Zamknij

Oto wydarzenia organizowane w listopadzie przez Książnicę Kopernikańską

12:11, 29.10.2018 Oprac. MM Aktualizacja: 12:17, 29.10.2018
Skomentuj Fot. Zdjęcie ilsutracyjne/Depositphotos Fot. Zdjęcie ilsutracyjne/Depositphotos

Prezentujemy listopadowy program wydarzeń organizowanych przez Książnicę Kopernikańską w Toruniu. 

 

Jubileuszowy konkurs czytelniczy

Data: 5 – 9 LISTOPADA
Miejsce: Facebookowy profil Książnicy Kopernikańskiej

W tym roku Książnica Kopernikańska kończy 95 lat. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was konkurs czytelniczy. Przez pięć kolejnych dni, od 5 do 9 listopada, na facebookowym profilu Książnicy: facebook.com/KsiaznicaKopernikanska będziemy publikować fragmenty dwóch utworów literackich. Jeden dla dorosłych, drugi dla dzieci. Pierwsze będą pojawiać się o godz. 9, kolejne o 11 i 13. Osoba, która poprawnie wskaże autora i tytuł cytowanej powieści, otrzyma od nas nagrodę (oczywiście książkę). Regulamin konkursu na stronie www.ksiaznica.torun.pl

----------------------------------------------------

Kiermasz taniej książki
Data: 5 - 9 LISTOPADA
Miejsce: Filia nr 12 Książnicy Kopernikańskiej, ul. Fałata 35

Biblioteka przy ul. Fałata 35 zaprasza na listopadową wyprzedaż książek. W ofercie: słowniki, wydawnictwa encyklopedyczne, leksykony, albumy, poradniki, klasyka literatury polskiej i światowej ( J. I. Kraszewski, W. Hugo, S. Lem, W. Golding , B. Prus, H. Sienkiewicz, J. Haśek, H. Kirst ), a także popularne powieści dla młodzieży i dorosłych (I. Matuszkiewicz, M. Szwaja, L. Weisberger, U. Moore, A. Indridadson , S. King, S. Montefiore, H. Coben, H. Mankell, S. Fleszarowa-Muskat, T. H. Cook). Będą również podręczniki szkolne i akademickie, biografie, pamiętniki i wspomnienia (m.in. ( M. Hłasko, J. Iwaszkiewicz, M. Żeromska). Nie zabraknie książek kulinarnych. Ceny już od złotówki. Ostatniego dnia wyprzedaży jeszcze taniej – 20 groszy za książkę. Sprzedaż będzie prowadzona w godzinach otwarcia biblioteki: w poniedziałek, wtorek i czwartek od 12 do 18; w środę od 11 do 15; w piątek od 8.30 do 16. Więcej informacji: 56 652 09 80.

----------------------------------------------------

Piernikajki, czyli toruńskie piernikowe bajki (niekoniecznie dla najmłodszych) – wątki podgórskie

Data: 5 LISTOPADA, godz. 18
Miejsce: Filia nr 4 Książnicy Kopernikańskiej, ul. Poznańska 52

Drugie spotkanie prezentujące książkę z „nowymi legendami” o Toruniu. Tym razem w roli głównej – lewobrzeżna część miasta. „Nowe toruńskie legendy” przedstawi ich autorka – Katarzyna Kluczwajd, torunianka, historyczka sztuki i pasjonatka gier słownych.

„Piernikajki, czyli toruńskie piernikowe bajki” to 36 pełnych humoru krótkich opowiastek, ukazujących historię i legendy Torunia od bajkowo niecodziennej, a zarazem zaskakująco współczesnej, strony. Autorka przekracza w nich granice faktograficznej i zabytkoznawczej opowieści o mieście – jej „bajki” są gęste od historii i faktografii, a zarazem pełne fantazji i zabaw słowem, zachęcają do poszukiwań: co jest prawdą historyczną, a co tylko zmyśleniem, inspirują do czytania między wierszami. Na piernikajkowe spotkanie zapraszamy w poniedziałek, 5 listopada. Widzimy się w bibliotece na Podgórzu (ul. Poznańska 52). Początek o godz. 18. Wstęp jest bezpłatny. Więcej informacji: 56 651 36 85.

