Zamknij

Tak w gminie Lubicz obchodzili Dzień Samorządu Terytorialnego

14:02, 30.05.2018 Oprac. MM Aktualizacja: 14:05, 30.05.2018
Skomentuj Fot. Nadesłana Fot. Nadesłana

Były wyróżnienia, promocja monografii „Gmina Lubicz. Bez granic”, wystawa archiwalnych fotografii, a na zakończenie koncert „Kochamy polskie piosenki”. Tak w gminie Lubicz obchodzili Dzień Samorządu Terytorialnego.

Pierwsze w pełni wolne i demokratyczne wybory samorządowe odbyły się 27 maja 1990 roku. W ich wyniku obecny wójt Marek Olszewski został przewodniczącym Rady Gminy Lubicz, ale jeszcze w tamtej kadencji, 26 lat temu, wybrano go na wójta.

– Po roku 1989 szybko zauważono, że Polska będzie mogła dobrze funkcjonować tylko wtedy, kiedy powołany zostanie nowy samorząd terytorialny. W tym czasie wspólnie zbudowaliśmy wiele – mówił podczas gminnych obchodów Dnia Samorządu Terytorialnego, które odbyły się 26 maja w szkole w Lubiczu Górnym.
 

W trakcie obchodów Dnia Samorządu Terytorialnego za swoją działalność na rzecz społeczności wyróżnienia – witraże z wizerunkiem św. Andrzeja, patrona gminy – otrzymali: Marian Sulecki – sołtys Krobi, Katarzyna Rubiszewska – organizatorka Młodzieżowych Spotkań Fotograficznych w Młyńcu Pierwszym, Robert Chrobak – prezes KS „Flisak” Złotoria oraz Jarosław Gryckiewicz, prezes Fundacji „Okruszek Szczęścia”.

Statuetkę św. Andrzeja przewodnicząca rady gminy Hanna Anzel wręczyła także wójtowi Markowi Olszewskiemu. W liście gratulacyjnym, który odczytała, napisała m.in.: „Jako wieloletniemu gospodarzowi naszej gminy dziękujemy dziś za Pańską oddaną służbę – za wytrwałość, cierpliwość, otwartość na ludzi i zrozumienie dla ich codziennych potrzeb. Dziękujemy za to, że nigdy nie zapomniał Pan, że praca samorządowca to przede wszystkim służba drugiemu człowiekowi. Za to, że we wszystkich trudnych decyzjach kieruje się Pan zawsze dobrem naszej społeczności”.

Hanna Anzel dziękowała też wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przez te 28 lat pracowali i działali na rzecz gminy Lubicz. Przewodnicząca z wójtem (i jednocześnie pierwszym przewodniczącym rady) podziękowali także wszystkim pozostałym przewodniczącym, wręczając im jako jednym z pierwszych nową monografię „Gmina Lubicz. Bez granic” autorstwa Marka Pawłowskiego.

Podczas uroczystości można było również podpisać marszałkowską „Deklarację niepodległości”, a także obejrzeć wystawę „Gmina Lubicz w obiektywie naszych przodków” przygotowaną z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Lubiczu. Ekspozycja składa się głównie z archiwalnych zdjęć z prywatnych albumów mieszkańców (a teraz będzie udostępniana w szkołach).

W czasie uroczystości hymny państwowy i gminny zaśpiewał chór „Gaudium Cantates” działający pod dyrekcją Aleksandry Sidor i Ariela Radomińskiego przy SP w Lubiczu Górnym, a taniec z biało-czerwonymi flagami wykonały dziewczęta ze szkoły w Grębocinie przygotowane przez Magdalenę Kuster.

W drugiej części w otwartym dla wszystkich chętnych koncercie „Kochamy polskie piosenki” utwory, m.in. Osieckiej, Wodeckiego czy Zauchy zaśpiewali absolwenci uczelni muzycznych. Koncert poprowadził znakomity dziennikarz z radiowej „Trójki” Piotr Baron.

(Oprac. MM)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%