Zamknij

Nie tylko Lenka czeka na naszą pomoc! Co możemy zrobić? Wielka akcja już wkrótce

11:22, 09.05.2016 Alicja Wesołowska
Skomentuj fot. nadesłane fot. nadesłane

Lenka to trzyletnia dziewczynka chora na ostrą białaczkę. Podczas ostatniej akcji charytatywnej udało się dla niej zebrać ponad 30 tysięcy zł. Ale to nie koniec.

Główny koordynator akcji "Pomóżmy chorej Lence" Rafał Rutkowski oraz Tomasz Jabłoński postanowili zorganizować w pięciu gminach akcję rejestracji dawców szpiku.

- Trudno znaleźć drugie dziecko tak odpowiedzialne i świadome swojej choroby jak Lenka Głowacka z Kiełpin - zaznacza Rafał Rutkowski. - Ma dopiero 3 lata, a już rozumie, jak ważne jest by nie jadła słodyczy, które tak uwielbia, by nie bawiła się z rówieśnikami, unikając wirusów. Swoim zabawkom tłumaczy, że przyjemności, jakie przecież powinny doświadczać wszystkie dzieci, czekają na nią dopiero po pokonaniu ostrej białaczki limfoblastycznej, z którą zmaga się od zeszłego roku.  W jej przypadku prawdopodobnie uda się pokonać nowotwór krwi dzięki chemioterapii, niestety dla innych dzieci znajdującej się w podobnej sytuacji, co Lenka, jedyną szansą na zdrowie jest przeszczepienie komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego.

Dlatego 21 maja w Zbójnie podczas pikniku rodzinnego oraz 22 maja w Czernikowie, Obrowie, Mazowszu, Kikole i Ciechocinie odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych. 

Do mieszkańców regionu apelują też rodzice Lenki:

- Kochani! Zwracamy się do was z prośbą o pomoc dla naszych maleńkich i niewinnych dzieci. To Wy możecie uratować im życie i pomóc wrócić do beztroskiego dzieciństwa bez bólu i cierpienia. Ich życie jest w waszych rękach. Lekarstwo nosimy w sobie. Wystarczy zarejestrować się do DKMS, oddać próbkę wymazu i pomóc wygrać walkę z nowotworem krwi!

Przygotowania do akcji pod hasłem „Dzień Dawcy Szpiku dla Lenki i Innych” ruszyły pełną parą: roznoszone są tysiące ulotek, rozklejane są plakaty, zaangażowano lokalne urzędy, organizacje, szkoły, przedszkola, firmy i media.

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się 21 maja w Publicznym Gimnazjum w Zbójnie (godz. 9.00-15.00) i 22 maja w tych samych godzinach w szkołach podstawowych w Czernikowie (ul. Szkolna 15), Mazowszu, Ciechocinie, w zespole szkół w Obrowie i w urzędzie gminy Kikół (pl. Kościuszki 7).

[ZT]4314[/ZT]

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja zajmuje tylko chwilę: najpierw chętni muszą przejść wstępny wywiad medyczny, potem wypełnić formularz z danymi osobowymi, a na końcu pobiera się od nich 4 ml krwi albo wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Żeby pobrać wymaz, wystarczy potrzeć wacikiem o wnętrze policzka. Na podstawie tak pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. 

Uwaga: wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

(Alicja Wesołowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%