REKLAMA

9 dni i aż 35 wydarzeń - Spotkajmy się na "Spotkaniach"

15:00, 10.10.2017 | Adrian Aleksandrowicz
REKLAMA
Skomentuj
W Baju zobaczymy m.in, spektakl Król Maciuś I w wykonaniu aktorów z Bielska-Białej, fot. Teatr Baj Pomorski

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek "Spotkania" startuje już w najbliższy piątek. W programie pojawi się wiele nowości a Toruń odwiedzą grupy teatralne, które dotąd nie prezentowały się przed toruńską publicznością. Zapowiada się wielkie widowisko!

Toruński festiwal jest już znany w Polsce i za granicami, stał już się marką docenianą przed środowisko teatralne w Europie. To już 24. edycja imprezy, która popularyzuje teatr lalkowy dla dzieci i dla dorosłych. Przed oficjalnym startem "Spotkań", zobaczymy przedstawienia tworzone przez osoby niepełnosprawne z województwa kujawsko-pomorskiego. "Innym Okiem" to w tym roku 11 etiud. Oficjalny start zaplanowano na sobotę (14 października). Ulicami Torunia przejdzie wtedy barwna parada.

- Zaczynamy nieco później niż w ubiegłych latach, bo spotkamy się na Rynku Staromiejskim o godz. 16:45. Po nim nastąpi oficjalne otwarcie festiwalu, a o godz. 18. zobaczymy pierwszy spektakl - "Szelmostwa Skapena" w wykonaniu zespołu Opolskiego Teatru Lalki i Aktora w reżyserii Pawła Aignera - zaprasza Zbigniew Lisowski, dyrektor festiwalu.

W tym roku podczas "Spotkań" do Torunia przyjedzie kilka bardzo uznanych i utytułowanych zespołów, które dotąd nie gościły na festiwalu - m.in. z Frankfurtu i Petersburga. W rywalizacji o festiwalowe nagrody zmierzy się 16 spektakli. Stawka konkursowa jest bardzo wysoka.

 - Grand prix festiwalu to 15 tys. złotych, jury dziecięce przyzna także swoje wyróżnienie w wysokości 5 tys. złotych, najlepszy reżyser otrzyma 2 tysiące, wysokość pozostałych nagród to po tysiąc złotych - wylicza Lisowski.

Od tego roku przyznawana będzie jeszcze jedna nagroda - przyznają ją przedszkolaki z Przedszkola Bimbambino. Otrzyma ją kreator najsympatyczniejszej postaci.

- Młodzi widzowie nie będą nagradzać aktora, tylko postać. Zapowiedzieli, że obejrzą wszystkie spektakle -tłumaczy Angelina Wieliczko-Skinder z Teatru Baj Pomorski. - W tym roku jeden dzień festiwalu poświęciliśmy w całości na spektakle dla naj-najów. Duży nacisk położyliśmy także na warsztaty dla nauczycieli i instruktorów teatralnych oraz dla dzieci i młodzieży. Odbędą się one we współpracy z Cafe Bajarka i CSW.

Festiwal będzie okazją do zwiedzania kilku wystaw - we foyer teatru zobaczymy obrazy Mikołaja Maleszy, zaś w sali konferencyjnej kolekcje lalek z całej świata.

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek Spotkania potrwa od 13 do 21 października. Patronem medialnym festiwalu jest portal DDTorun.pl.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone | 2017