----------------------------------------------------

Gramy w bilard indyjski

Data: 5, 12, 19, 26 LISTOPADA, godz. 17-20
Miejsce: Książnica Kopernikańska, ul. Słowackiego 8

Bilard indyjski (inaczej carrom) to połączenie bilardu, snookera i gry w… kapsle. Carrom uczy koncentracji, precyzji i taktycznego myślenia. Partia bilardu indyjskiego jest rozgrywana na kwadratowym stole, zawodnicy grają w pozycji siedzącej. Ich celem jest wbicie wszystkich posiadanych krążków do łuz umieszczonych w rogach stołu. Wbrew pozorom nie jest to łatwe.
W carrom można grać jeden na jeden lub w parach (debel). Do Waszej dyspozycji są 4 stoły. Gramy w siedzibie Książnicy Kopernikańskiej, od godz. 17 do 20. Udział jest bezpłatny. Popołudnia
z bilardem indyjskim przygotowujemy we współpracy z Toruńskim Klubem Carrom.

----------------------------------------------------

Akademia Twórczych Pomysłów

Data: 5 i 6, 12 i 13, 19 i 20, 26 i 27 LISTOPADA, godz. 17
Miejsce: Filia nr 16 Książnicy Kopernikańskiej, ul. Raszei 1

Akademia Twórczych Pomysłów działająca w Mediatece przy ul. Raszei 1 zaprasza dzieci w każdym wieku do udziału w zajęciach warsztatowych. W listopadzie spotkamy się 8 razy:

5 i 6 listopada: Jesienne lwy - z liści klonu wykonamy głowę lwa;

12 i 13 listopada: Kolorowe sowy - zrobimy zabawne, papierowe sowy;

19 i 20 listopada: Bajeczne jednorożce - z gazety, kolorowej krepy i włóczki wykleimy głowę jednorożca;

26 i 27 listopada: Skaczące żabki - z kolorowego papieru wykonamy skaczące żabki;

Zaczynamy zawsze o godz. 17. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Więcej informacji: 56 610 67 59.

----------------------------------------------------

Powiew skrzydeł motyla. Wystawa prac Grażyny Borowskiej

Data: 6 LISTOPADA – 4 GRUDNIA
Miejsce: Filia nr 1 Książnicy Kopernikańskiej, ul. Jęczmienna 23

Grażyna Borowska, jest torunianką. Mówi, że zawsze była osobą kreatywną, ambitną, niespokojnym duchem. Profesjonalnie spełniała się, ucząc rachunkowości w Zespole Szkół Ekonomicznych w Toruniu. Po przejściu na emeryturę pozostała aktywna zawodowo. W 2015 r. nagle i niespodziewanie świat zawalił jej się na głowę - umarł mąż. Dom, który wcześniej opuściły dzieci, opustoszał, a wszystkie sprawy i problemy stały się nieważne. Aby poradzić sobie z traumatycznymi przeżyciami Grażyna Borowska zaczęła malować. Niedługo potem - w 2016 r. - zapisała się do Sekcji Plastycznej Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tu pod okiem Marii Guttweld rozwinęła swój talent. Najczęściej maluje farbami olejnymi i akrylowymi, chętnie sięga po pastele. W jej pracach można odnaleźć szeroki wachlarz motywów i tematów, od kwiatów, przez martwą naturę i pejzaże, po portrety. Ostatnio z upodobaniem maluje baletnice; przyznaje że fascynuje ją ich subtelne piękno okupione wyjątkowym wysiłkiem.

W bibliotece przy ul. Jęczmiennej 23 pokaże ponad 30 obrazów. Nazwa wystawy nawiązuje do jednej z prezentowanych prac i odzwierciedla osobiste przeżycia artystki. Wernisaż rozpocznie się o godz. 17. Wstęp jest bezpłatny. Więcej informacji: 56 621 08 69.

----------------------------------------------------

Bajki ze ścianki

Data: 7, 14, 21, 28 LISTOPADA, godz. 17
Miejsce: Filia nr 16 Książnicy Kopernikańskiej, ul. Raszei 1

Zapraszamy na projekcje bajek z dawnych lat, które będziemy wyświetlać przy użyciu projektora Ania. Pokażemy: „Wiewiórkę Rudą Skoczkę” (7 listopada), „Jak Wróbelek Elemelek był proszony na wesele” (14 listopada), „Bal zabawek” (21 listopada), „O zaczarowanej bajce mydlanej” (28 listopada). Po każdym seansie odbędą się zajęcia związane tematycznie z wyświetlaną bajką. Projekcje rozpoczynają się o godz. 17. Wstęp jest bezpłatny. Więcej informacji: 56 610 67 59.

