Zamknij

Czy młynarz rzeczywiście miał kontakty z diabłem? Dzieci pod okiem muzealników znalazły odpowiedź!

15:02, 21.07.2016 Adrian Aleksandrowicz
Skomentuj W skansenie najmłodsi poznawali tajniki zawodu młynarza, fot. Tomasz Berent W skansenie najmłodsi poznawali tajniki zawodu młynarza, fot. Tomasz Berent

Tym razem w ramach cyklu "Bajeczny czwartek" w skansenie etnograficznym nie tylko posłuchano ludowej bajki. Najmłodsi dowiedzieli się również, dlaczego panny koniecznie chciały wychodzić za... młynarzy!

Kolejny "Bajeczny czwartek" edukatorzy związani z Muzeum Etnograficznym poświęcili młynowi, młynarzom i całej profesji. Okazuje się, że w dawnej Polsce był to bardzo popularny i owiany wieloma tajemnicami zawód.

- Istnieje wiele piosenek i legend związanych z tym niezwykłym zawodem. Młynarz cieszył się wielkim szacunkiem i był często najbogatszym rzemieślnikiem mieszkającym we wsi. Podobno tak jak ksiądz, znał on wszystkie tajemnice mieszkańców wsi - opowiada Maria Pokrzywnicka, z działu edukacji Muzeum Etnograficznego.

W ogóle tego zawodu utworzyło się wiele tajemnic i niedopowiedzeń.

- Ludziom wydawało się, że wiatr lub woda pracują za młynarza, a ten nic nie musi robić. Często posądzano go również o... kontakty z diabłem! - dodaje Pokrzywnicka.

Podczas wspólnych zabaw i głośnego czytania bajki dzieci dowiedziały się, dlaczego młynarz nigdy nie znalazł się w piekle

fot. Tomasz Berent

Chociaż "Bajeczne czwartki" adresowany jest głównie do najmłodszych dzieci, to uroki i wiejskie krajobrazy są rzadkością także dla starszej młodzieży, dlatego twórcy tego cyklu zachęcają do udziału w kolejnych odsłonach cyklu także nastolatków!

(Adrian Aleksandrowicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%