Zamknij

Toruńskie Wodociągi będą dostarczać wodę do Ciechocinka. Budowa sieci w kierunku miasteczka ma rozpocząć się w 2017 r. Ile pochłonie?

07:50, 23.12.2015 Wojciech Giedrys
Skomentuj fot. Deposit Photos fot. Deposit Photos

Toruńskie Wodociągi będą dostarczać wodę do Ciechocinka. Budowa sieci w kierunku miasteczka ma rozpocząć się w 2017 r. Ile pochłonie?

Toruńskie Wodociągi ogłosiły przetarg na opracowanie projektu budowy magistrali wodociągowej z Czerniewic do Ciechocinka. Oferenci mogą się zgłaszać do miejskiej spółki do 30 grudnia. Opracowanie dokumentacji projektowej dla tego zadania potrwa zaś 10 miesięcy.

Dokumentacja obejmie przygotowanie projektu m.in. przewodu magistralnego (ok. 12 km), zbiornika retencyjnego, pompowni wody i innych instalacji na jej terenie np. sanitarnych i elektrycznych.

- Prowadzimy rozmowy z burmistrzem Ciechocinka, aby rozpocząć dostawy wody w kierunku tego miasta - mówi Władysław Majewski, prezes Toruńskich Wodociągów. - Wykonaliśmy prace koncepcyjne. Musimy tylko dostać zgodę od zgromadzenia wspólników, czyli prezydenta Torunia.

Do tej pory Ciechocinek korzystał z własnego ujęcia wody i z ujęcia wody z gminy Aleksandrów Kujawski. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w 2016 r. będzie gotowy projekt budowy sieci wodociągowej między Toruniem a Ciechocinkiem, a w 2017 r. rozpoczną się prace.

Do Ciechocinka popłynie woda z ujęcia w Czerniewicach i w Małej Nieszawce. W jaki sposób będzie finansowana ta inwestycja?

80 proc. jej kosztów może pochodzić z pieniędzy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Gmina zaś zwróci kredyt zaciągnięty na tę inwestycję w cenie wody.

- Inwestycja pochłonie ok. 4-5 mln zł - mówi Majewski. - Magistrala zostanie wybudowana wzdłuż drogi krajowej nr 91 i lokalnych tras.

Ekspansja Toruńskich Wodociągów na okoliczne gminy trwa już wiele lat. Miejska spółka chce też obrać kierunek na gminę Obrowo (w kierunku Głogowa, Dobrzejewic i Osieka) i gminę Zławieś Wielka (w kierunku miejscowości Toporzysko). W obu przypadkach ma powstać sieć wodociągowa i kanalizacyjna. Oprócz tego w planach jest likwidacja oczyszczalni ścieków w miejscowości Toporzysko.

Toruńscy wodociągowcy już częściowo - do Górska - zaopatrują w wodę i odbierają ścieki z gminy Zławieś Wielka. Miejska spółka jest odbiera też ścieki z gminy Łysomice, z miasta Chełmży i gminy Chełmża. Obsługuje Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną w Ostaszewie. Dostarcza wodę do gminy Lubicz w wodę i odbiera ścieki z Grębocina od strony ul. Olsztyńskiej. Oprócz tego zaopatruje w wodę gminę Wielka Nieszawka i częściowo Inowrocław.

- To naturalna tendencja - podkreśla Majewski. - W całej Polsce następuje integracja systemów wodociągowo-kanalizacyjnych. To wynika m.in. z oczekiwań na lepszą jakość wody i lepsze oczyszczanie ścieków. Zwłaszcza w mniejszych gminach trudniej spełniać nowe, podwyższone normy oczyszczania ścieków. Ten kierunek wymusza życie i ekonomia. Sporo ludzi wyprowadza się z Torunia na obrzeża miasta i my też idziemy w ślad za naszymi klientami.

Prezes Toruńskich Wodociągów podkreśla, że spółka ma spore rezerwy, jeśli chodzi o wodę. Zaznacza też, że zwiększenie sprzedaży przełoży może się na obniżkę cen dostawy kranówki.

(Wojciech Giedrys)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%