----------------------------------------------------

Spotkanie z Mistrzem Mowy Polskiej: Janusz Kukuła

Data: 8 LISTOPADA, godz. 18
Miejsce: Książnica Kopernikańska, ul. Słowackiego 8

Reżyser, scenarzysta, dyrektor i główny reżyser Teatru Polskiego Radia, twórca festiwalu „Dwa Teatry”. W latach 1997-1999 przygotował radiową wersję „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, w 2001 „Quo vadis”, a w 2002 „Władcę Pierścieni” J. R. R. Tolkiena. 10 lat później wyreżyserował audiobooki z opowiadaniami otwierającymi sagę o „Wiedźminie” Andrzeja Sapkowskiego. Pod jego okiem (i uchem) powstała również dźwiękowa adaptacja „Narrenturm”. W owym czasie (2011) była to największa produkcja radiowa w Polsce – w nagraniu wzięło udział blisko 200 aktorów. W 2015 został uhonorowany tytułem Mistrza Mowy Polskiej.

Janusz Kukuła przyznaje, że największy wpływ mieli na niego trzej przyjaciele: Lord Jim, książę Myszkin i Krzysztof Gosztyła. – Lord Jim nauczył mnie, żeby nigdy nie uciekać, książę Myszkin - żeby nigdy nie płakać, a Krzysztof Gosztyła - żeby zawsze robić wszystko z wiarą – powiedział w rozmowie z Polskim Radiem.

Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Staropolski wokabularz”. Wstęp jest bezpłatny.

----------------------------------------------------

Zrób sobie kartkę świąteczną

Data: 8 LISTOPADA, godz. 16.30
Miejsce: Filia nr 12 Książnicy Kopernikańskiej, ul. Fałata 35

Powoli zaczyna nas ogarniać świąteczny nastrój. W sklepach pojawiło się mnóstwo artykułów na Boże Narodzenie. Ale po co je kupować, kiedy przynajmniej niektóre możemy zrobić sami, np. kartki świąteczne. Podczas zajęć w bibliotece przy ul. Fałata 35 pokażemy, jak je wykonać techniką haftu matematycznego. To naprawdę nie jest trudne. Zadbają o to panie z toruńskiego Klubu Kreatywnych „Katarzynki”. Dodatkowe informacje na facebookowym profilu „Katarzynek”, mailowo: [email protected] lub telefonicznie: 56 652 09 80.

----------------------------------------------------

Popołudnia z mangą

Data: 8, 15, 22, 29 LISTOPADA, godz. 16
Miejsce: Filia nr 16 Książnicy Kopernikańskiej, ul. Raszei 1

Mediateka zaprasza na warsztaty czytania i pisania mangi. Zajęcia rozpoczynają się o godz. 16. Wstęp jest bezpłatny. Więcej informacji: 56 610 67 59.

----------------------------------------------------

„Wolność. Kocham i rozumiem.” Spotkanie autorskie

Data: 10 LISTOPADA, godz. 16
Miejsce: Książnica Kopernikańska, ul. Słowackiego 8

„Wolność. Kocham i rozumiem” to temat warsztatów dziennikarskich i literackich dla seniorów, które zorganizowaliśmy z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości. Współpracowali z nami: Fundacja Kult Kultury, Maszyna do Pisania oraz Arlan Graphics.

Przez całe lato uczestnicy zajęć pracowali nad tekstami do zbioru opowiadań „Moja wolność”. Pisali również artykuły, które ukażą się w okolicznościowej gazecie „Wolność jest w nas”. W każdym tekście stawiali trudne pytania: Czym jest wolność? Jak żyć, żeby być wolnym? A może wolność to mit?

W sobotę, 10 listopada, zapraszamy na wieczór autorski podsumowujący warsztaty. W trakcie spotkania porozmawiamy o wolności i przedstawimy to, nad czym pracowaliśmy wspólnie przez ostatnie kilka miesięcy: zbiór opowiadań i gazetę. Poznacie także naszych autorów. Czekamy na Was w Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8. Wieczór rozpocznie się o godz. 16. Wstęp jest bezpłatny.

