Zamknij

Oto najciekawsze firmy naszego regionu. Jedni chcą stworzyć najszybszy superkomputer, inni...

14:20, 01.12.2016 A.W.
Skomentuj

Podczas uroczystej Gali Forum Ekspansji Małych i Średnich Przedsiębiorstw uhonorowano firmy, które są najlepsze we wprowadzaniu oryginalnych i innowacyjnych rozwiązań.

Poznaliśmy zwycięzców konkursu „Liderzy Innowacji Pomorza i Kujaw 2016” oraz najlepszego eksportera wśród małych i średnich przedsiębiorstw województwa.

Tytuł Lidera Innowacji Pomorza i Kujaw 2016 w kategorii innowacyjne średnie przedsiębiorstwo otrzymała firma: Klimat Solec Sp. z o.o. -za pomysł systemu oddymiającego.

- Wydawałoby się, że to typowo techniczna branża i trudno w niej wymyślić jakieś innowacje - mówi Radosław Jarczyński, dyrektor generalny spółki. - Ale okazuje się, że im dalej w las, tym więcej drzew: zawsze można wymyślić coś lepszego. Nasze instalacje oddymiające chronią zdrowie i życie ludzi znajdujących się w budynkach, w których wybuchł pożar.

Ten sam  tytuł w kategorii innowacyjne małe przedsiębiorstwo otrzymała Sybilla Technologies Sp. z o.o. z Bydgoszczy za robotyczne obserwatoria "Abot". Abot (Astronomiczny Robot) to innowacyjne w skali świata oprogramowanie do zarządzania obserwatoriami astronomicznymi. Abot steruje aktualnie 8 obserwatoriami na 4 kontynentach.

W kategorii innowacyjne mikro przedsiębiorstwo nagrodę dostała toruńska firma ABM Space Sp. z o.o. za opracowanie technologii pochłaniania energii kinetycznej zderzenia. To innowacyjne rozwiązanie w skali świata, które zostało opracowane w ramach programu Startiger w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Tytuł Lidera Innowacji Pomorza i Kujaw 2016 w kategorii "jednostka badawcza/grupa naukowa" otrzymał Instytut Technik Wytwarzania Wydziału Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. J. i J. Śniadeckich w Bydgoszczy - za urządzenie do rozdrabniania plastikowych pojemników i butelek, napędzane fotowoltaicznie.

Wyróżnienia otrzymali: Plast-farb Sp. z o.o. z Torunia, Bipromasz Sp. z o. o. Sp. k. z Bydgoszczy, Copernicus Computing Sp. z o.o. z Torunia, LumiDatis Sp. z o.o. z Torunia, Zakład Metod Komputerowych Wydziału Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

Certyfikat “Innowacyjna Marka Regionu InnoMaRe. Made in Kujawsko-Pomorskie” kategorii "nauka" otrzymał Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, za opracowanie koncepcji oraz wdrożenia innowacyjnej metody wytwarzania sztucznych narządów na podstawie cech anatomicznych pacjenta. Sztuczne narządy będą materiałem szkoleniowym i będą się charakteryzowały konsystencją, warunkami plastycznymi, sprężystością zbliżonymi do narządów rzeczywistych. To zaś pozwoli lepiej szkolić np. chirurgów.

[ZT]6583[/ZT]

Ten sam certyfikat, ale w kategorii "biznes" otrzymała firma High Technology Glass Polska Sp. z o.o. za technologię produkcji szkła samoczyszczącego z zastosowaniem hydrofobowej warstwy ochronnej.

Wyróżnienie otrzymała spółka Airon Green Energy Turbines Sp. z o. o. z  Bydgoszczy.

Liderem Eksportu Pomorza i Kujaw 2016 została Planika z Brzozy Bydgoskiej. Firma Planika Fires projektuje biokominki, które stają się centralnymi ozdobami luksusowych wnętrz na całym świecie. Wyróżnienie w tej kategorii dostała toruńska firma Optiguard, która od lat zapewnia nowatorskie podejście do zagadnień związanych z ochroną przed kradzieżą. 

Jaka jest recepcja na skuteczny eksport?

- To ciągłe poszukiwanie, tworzenie nowych rozwiązań, pionierskie spojrzenie i ciągła wiara w to, że możemy zmieniać i poprawiać świat - mówi Romuald Gierszal, prezes zarządu Optiguardu. -  Najtrudniej jest dotrzeć do krajów Dalekiego Wschodu, gdzie jest inna kultura, gdzie trzeba uważnie zbudować relacje i zrozumieć potrzeby klientów. 

Nagrodę specjalną Prezydenta Miasta Torunia dostała firma Copernicus Computing Sp. z o.o. za rozwiązanie pod nazwą: „Globalny system transferu dużych plików (GSTDP)”. 

- Istnieją ograniczenia dotyczące maksymalnej szybkości danych przesyłanych wobec jednego wątku - wyjaśnia Michał Organiściak, prezes zarządu firmy. - Stworzyliśmy rozwiązanie, które omija te ograniczenia, powodując, że coś, co było przesyłane powiedzmy przez 5 godzin, może być przesłane w ciągu minuty. To rozwiązanie funkcjonuje u nas od wiosny.

Firma w ostatnich latach uruchomiła również superkomputer hybrydowy „Kopernik” i przygotowuje się do uruchomienia kolejnego superkomputera „Lem”. Jeśli nie pojawią się jakieś znaczące nowe projekty, to będzie to najszybszy polski superkomputer, o około 15 procent szybszy od „Prometeusza” i osiemnastokrotnie szybszy od „Kopernika”. "Lem" znajdzie się też w pierwszej setce superkomputerów na świecie. Będzie wykorzystywany nie tylko do renderingu grafiki 3D, ale również do badań nad nowymi lekami.

- Zaczynamy już prace związane z jego budowaniem, komputer będzie stał w Lublinie - mówi Michał Organiściak.

Nagrodę Specjalną Prezydenta Miasta Bydgoszczy otrzymała Sybilla Technologies Sp. z o.o.

 

(A.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%