Zamknij

Z profilaktykę dotyczącą m.in. uzależnień uczniowie zapoznają nie za pomocą podręczników. Ale w praktyce. Od swoich rówieśników

15:50, 02.12.2015 Wojciech Giedrys
Skomentuj fot. Tomasz Berent fot. Tomasz Berent

- Chcemy zarażać innych swoimi pasjami, które staną się alternatywnymi formami spędzania czasu wolnego. Bez internetu, używek i komputera - mówi Oskar Wiśniewski, kapitan PaTPORT-u powołanego dziś w Gimnazjum nr 8.

Gimnazjum nr 8 - wchodzące w skład Zespołu Szkół nr 8 przy ul. Łyskowskiego - włączyło się dziś do programu „Profilaktyka a Ty”. Na uroczystości w szkole została podjęta i podpisana uchwała o powołaniu PaTPORT-u, czyli grupy realizującej program PaT w szkole. To inicjatywa Komendy Głównej Policji. W programie nie ma miejsca na ulotki czy podręczniki. Mentorami, instruktorami i liderami są sami uczniowie wspierani przez policjantów, nauczycieli i samorządowców.

To oni mają inspirować swoich rówieśników do różnorakich działań: organizowania własnych spektakli, kręcenia filmów, organizowania happeningów, itd. Ideą PaT jest moda na życie bez uzależnień.

- Programu „Profilaktyka a Ty” jest skierowany przede wszystkim do młodych ludzi - mówi Anna Żak-Malinowska, pedagog i opiekun PaTPORT-u w Zespole Szkół nr 8. - Stwarza im możliwość dzielenia się swoją inicjatywą w zakresie działań profilaktycznych. W wielu przypadkach młodzi ludzie potrafią bardziej dotrzeć do swoich rówieśników niż dorośli. Są dla nich bardziej wiarygodni i autentyczni. Dzięki temu młodzież nabędzie umiejętności społeczne niezbędne w dzisiejszym świecie.

W ramach programu będą organizowane m.in. pogadanki, spotkania, apele profilaktyczne. - Na zakończenie pierwszego semestru zaprezentujemy część artystyczną przygotowaną przez osoby biorące udział w projekcie - mówi Żak-Malinowska.

W skład PaTPORT-u wchodzi kapitan i kapitanat składający się z pięciu osób. Aby program mógł wystartować, swój udział musiało zadeklarować 15 uczniów z gimnazjum. - Oni zaczęli się już dzielić umiejętnościami - mówi opiekunka PaTPORT-u. - Jedna osoba zna się na decoupage'u, inna jest mocna w sporcie, a kolejna jest uzdolniona aktorsko. Chcemy, żeby ta profilaktyka była żywa i głos należał do młodych ludzi. Żeby to nie było czytanie z podręcznika i uczenie się w teorii, czym jest profilaktyka rówieśnicza.

- Wraz z rówieśnikami, koleżankami i kolegami, deklarujemy, iż zaangażujemy się najlepiej jak potrafimy w realizację idei PaT - mówi Oskar Wiśniewski, kapitan PaTPORT-u w Gimnazjum nr 8. - Od dziś działamy, a nie gadamy. Zamierzamy podejmować inicjatywy, które będą wychodzić naprzeciw drugiemu człowiekowi i jego potrzebom. Chcemy promować styl życia wolny od uzależnień, od agresji i przemocy. A przede wszystkim chcemy zarażać innych swoimi pasjami, które staną się alternatywnymi formami spędzania czasu wolnego, bez internetu, używek i komputera.

- To niezwykle cenna inicjatywa - mówiła podczas uroczystości Anna Łukaszewska, dyrektor magistrackiego wydziału edukacji. - Z jednej strony bardzo zależy nam na tym, aby młodzież była zdrowia, abyście z radością mogli pobierać nauki w szkole, a z drugiej - zależy nam na tym, abyście byli grupą, która integruje się i w której można odnaleźć pomoc.

Pierwszy toruński PaTPORT powstał w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII LO. Wcześniej zaś do programu przyłączyła się też grupa uczniów z II LO. - PaT to program edukacyjno-profilaktyczny - mówi Dawid Kopczyński, uczeń II LO i lider PaT w Toruniu. - Chodzi nie tylko o profilaktykę, ale również naukę życia. Ten program nauczył mnie bardzo wiele. Mam nadzieję, a raczej jestem przekonany, że za kilka lat jak dziennikarz podejdzie do osoby dorosłej i zapyta się, co pan, pani sądzi o dzisiejszej młodzieży, ta osoba odpowie, że dzisiejsza młodzież jest bardzo asertywna, odpowiedzialna, pomocna. Tacy są ludzie w PaT.

Uczniowie z Gimnazjum nr 8 już przygotowują harmonogram konkretnych działań w ramach programu PaT na najbliższe miesiące.

(Wojciech Giedrys)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

amberkaamberka

0 0

Bardzo dobra inicjatywa młodych ludzi. Mam nadzieję, że jak najwięcej uczniów da się "zarazić" tym programem. 21:23, 02.12.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

HansHans

0 0

Super 21:53, 02.12.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kosmiczakkosmiczak

0 0

Ekstra, w końcu jakaś inicjatywa, która może oderwać dzieci od komputerów i tabletów. Trzymam kciuki! 10:02, 03.12.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

skarbka78skarbka78

0 0

Brawo! ten program rzeczywiście mobilizuje młodych ludzi do aktywnego działania, to świetna alternatywa dla czasu bezsensownie marnowanego przed ekranem komputera, używek, czy innych uzależnień. 17:35, 03.12.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%