Projekt został dofinansowany ze środków Gminy Miasta Toruń

----------------------------------------------------

Wieczór bibliofilski: Toruńskie Ksiąg Miłowanie - 5. rocznica śmierci Janiny Huppenthal (1928-2013)

Data: 13 LISTOPADA, godz. 17
Miejsce: Książnica Kopernikańska, ul. Słowackiego 8 (sala nr 52)

„Kto miłuje księgi, nie miewa tęskności…” 13 listopada zapraszamy na spotkanie poświęcone Janinie Huppenthal. W Książnicy Kopernikańskiej pracowała prawie 40 lat. W latach 1994 – 2013 była prezesem toruńskiego Towarzystwa Bibliofilów im. J. Lelewela. To za „toruńskie ksiąg miłowanie” komilitoni z Lublina uhonorowali ją Orderem Białego Kruka ze Słonecznikiem. Również bibliofile z Poznania i bibliotekarze z Wielkopolski szczególnie ją cenili, a ona lubiła z nimi współpracować. W pracy bibliofilskiej wsparciem był dla niej red. Stanisław Frankowski, a także wprowadzony przez nią do bibliofilskiej braci Aleksander Kotlewski.

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

----------------------------------------------------

Litero-Twórcy i Książko-File. O toruńskich publikacjach, wydawcach i bibliotekach

Data: 13 LISTOPADA, godz. 18
Miejsce: Książnica Kopernikańska, ul. Słowackiego 8

Zdarza się, że miejsca pozornie dobrze znane kryją ciekawe historie. Na spotkanie poświęcone właśnie takim miejscom (i takim historiom) zapraszamy 13 listopada o godz. 18. Jako że w tym roku Książnica Kopernikańska kończy 95 lat, przedstawimy opowieści osadzone w kontekście bibliotekowo-książkowym. O miejscach i ludziach związanych z książkami i toruńskimi bibliotekami opowie Katarzyna Kluczwajd. Jej opowieść będzie dopełnieniem spaceru historycznego, który odbył się 27 października. A skoro mowa o książkach i bibliotekach, nie zabraknie refleksji na temat dawnego języka polskiego. Zapraszamy do Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8. Wstęp jest bezpłatny.

----------------------------------------------------

Spotkanie z autorkami książki „Kreatywne pisanie. 12 debiutów”

Data: 14 LISTOPADA, godz. 18.00
Miejsce: Książnica Kopernikańska w Toruniu, ul. Słowackiego 8

12 odważnych kobiet marzyło o pisaniu. 12 wyjątkowych kobiet napisało 12 tekstów. 12 kobiet wydało wspólnie książkę. Teraz możecie się z nimi spotkać. W Książnicy Kopernikańskiej powiedzą, jak spełnić marzenie o pisaniu. „Kreatywne pisanie. 12 debiutów” to zbiór rozmaitych tekstów. Są w tej książce opowiadania obyczajowe, kryminalne, political fiction. Są też prawdziwe historie, reportaże, a nawet wiersze i tekst poradnikowy. Sześć tekstów napisały mieszkanki Bydgoszczy, cztery – torunianki, po jednym – panie ze Żnina i Starogardu Gdańskiego. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

----------------------------------------------------

Kobiece Inspiracje

Data: 14, 30 LISTOPADA, godz. 16.30
Miejsce: Filia nr 16 Książnicy Kopernikańskiej, ul. Raszei 1

14 i 30 listopada Mediateka przy ul. Raszei 1 zaprasza panie w każdym wieku na spotkanie
z cyklu "Kobiece Inspiracje". Razem miło spędzimy czas, przy okazji odkrywając drzemiące w nas talenty i umiejętności. 14 listopada proponujemy warsztaty „Inicjały z pomponami - dziewiarstwo z kolorowej włóczki”. Z kolei 30 listopada odbędą się zajęcia „Kubek czy dzieło sztuki?”, podczas których z banalnego kubka wykonamy designerską zastawę. Uwaga: w czasie spotkań zapewniamy opiekę nad dziećmi. Wstęp jest bezpłatny. Zaczynamy o godz. 16.30. Więcej informacji: 56 610 67 59.

