Zamknij

Kulturalnie udany rok 2016? - toruńskie TOP10. Co znalazło się na szczycie naszego rankingu?

14:00, 01.01.2017 Adrian Aleksandrowicz
Skomentuj Jakie wydarzenie kulturalne zasługuje na to, żeby być na szczycie naszego rankingu? fot. Tomasz Berent Jakie wydarzenie kulturalne zasługuje na to, żeby być na szczycie naszego rankingu? fot. Tomasz Berent

Setki wyśmienitych koncertów, znakomitych przedstawień i wystaw, jakie zostaną w pamięci torunian na długo. Rok 2016 obfitował w znakomite wydarzenia kulturalne. Z nich wszystkich wybraliśmy 10, naszych zdaniem najlepszych. Oto Kulturalne TOP 10 roku 2016.

10) Wystawa "Czyste Wody" w Centrum Sztuki Współczesnej.

Kokon to jeden z eksponatów, jaki oglądaliśmy na wystawie, fot. Tomasz Berent

CSW oferowało w minionym roku wiele ciekawych projektów i wystaw. Goście z "kraju czterech mórz" zaskoczyli jednak wyjątkową otwartością i prostotą, z jaką mówili o swoich pracach. W Toruniu od 13 maja do 18 września mogliśmy podziwiać pracę artystów, którzy mieszkają, mieszkali lub pochodzą z Turcji.

- Wystawa to prezentacja dzieł kilku tureckich artystów - wyjaśniła podczas wernisażu Lora Sariaslan, kuratorka wystawy. - Różni ich miejsce zamieszkania, wiek, poglądy na pewne sprawy, łączy to, że są związani z Turcją. Wystawa ma dwa tytuły, to dlatego, że cytat "Tęsknota jest nasza" idealnie odzwierciedla sztukę tureckich artystów.

Zobacz zdjęcia z wernisażu tutaj.

9) Hemar Marchewka Próba Generalizacji - premiera Teatru Muzycznego.

Czworo aktorów na scenie grało i śpiewało, fot. Tomasz Berent

Twórcy przedstawienia napotykali na swojej drodze małe utrudnienia. Premierę przełożono w ostatniej chwili, zdecydowano się także na zmiany w obsadzie. Ostatecznie Karolina Michalik, Paulina Grochowska, Michał Chorosiński i Jeremiasz Gzyl popisali się aktorskim kunsztem, umiejętnością gry na instrumentach i dużą dozą poczucia humoru. 

- To bardzo dynamiczne przedstawienie, które wyraża naszą tęsknotę za „normalnością” – przyznał Bartek Wyszomirski, reżyser w rozmowie z Dzień Dobry Toruń. – Hemar krytykuje wszystko, nawet samego siebie! Każdy z aktorów jest Hemarem, jest tak ucharakteryzowany. 

Przedstawienie zachwyciło przede wszystkim warstwą muzyczną, a partie wokalne w wykonaniu czwórki aktorów widzowie nucili także po wyjściu z teatru.

Premiera w kadrach DDToruń tutaj.

8) Międzynarodowy Festiwak Skrzypiec.

Młody skrzypek szedł przez wszystkie etapy konkursu jak burza, fot. Tomasz Berent

Przez cały tydzień w Toruniu mogliśmy przekonać się, jak pięknie brzmi ten instrument. Uświadamiali nas o tym prawdziwi wirtuozi oraz młodzi skrzypkowie z całego świata. Wiele emocji przyniósł tegoroczny konkurs - w finale nie było ani jednego reprezentanta Polski. Grand prix trafiło do Albrechta Menzela, muzyka z Niemiec, który w Toruniu grał na najprawdziwszym Stradivariusie z początku XVIII wieku.

- Właściwie, to ciągle nie dotarło do mnie, że wygrałem – przyznał w rozmowie z Dzień Dobry Toruń. – To fantastyczne uczucie, cieszę się, że wybrałem koncert Czajkowskiego, to był rewelacyjny wybór. Poza tym byłem ostatnim uczestnikiem finałowych przesłuchań. Nie musiałem zbyt długo czekać na ogłoszenie wyników – żartował.

Zdjęcia z finału festiwalu tutaj.

7) Dni Grzegorza Ciechowskiego w Toruniu.

Koncert w Od Nowie to wielkie święto dla fanów Republiki, fot. Tomasz Berent

Po raz trzeci lidera Republiki wspominaliśmy w grudniu, nie podczas jednego koncertu, a trzydniowego festiwalu. W Od Nowie utwory legendarnej formacji zaśpiewali m.in. Artur Rojek, Katarzyna Groniec, Jacek Bończyk, Korba czy Jacek Bryndal. Na scenie Jordanek dwa dni wcześniej z jego piosenkami zmierzyli się Skubas, Piotr Rogucki, Mela Koteluk, Julia Marcel czy Misia Furtak. Festiwal Ciechowskiego rozpoczęło odsłonięcie wyjątkowego obiektu przed Jordankami - rzeźby upamiętniającej zmarłego przez 15 laty muzyka.

- Wiem, że mieszkańcy bardzo chcieli nazwać jakieś miejsce w tym mieście imieniem mojego męża, za co dziękuję. Jestem wzruszona - przyznała tuż przed odsłonięciem rzeźby Anna Skrobiszewska, żona Grzegorza Ciechowskiego. - Mój mąż był bardzo skromnym człowiekiem, z pokorą przyjmował takie wyróżnienia. Nie ma chyba większego honoru dla artysty niż wtedy, kiedy jego nazwiskiem zostaje nazwany plac w centrum miasta.

