teatr miejski, kościół garnizonowy, budynek Szkoły Przemysłowej (obecnie Collegium Maius UMK) i widoczny na zdjęciu Bank Rzeszy, służący obecnie uniwersytetowi.

Decyzja o budowie nowego gmachu dla Banku Rzeszy zapadła, gdy otrzymał status oddziału głównego dla okolicznych filii. W związku z tym instytucja opuściła wcześniejszą siedzibę, która mieściła się przy skrzyżowaniu ul. Bankowej i Żeglarskiej.

Prace przy placu ruszyły w 1905 r., a zakończyły się już rok później. W trzykondygnacyjnym budynku oprócz pomieszczeń operacyjnych, znalazły się także pokoje mieszkalne dla dyrekcji placówki.

Widoczne po prawej stronie kamienice długo nie zachowały wyglądu znanego z pocztówki. Już w 1911 r. ich partery zostały przebite i utworzyły wygodne przejście na Starówkę. Ponad 20 lat później pod ich murami pobiegły tory tramwajowe.

Za udostępnienie pocztówki dziękujemy Włodzimierzowi Deczyńskiemu.

(MT)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%