Ma 20 lat i już wiele sukcesów na koncie. Oto, co mówi w szczerej rozmowie

12:47, 27.07.2017 MM
Skomentuj Fot. Michał Malinowski Fot. Michał Malinowski

Rozmowa z pochodzącym ze Świętosława, 20 - letnim Michałem Lewandowskim, kolarzem torowym Copernicusa, który wrócił właśnie z mistrzostw Europy w Anadi.

Jak ocenisz swój występ podczas niedawno zakończonych mistrzostw Europy w kolarstwie torowym juniorów i do lat 23 w portugalskiej Anadi?

Indywidualnie zająłem 5. miejsce na dystansie kilometra i byłem 10. w keirinie. Drużynowo poszło znacznie lepiej. Wspólnie z kolegami zdobyliśmy brązowe medale w sprincie. Udało mi się pojechać najlepszą trzecią rundę zawodów spośród wszystkich zawodników.

Jak rozpoczęła się twoja przygoda z kolarstwem?

Pochodzę z Świętosławia. Mam 20 lat. Trenuję kolarstwo od 2008 roku. W szkole, do której chodziłem, trener Sławomir Baliński, utworzył klub kolarski – UKS Iskrę Ciechocin. Poszedłem na pierwszy trening i się wkręciłem. Na początku trenowałem kolarstwo szosowe, ale pewnego razu, podczas mistrzostw Polski juniorów młodszych w keirinie zostałem mistrzem Polski. Na poważnie zaczęła się moja przygoda z kolarstwem torowym. Z czasem przerzuciłem się na sprint. Ponadto poszedłem do Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Żyrardowie. Tam z trenerem kadry, Danielem Meszką, uczyłem się sprintu. Z czasem przyszłym pierwsze poważne sukcesy na arenie międzynarodowej. Ukończyłem szkołę, zdałem maturę i teraz już trenuje z kadrą seniorów.

Jakie są twoje plany na resztę sezonu?

Chciałbym wystartować na mistrzostwach Europy seniorów oraz zaliczyć kilka pucharów świata.

Mówi się, że kolarstwo to jedna z najtrudniejszych dyscyplin sportowych. Ile wyrzeczeń ciebie kosztuje ten sport?

W domu bywam rzadko. Raz na dwa – trzy miesiące. Treningi też nie należą do najłatwiejszych – siłownia, treningi na szosie. Prawda jest jednak taka, że gdy się tym żyje, to aż tak bardzo nie przeszkadza.

Sportowe marzenie Michała Lewandowskiego?

Medal igrzysk olimpijskich.

Jak ocenisz rozwój kolarstwa torowego w naszym kraju w ostatnich latach?

Kolarstwo torowe w naszym kraju idzie w bardzo dobrym kierunku. Widać dużo zmian na lepsze. Wyniki reprezentantów Polski w różnych kategoriach wiekowych coraz bardziej napędzają tę dyscyplinę. Oby tak dalej.