W CSW nadal można oglądać wystawę zdjęć lidera Republiki.

Zdjęcia z tego wyjątkowego koncertu zobaczysz tutaj.

6) 23. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt.

Yana Ross została najlepszą reżyserką na Kontakcie, fot. Tomasz Berent

Co dwa lata mamy w Toruniu możliwość obcowania z pierwszą ligą międzynarodowego teatru. Przez 10 wieczorów teatromani podziwiali spektakle z Niemiec, Słowacji czy Belgii. Jurorzy mieli swojego zdecydowanego faworyta. Grand prix trafiło do twórców przedstawienia "Iliada". Najlepszą reżyserką została okrzyknięta Yana Ross - twórczyni spektaklu pt. "Mewa".

- To dla mnie ogromne wyróżnienie. Festiwal jest międzynarodowy, ale w Toruniu tak kultywujecie tradycje teatralne i reżyserskie, że stojąc tutaj w dużej mierze czuję się Polką – przyznała reżyserka odbierając wyróżnienie z rąk wiceprezydenta Andrzeja Rakowicza.

Kolejny Kontakt zorganizowany zostanie 2018 roku.

Zdjęcia z finałowej gali tutaj.

5) Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora.

Na festiwalu zaprezentowały się także gwiazdy, fot. nadesłane

Po festiwalu, który otwiera sam Janusz Gajos można było oczekiwać najwyższego poziomu i rzeczywiście te oczekiwania udało się spełnić! Jury ZASP-u doceniło Małgorzatę Pieńkowską, za jej monodram inspirowany historią matek Powstańców Warszawskich, m.in. Zofii Rodowiczowej. Nagroda akredytowanych dziennikarzy trafiła w ręce studenta PWST w Krakowie - Szymona Majchrzaka. Wcielił się on w rolę młodego chłopca, który musi wyjechać z Ukrainy i wraz z rodziną zamieszkać w Polsce. Podobna historia zdarzyła się w rodzinie Majchrzaka.

-  W 1957 roku do Polski przyjechała moja babcia. To mnie inspirowało - przyznał. - Kiedy mówiłem do babuszki, to przed oczyma widziałem moją babcię.

Kolejna odsłona festiwalu czeka nas w 2017 roku, tradycyjnie odbędzie się on późną jesienią.

4) Festiwal Teatrów Ulicznych na Błoniach Nadwiślańskich.

Tego show długo nie da się zapomnieć, fot. Tomasz Berent

Występ hiszpańskiej grupy akrobatycznej Muare Expierience i zespołu Duchamp Pilot przerósł wszystkie oczekiwania zebranych na Błoniach widzów. To było kompletne, przepiękne i zabierające dech w piersiach podniebne show. Muzyka na żywo tylko dopełniała niepowtarzalne wrażenie artystyczne.

[ZT]5841[/ZT]

Przeżyj to jeszcze raz - zobacz zdjęcia! (tutaj).

3) Katie Melua w Arenie Toruń.

Katie Melua dała niesamowity show, fot. Tomasz Berent

Występ brytyjskiej gwiazdy gruzińskiego pochodzenia wpisywał się w program Forte Artus Festival. Katie Melua w poniedziałkowy, jesienny wieczór zagrała w Toruniu koncert, a na scenie towarzyszył jej kobiety chór pochodzący z miasta Gori w Gruzji - rodzinnych stron wokalistki. To właśnie za sprawę tego chóru powstała najnowsza płyta Katie.

- Ten klimat i niezwykłe bogactwo dźwiękowe po prostu mnie uwiodły - przyznaje Katie Melua. - Wiedziałam że chcę z nimi współpracować. Poprosiłam więc Boba Chilcotta, wyśmienitego aranżera, żeby zajął się przygotowaniem partii chóralnych na moją nową płytę. Wiele razy pytano mnie, czy nie chciałabym nagrać albumu skupionego wokół tematu zimy.

Koncert w Toruniu zakończył mini-tournee piosenkarki po Polsce. Zdjęcia z koncertu możesz obejrzeć tutaj.

2) 14. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest.

Wojciech Smarzowski ze Złotym Aniołem Tofifest, fot. Tomasz Berent

Fantastyczny koncert z okazji otwarcia festiwalu, program wypełniony filmowymi arcydziełami i wyjątkowi goście - to recepta na sukces. 14. edycja najważniejszego toruńskiego festiwalu filmowego obfitowała w wydarzenia, o jakich nie sposób zapomnieć. Najbardziej wzruszające było spotkanie z laureatem Złotego Anioła Tofifest - Wojciechem Smarzowskim. Tuż po premierze filmu "Wołyń" reżyser spotkał się ze swoimi toruńskimi fanami, a na spotkanie przyszli także ci, którzy pamiętają wydarzenia opisane w filmie. Dodajmy, że Maren Ade - reżyserka nagrodzonego w Toruniu filmu "Toni Erdmann" zgarnęła większość Europejskich Nagród Filmowych.

Tofifest w kadrach DDToruń tutaj.

1) Telewizyjna Gala Stinga w CKK Jordanki.

Stingowi na scenie towarzyszyła Anna Maria Jopek, fot. Daniel Pach

W ten sposób Brytyjczyk promował swój najnowszy album. Chociaż co do organizacji gali i dystrybuowania bezpłatnych wejściówek, aktywiści mieli sporo zastrzeżeń, to nie zmienia to faktu, że koncert był po prostu wybitny!

[ZT]7970[/ZT]

Zdjęcia z koncertu tutaj

Pozostaje nam trzymać kciuki, żeby rok 2017 był równie kulturalny.

(Adrian Aleksandrowicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%