Medalowe żniwo Copernicusa, fenomenalna forma przyszłych mistrzów i następców Michała Kwiatkowskiego

13:13, 04.10.2016 Michał Malinowski, Informacja prasowa
Skomentuj Drużynowi mistrzowie Polski z medalami i z trenerem Tomaszem Owsianem    Fot. Nadesłana Drużynowi mistrzowie Polski z medalami i z trenerem Tomaszem Owsianem Fot. Nadesłana

Przedostatni weekend sezonu 2016 był bardzo bogaty w wydarzenia dla toruńskich kolarzy Akademii Copernicus Michała Kwiatkowskiego. Starsze kategorie wiekowe walczyły w miejscowości Godziesze Wielkie o tytuły mistrzów Polski, młodsze stanęły na starcie wyścigu w Nowogrodzie w ramach Kolarskiej Ligi Uczniowskich Klubów Sportowych.

Godziesze Wielkie były miejscem rozgrywania mistrzostw Polski w jeździe dwójkami i jeździe drużynowej na czas. Mistrzostwa były imprezą dwudniową. Pierwszego dnia, w piątek, 30 września, na starcie stanęły pary klubowe. Akademię reprezentowały pary juniorów młodszych i juniorek młodszych.

[ZT]6760[/ZT]

Rewelacyjnie zaprezentowała się para Karol Wawrzyniak – Kacper Walkowiak, która wywalczyła swoją znakomitą jazdą tytuł mistrzów Polski. Karol z Kacprem wygrali z przewagą 40 sekund nad drugą parą z LKS Baszty Golczewo, trzecie miejsce zajęła para z KLTC Konin. Ich dominację w tej konkurencji potwierdza fakt uzyskania przewagi aż 40 sekund, gdy różnice czasowe na mecie między następnymi zespołami były 2-4 sekundowe. Druga para Akademii Michał Gałka – Aleksander Nikiel na startujących 37 zespołów zajęła dobre 10. miejsce. Na starcie w kategorii juniorka młodsza stanęły Oliwia Majewska i Agata Świątkowska, które uzyskały dziesiąty czas mistrzostw.

(Fot. Nadesłana)

Niedziela była drugim i ostatnim dniem mistrzostw Polski. Tym razem do rywalizacji stanęli zawodnicy w jeździe drużynowej na czas. Trenerzy zawodników Copernicusa: Tomasz Owsian i Marcin Mientki mogą być zadowoleni, ponieważ wszyscy ich podopieczni stanęli na podium mistrzostw. Drużyna juniorów na starcie stanęła w składzie: Kamil Rumiński, Artur Lewandowski, Adrian Brzozowski i Maciej Kwiatkowski. Po emocjonującej walce juniorzy akademii w końcówce ulegli zespołowi KTK Kalisz zdobywając srebrny medal. Na podium stanęły także juniorki młodsze: Oliwia Majewska, Agata Świątkowska, Marta Brzozowska, Marta Wesołowska oraz juniorzy młodsi: Kacper Walkowiak, Karol Wawrzyniak, Michał Gałka, Aleksander Nikiel. Obie drużyny zdobyły medale brązowe.

Ogromnego pecha miała drużyna juniorów młodszych jadąca po złoto. Na 8 kilometrze trasy Karol Wawrzyniak przy szybkości 55 km/godz. zaliczył fatalnie wyglądający upadek i drużyna straciła tam dziesiątki cennych sekund. To, że juniorzy młodsi wywalczyli jeszcze brąz i stracili do zwycięzców tylko 24 sekundy, należy uznać za godny uznania wyczyn, potwierdzający znakomite ich przygotowanie do mistrzostw przez trenera Marcina Mientkiego.

Warto dodać, że w Nowogrodzie, w sobotę, 1 października, odbył się wyścig o puchar wójta gminy Golub-Dobrzyń w ramach Ligi UKS. Na linii startu stanęli młodzicy, młodziczki i żacy akademii, którzy zdobyli kolejne miejsca na podium. W wyścigu młodzików po solowej akcji jako pierwszy z przewagą 17 sekund linię mety przejechał Dominik Żebrowski, Radek Frątczak zajął trzecie miejsce, Kamil Wróblewski ósme. Olga Wankiewicz nie dała szans konkurentkom wygrywając kategorię młodziczek, wśród żaków Franek Kaczorowski był drugi, Julek Marski dziewiąty.