Zamknij
REKLAMA

Zaangażowani społecznie naukowcy dokonali rewolucji! [ZDJĘCIA]

14:46, 05.07.2018 | AA
REKLAMA
Skomentuj
fot. Tomasz Berent

W Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy otwarto nową wystawę czasową - "Beyond The Lab". To jednak zupełnie inna ekspozycja niż dotychczasowe realizacje największego centrum nauki w regionie. Niezwykłe eksponaty pokazują, jaka jest siła działania i zaangażowania zwykłych ludzi, którzy chcieli zmienić świat na lepsze.

Liza F. Crites wymyśliła koszulę prysznicową dla kobiet po mastektomii. Sama walcząc z nowotworem wiedziała, jak łatwo można zainfekować rany po zabiegu. Tim Omer zhakował pompę insulinową i poziom glukozy we krwi monitoruje używając swojego smartphona, Doreen Walther przekonała mieszkańców Berlina do stworzenia mapy komarów - wszystkie te innowacyjne wynalazki można zobaczyć na najnowszej wystawie w Młynie Wiedzy.

- '"Zrób coś dla siebie ale i dla innych" - to hasło idealnie podsumowuje tę wystawę. Powstała ona w Science Museum w Londynie i objechała 30 centrów nauki w całej Europie. Ona pokazuje aktywność przeciętnego człowieka i to, że każdy z nas może stać się naukowcem - przyznaje Monika Wiśniewska, dyrektor Młyna Wiedzy. - Na tej wystawie pokazujemy eksponaty stworzone przez tzw. pacjentów innowatorów, czyli osoby, które mierząc się z chorobą chcą coś zmienić i udaje im się opracować coś innowacyjnego.

To pierwsza wystawa w toruńskim Młynie, która wpisuje się w nurt tzw. "nauki obywatelskiej".

- Na tej wystawie prezentujemy historię konkretnych ludzi, a nie tylko pokazujemy ich wynalazki - dodaje Wiśniewska. - Chora na Parkinsona Sara opowiada o tym, jak monitoruje swoją chorobę. Każdego z nas ta wystawa może zainspirować do zrobienia czegoś więcej, do zadania sobie nieco trudniejszych pytań.

Wystawę oglądać można do końca października.

(AA)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone