Zamknij

Orient Express w Toruniu! Tutaj poznasz sekrety Wschodu. Pierwszy przystanek już wkrótce

13:15, 19.01.2017 A.W.
Skomentuj

„Orient Express” to nazwa cyklu otwartych spotkań organizowanych przez Koło Naukowe Arabistów „Zahra as-Sahra”, które działa przy Wydziale Filologicznym UMK. 

Nazwa nawiązuje do luksusowego pociągu pasażerskiego, który łączył Europę z Orientem. Jego trasa o długości 2880 km wiodła z Paryża do Konstantynopola (dzisiejszy Stambuł). Słynnym pociągiem podróżowały elity przedwojennego świata. 

W Toruniu każde spotkanie ma być "przystankiem", który pozwoli lepiej poznać kulturę arabsko-muzułmańską. Pierwsze dotyczyć będzie konfliktów w Syrii i Jemenie i odbędzie się w piątek, 20 stycznia w CSW "Znaki Czasu", o godz. 17. Gośćmi będą: Bassam Aouil (syryjski psycholog i seksuolog, profesor nadzwyczajny w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy, Akademii Bydgoskiej i Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego), który opowie o wojnie w Syrii, jednym z największych konfliktów w historii Bliskiego Wschodu; oraz Małgorzata Al-Shahari (absolwentka lingwistyki stosowanej języka angielskiego z językiem arabskim na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, współzałożycielka i członek Koła Naukowego Języka i Kultury Arabskiej „An-Nahda” na UKW w Bydgoszczy) z wystąpieniem pt. "Houthi – kim są przedstawiciele jednej z głównych stron w obecnie trwającym konflikcie w Jemenie?". Oba wykłady odbędą się w języku polskim.

[ZT]7737[/ZT]

Kolejne "przystanki" Orient Expressu będą dotyczyły m.in. tematyki kobiet w świecie islamu, rosnącej obecności muzułmanów w Europie, terroryzmu, konfliktów zbrojnych itd. Spotkania odbywać się będą raz w miesiącu, z wyjątkiem wakacji (lipiec – sierpień). W projekcie wezmą udział eksperci, orientaliści z różnych ośrodków naukowo-badawczych (UMK, UW, UŁ, UKW), a także przedstawiciele środowiska muzułmańskiego (Sumaya Al-Hawary, Blanka Rogowska, Małgorzata Al-Shahari, Musa Czachorowski, Rafał Berger). Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. 

Spotkania przypominają, że walkę z rasizmem i uprzedzeniami trzeba zacząć od edukacji.

- Organizatorzy uważają bowiem, że nie ma lepszego momentu ani lepszej formy, by mówić o szacunku dla obcokrajowców i odmiennych kultur, zwłaszcza wobec pojawiających się na łamach prasy zarzutów o brak reakcji i konkretnych działań ze strony samorządu studenckiego UMK. informuje dr Magdalena Lewicka. - Chcieliby, by projekt „Orient Express” był odpowiedzią na te zarzuty i wyraźnym dowodem na to, że studenci nie tylko nie milczą w tej sprawie, ale są zaangażowani w działania na rzecz edukacji społecznej, tolerancji i akceptacji dla odmienności, a także na rzecz budowania pozytywnego wizerunku naszej uczelni i naszego miasta jako miejsc i środowisk otwartych na inne kultury. A przede wszystkim na – budzącą w ostatnim czasie wiele kontrowersji i obaw – kulturę arabsko-muzułmańską, której poznaniu i lepszemu zrozumieniu służyć ma przygotowany przez Koło Naukowe cykl spotkań.

Cykl "Orient Express" został objęty patronatem naukowym Pracowni Języka i Kultury Arabskiej UMK oraz Polskiego Towarzystwa Orientalistycznego, a także patronatem honorowym prorektora UMK ds. studenckich i polityki kadrowej UMK, prof. dra hab. Andrzeja Sokali; marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, Piotra Całbeckiego; prezydenta Torunia Michała Zaleskiego oraz Stowarzyszenia Vox Humana.

(A.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%