----------------------------------------------------

Kiermasz rękodzieła

Data: 15 LISTOPADA, godz. 12-18
Miejsce: Filia nr 11 Książnicy Kopernikańskiej, ul. Żwirki i Wigury 39/41

Biblioteka przy ul. Żwirki i Wigury 39/41 zaprasza na kiermasz rękodzieła. Kupicie na nim jedyne w swoim rodzaju, niepowtarzalne, oryginalne kartki okolicznościowe, maskotki, bransoletki, serwetki i wiele innych, ręcznie wykonanych, przedmiotów, które nie tylko cieszą oko, ale są również praktyczne. Zapiszcie w kalendarzach: czwartek, 15 listopada. Kiermasz potrwa od godz. 12 do 18. Więcej informacji: 56 652 90 82.

----------------------------------------------------

XVI-wieczne toruńskie druki Koteniusza – uwagi o języku wybranych tekstów

Data: 15 LISTOPADA, godz. 17
Miejsce: Książnica Kopernikańska, ul. Słowackiego 8

Prelekcja popularnonaukowa przygotowana przez dr hab. Joannę Kamper-Warejko z Instytutu Języka Polskiego UMK. Tematyka wykładu: dawny język i piśmiennictwo polskie oraz procesy diachroniczne, którym podlegał język polski; zagadnienia historycznojęzykowe i kulturowe. Punktem wyjścia będą teksty drukowane w Toruniu w XVI w.

Po prelekcji zaprosimy do udziału w „staropolskim” dyktandzie. Laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymają karty prezentowe Empiku o łącznej wartości 220 zł.

Wykład i dyktando odbędą się w ramach projektu „Staropolski wokabularz”. Wstęp jest bezpłatny.

----------------------------------------------------

Czwarta Noc Gier Planszowych

Data: 17 LISTOPADA, godz. 19-24
Miejsce: Książnica Kopernikańska, ul. Słowackiego 8

Wiemy, że to lubicie najbardziej: noc z grami planszowymi. I na taką noc zapraszamy w sobotę, 17 listopada. Gramy w siedzibie Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8. Początek o godz. 19. Do Waszej dyspozycji będzie ponad 150 gier planszowych i karcianych, m.in. 7 Cudów Świata, Abalone Travel, Dixit, Dobble, Dolina Kupców 2: Era Mistrzów Kupieckich, Ice Cool, Imago, Kolejka, Kingdomino, Niezłe Ziółka, Splendor, Time Stories, Wsiąść do Pociągu: Europa. Będą planszówkowe i karciane turnieje z nagrodami oraz prezentacja nowych gier w naszej wypożyczalni. Gramy do północy. Czy można przynieść własne gry? Jasne, przynoście!

Czwartą Noc Gier Planszowych dofinansowano ze środków Gminy Miasta Toruń

----------------------------------------------------

Spotkanie autorskie: Jacek Pałkiewicz

Data: 19 LISTOPADA, godz. 18
Miejsce: Książnica Kopernikańska, ul. Słowackiego 8

Odkrył źródła Amazonki, samotnie pokonał Atlantyk, założył pierwszą w Europie szkołę survivalu. W poniedziałek, 19 listopada, będzie gościem Książnicy Kopernikańskiej. Spotkanie z Jackiem Pałkiewiczem rozpocznie się o godz. 18. Wstęp jest bezpłatny.

Pałkiewicz to jeden z ostatnich eksploratorów w starym dobrym stylu. Zorganizował ponad 100 wypraw. Najczęściej podróżował tak jak mieli w zwyczaju XIX-wieczni odkrywcy: na wielbłądach, jakach, słoniach, piechotą, chińskim sampanem lub indiańskimi pirogami. Ma na koncie kilka historycznych odkryć i osiągnięć. W 1972 przeszedł Saharę. Zajęło mu to 20 dni. Trzy lata później w pojedynkę przepłynął Atlantyk. Jego doświadczenia z wyprawy, która trwała 44 dni, wykorzystali naukowcy z NASA, zajmujący się problematyką izolacji i ludzkiej wytrzymałości w ekstremalnych warunkach. Dotarł, podróżując reniferowym zaprzęgiem, do najzimniejszego miejsca na Syberii (1989). A w 1996 r. kierował międzynarodową ekspedycją, która odkryła źródła Amazonki (Góra Quehuisha). 15 lat później władze peruwiańskie wzniosły tam obelisk z tablicą upamiętniającą to wydarzenie.

Jest członkiem rzeczywistym Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie. Został przyjęty po rekomendacji samego Thora Heyerdahla.

Poza tym szkolił kosmonautów i jednostki antyterrorystyczne. Założył pierwszą w Europie szkołę przetrwania. Jest autorem kilkunastu książek, m.in.: "Dubaj prawdziwe oblicze", "Amazonka: Zagadka źródła królowej rzek", "Sztuka podróżowania", "Syberia: Wyprawa na biegun zimna", "Terra Incognita: Wyprawa do źródeł Amazonki". Przez wiele lat był dziennikarzem włoskiej gazety "Corriere della Sera". W Polsce współpracuje z "Rzeczpospolitą", "Newsweekiem" i "Uważam Rze".

----------------------------------------------------

Kiermasz za grosik

Data: 19 - 23 LISTOPADA
Miejsce: Filia nr 14 Książnicy Kopernikańskiej, ul. Łyskowskiego 29/35

Biblioteka przy ul. Łyskowskiego 29/35 (pawilon Rubin) zaprasza na kiermasz taniej książki. Na wyprzedaż trafi 2500 tytułów, w tym 100 z szeroko rozumianej fantastyki oraz 50 biografii. Będą książki dla dzieci (bajki, baśnie i lektury) a także pozycje z różnych dziedzin wiedzy i nauki – m.in. historii, socjologii, pedagogiki, religioznawstwa i geografii. Ceny: 1 – 2 zł. Za albumy zapłacimy ok. 5 zł. Sprzedaz będzie prowadzona w godzinach otwarcia biblioteki: w poniedziałek, wtorek i czwartek od 12 do 18; w środę od 11 do 15; w piątek od 8.30 do 16. Więcej informacji: 56 648 18 96.

----------------------------------------------------

Zrób sobie gwiazdkę na choinkę

Data: 22 LISTOPADA, godz. 16.30
Miejsce: Filia nr 12 Książnicy Kopernikańskiej, ul. Fałata 35

Czymże jest choinka bez gwiazdek? Gwiazdki muszą być na choince! W trakcie zajęć w bibliotece przy ul. Fałata 35 zadbamy, żeby było ich jak najwięcej. Pomogą nam w tym niezastąpione panie z Klubu Kreatywnych „Katarzynki”. Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Dodatkowe informacje na facebookowym profilu „Katarzynek”, mailowo: [email protected] lub telefonicznie: 56

----------------------------------------------------

8. Konferencja z cyklu Zabytki toruńskie młodszego pokolenia. Miejsca dla kultury i rozrywek: idee, architektura, ludzie

Data: 24 LISTOPADA, godz. 10-15
Miejsce: Biblioteka Diecezjalna, pl. ks. Frelichowskiego 1

Kolejna odsłona popularnego sympozjum poświęconego toruńskiej architekturze. Jako że badaczy „młodszego pokolenia” interesują nie tylko materialne zabytki, ale również pamięć o miejscach, prezentacje przedstawione podczas konferencji będą ujmowały architekturę w szerokim kontekście funkcjonowania miasta i mieszkańców.

Tym razem tematem przewodnim będzie kultura – ta wysoka i ta popularna. Poświęcimy uwagę projektom Muzeum Pomorskiego im. Marszałka Piłsudskiego, siedzibom Książnicy Miejskiej im. Mikołaja Kopernika (w tym roku obchodzimy 95-lecie Książnicy), także lubianym przez torunian przedmiejskim restauracjom-ogrodom o rozlicznych funkcjach nie tylko gastronomicznych (Tivoli na Bydgoskim Przedmieściu, Viktoria Park na Chełmińskim), wojskowym kasynom, wątkom kinowym.

Kino będzie obecne dosłownie, bowiem po raz pierwszy w Toruniu pokażemy odnaleziony fragment toruńskiego filmu fabularnego „Panienka z chmur” (1929).

Podczas konferencji odbędzie się premierowa prezentacja książki „Praktyczny patriotyzm w Toruniu 1918/1920-2018: różne odsłony niepodległości”.

