Zamknij

Szczątki żołnierzy carskich znalezione w Ciechocinku czekają na badania. Co się z nimi potem stanie?

13:08, 22.12.2015 Alicja Wesołowska
Skomentuj Część szczątków została już pochowana na cmentarzu fot. depositphotos.pl zdjęcie ilustracyjne Część szczątków została już pochowana na cmentarzu fot. depositphotos.pl zdjęcie ilustracyjne

Wykopane przez robotników szczątki żołnierzy armii carskiej zostały już pochowane na cmentarzy komunalnym w Ciechocinku.

Ale być może nie na stałe. Wszystko zależy od dalszych badań, które przeprowadzi Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. To jej pracownicy ustalą, jak duże jest miejsce pochówku, ile leży tam osób i kiedy zostały pochowane. 

- Dziś wiemy tylko tyle, że są tam szczątki ludzkie, złożone w przypominających rowy dołach - mówi Marian Ogrodowski, zastępca burmistrza Ciechocinka. - To mogą być setki osób, nie wiemy, czy były grzebane w tym samym czasie, nie wiemy, czy byli to wyłącznie żołnierze. Pytań nadal jest mnóstwo.

Przyszłoroczne badania będą prawdopodobnie bezinwazyjne - bez wykopywania kości. Dopiero po tym rozpoznaniu Rada zdecyduje, do dalej. 

Na razie pochowano te szczątki, które wydobyły koparki i badała prokuratura. - Są na cmentarzu komunalnym, przykryte płytą, która wskazuje, że leżą tam żołnierze rosyjscy - mówi Marian Ogrodowski. -  Natomiast jeśli dojdzie do ekshumacji wszystkich szczątków, to te z cmentarza zostaną pochowane tam, gdzie reszta. 

Niewykluczone, że miejscem ostatecznego pochówku może być toruńska Barbarka.

Przypomnijmy: kości żołnierzy odkryto we wrześniu. Wykopali je robotnicy, którzy prowadzili prace na wale przeciwpowodziowym. Początkowo nie było wiadomo, do kogo należą szczątki. Przypuszczeń było wiele: mówiono o powojennych czystkach ludności niemieckiej, o zmarłych na cholerę mieszkańcach Ciechocinka, nawet o przemytniczych porachunkach z lat 60. Ale gdy kościom przyjrzeli się biegli, sprawa stała się jasna - znalezione w Ciechocinku szczątki należały do żołnierzy carskich, którzy w czasie powstania listopadowego stacjonowali w pobliżu, by potem ruszyć na Warszawę i walczyć z powstańcami. 

Wiele wskazuje na to, że pochowani w płytkich grobach żołnierze rzeczywiście zmarli na cholerę - chorobę, która dziesiątkowała wówczas carską armię. 

(Alicja Wesołowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

GonzoGonzo

0 0

To ci znalezisko ;) 08:41, 23.12.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%