Zamknij

Jak Łubianka będzie świętować 1050-lecie chrztu Polski? Poznamy tajemnice Zamku Bierzgłowskiego i zobaczymy historyczną inscenizację

12:41, 14.06.2016 Wojciech Giedrys
Skomentuj W ubiegłym roku zamek przeżywał prawdziwe oblężenie i to nie tylko rycerzy, ale przede wszystkim widzów, fot. Urząd Gminy Łubianka W ubiegłym roku zamek przeżywał prawdziwe oblężenie i to nie tylko rycerzy, ale przede wszystkim widzów, fot. Urząd Gminy Łubianka

W najbliższy weekend Zamek Bierzgłowski zostanie opanowany przez rycerzy. Czeka nas festyn rycerski z okazji 1050-lecia chrztu Polski.

To trzecia edycja średniowiecznego festynu rycerskiego w krzyżackiej warowni w Zamku Bierzgłowskim. Wydarzenie jest elementem obchodów 1050-lecia chrztu Polski w podtoruńskiej gminie Łubianka.

- Z roku na rok festyn cieszy się coraz większym zainteresowaniem i popularnością - podkreśla Jerzy Zająkała, wójt gminy Łubianka. - W tym roku główny akcent będzie położony na jubileusz chrztu Polski.

Festyn rozpocznie się w sobotę o godz. 17. Na przedzamczu pojawią się kramy i rycerze. Będziemy mogli spróbować staropolską kuchnię zamkową i zwiedzić zamek z przewodnikiem. Powstanie też obóz historyczny.

Najważniejszym punktem sobotniego programu będzie wieczorna inscenizacja historyczna z podświetleniem zamku - „Od 966 roku do 1466 roku - 500 lat historii państwa polskiego” rozpocznie się o godz. 22.

- Bez wątpienia to będzie wspaniałe widowisko, taka żywa lekcja historii - zaznacza Zająkała. - Inscenizacja będzie się składała z czterech części. Pierwsza, najważniejsza, będzie dotyczyła chrztu Polski. Rok 966 jest uznawany za początek chrześcijaństwa na ziemiach państwa Polan. Właśnie w tym roku miał miejsce chrzest Mieszka I i jego dworzan.

Kolejne części historycznego widowiska będą dotyczyć wydarzeń z 1226 r., kiedy na polskie ziemie przybyli Krzyżacy, bitwy pod Grunwaldem, a także II pokoju toruńskiego. Cały spektakl potrwa ponad godzinę.

Co czeka nas w niedzielę? O godz. 9.45 ordynariusz diecezji toruńskiej ks. bp Andrzej Suski odprawi mszę polową.

- Po niej zapraszamy wszystkich do obozowiska rycerskiego - mówi wójt. - Będzie można zobaczyć, jak żyli ludzie w tamtych czasach. Nie zabraknie stanowisk z pokazujących życie społeczne w średniowieczu. Będą warsztaty archeologiczne, czyli koło garncarskie, biżuteria, tkactwo, jadło średniowieczne, łuk, tańce, bicie monet, czy przymierzenie zbroi, czy nauka pisania gotykiem. Zobaczymy, czy oferta jadła z epoki przypadnie do gustu uczestnikom festynu.

W samo południe ruszą pokazy walk rycerskich. Następnie zaplanowano turniej konny, werbunek do artylerii i szkołę fechtunku dla dzieci. O 13.30 zostanie powtórzona inscenizacja chrztu Polski, a ok. 14.10 przewidziano pokaz husarii w wykonaniu Chorągwi Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. A po nim - pokazy walk i turniej konny.

Uczestnicy festynu obejrzą wystawę dotyczącą chrystianizacji ziemi chełmińskiej we wczesnym średniowieczu oraz zespołu osadniczego w Kałdusie pod Chełmnem i zespołu osadniczego w Kałdusie pod Chełmnem.

(Wojciech Giedrys)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%