----------------------------------------------------

Wymieńmy się

Data: 24 LISTOPADA, godz. 10-14
Miejsce: Filia nr 16 Książnicy Kopernikańskiej, ul. Raszei 1

Zapraszamy na kiermasz używanych, puzzli, klocków, książek i innych zabawek. Jeśli masz ich za dużo albo chciałbyś wymienić na inne, zajrzyj do mediateki. Bezpłatnie zapewnimy Ci stoły, na których wyeksponujesz przedmioty przeznaczone na wymianę. Wymiana potrwa od 10 do 14. Więcej informacji: 56 610 67 59.

----------------------------------------------------

Nieprzeciętna Kobieta - Pani Profesor Cecylia z Łubieńskich Iwaniszewska

Data: 29 LISTOPADA, godz. 18
Miejsce: Książnica Kopernikańska, ul. Słowackiego 8

Powszechnie lubiana i szanowana, a także poważana Pani Profesor Cecylia Iwaniszewska – dla wielu Pani Cecylia, a dla przyjaciół po prostu Cesia. To dla Niej, Jej Przyjaciele z Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, Stowarzyszenia "Absolwent", Towarzystwa Miłośników Torunia, Towarzystwa Śpiewaczego "Lutnia" im. Marcelego Kadelca (Chóru "Lutnia") w Toruniu oraz Książnicy Kopernikańskiej organizują wieczór z okazji Jej urodzin. Będziemy wspominać wspólnie przeżyte chwile i podziękujemy Naszej Cesi za jej dokonania i przyjaźń, którą nas od lat obdarowuje.

W trakcie wieczoru będzie można kupić wydane przez Towarzystwo Miłośników Torunia „Wspomnienia o moim uniwersytecie”, w którym Jubilatka zdradza wiele szczegółów ze swego niezwykłego życia. Spotkanie umili na występ Chóru Lutnia.

----------------------------------------------------

Wypożyczalnia gier planszowych

To jedyne miejsce w Toruniu, w którym za darmo i bez płacenia kaucji wypożyczysz planszówkę. Jest tylko jeden warunek: musisz być zapisany do biblioteki. W wypożyczalni każdy znajdzie coś dla siebie. Mamy gry towarzyskie, strategiczne, ekonomiczne, kooperacyjne i edukacyjne. Są wśród nich m.in. takie hity jak: „Kolejka”, „Reglamentacja: Gra na kartki”, „Story Cubes”, „Timeline: Polska”, „Siedem cudów świata”, „Dixit”, „Dobble”, „Dolina Kupców 2: Era Mistrzów Kupieckich”, „Qwirkle”, „Tajniacy” i „Wsiąść do Pociągu: Europa”.

Gry pożyczamy maksymalnie na 7 dni. Jedna osoba może wypożyczyć jedną planszówkę. Wypożyczający powinien mieć ukończone 16 lat. Uwaga: za nieterminowy zwrot pobieramy opłatę w wysokości 10 złotych za dzień zwłoki.

----------------------------------------------------

Czytaj za darmo, czyli Legimi w Książnicy Kopernikańskiej

E-booki za drogie? Skorzystaj z oferty Książnicy Kopernikańskiej i czytaj za darmo. Specjalnie dla Ciebie wykupiliśmy dostęp do katalogu Legimi. To ponad 25 tysięcy tytułów, w tym nowości i bestsellery. Teraz wszystkie mogą być "Twoje".

Aby tak się stało:

1. Wyrób sobie u nas kartę biblioteczną (jeśli jej jeszcze nie masz).
2. Odbierz bezpłatny kod dostępu w siedzibie Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8.
3. Wejdź na stronę www.legimi.com/WIMBP_B i załóż konto.
4. Wpisz kod dostępu (masz na to czas do końca miesiąca, w którym odebrałeś kod).
5. Pobierz darmową aplikację Legimi na iOS, Android, Windows oraz Windows Phone.
6. Zaloguj się do aplikacji i czytaj e-booki przez miesiąc bez żadnych limitów.

Kody wydajemy w siedzibie Książnicy Kopernikańskiej oraz w naszych filiach. Kod ważny jest przez miesiąc (od daty jego aktywowania).

Aby przedłużyć dostęp do Legimi:

1. Odbierz kod na kolejny miesiąc.
2. Zaloguj się na stronie www.legimi.com/WIMBP_B
3. Wpisz nowy kod.

I voilà! Znowu możesz czytać za darmo! Pamiętaj: liczba kodów w każdym miesiącu jest ograniczona.

Wszelkie pytania w sprawach technicznych kieruj na adres: [email protected]

(Oprac. MM)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%