Zamknij

Co zrobić, żeby praca była przyjemnością? Oto prosty przepis

13:19, 26.11.2016 artykuł sponsorowany
Fot. depositphotos Fot. depositphotos

Najlepiej jeśli Twoja pasja, jest Twoją pracą. Zajmuj się tym co naprawdę lubisz. Te rady słyszy każda osoba, która znalazła się na rozstaju zawodowych dróg. Problem polega na tym, że wiele osób nie wie, w czym są dobre i jaka praca sprawiłaby im satysfakcję.

Aż 8 na 10 aktywnych zawodowo Polaków deklaruje, że w pracy liczy się dla nich rozwój, a nie wygoda – podaje portal pracuj.pl . A przecież jeśli się rozwijać, to tyko w interesującym nas obszarze. Praca nie powinna być przecież tylko sposobem zdobycia pensji, zasilającej pod koniec każdego miesiąca konto bankowe.

- W dziale sprzedaży pracowałam przez 4 lata. Po studiach dostałam się do firmy na staż, no i już zostałam – opowiada Lena. – W pewnym momencie zdałam sobie jednak sprawę, że po pierwsze nie lubię tego co robię. Zwyczajnie nie mam tej niezbędnej na tym stanowisku żyłki do handlu. Owszem, sumiennie wykonuję swoje obowiązki, ale nic poza tym. Co gorsza! Nie wiem też, co mogłabym robić, by praca sprawiała mi choć trochę frajdy – wyjaśnia.

Żeby unikać podobnych rozterek, decyzje zawodowe, warto podejmować w oparciu o swoje mocne strony i kompetencje. Nie należy trzymać się przy tym z utartych i tak chętnie wpisywanych przez kandydatów do CV: kreatywność, wielozadaniowości czy umiejętności pracy pod presją czasu. Warto poświęcić chwilę i zastanowić się, co wyróżnia nas na tle innych i jak właśnie te cechy mogą pomóc nam w rozwoju zawodowym.

Eksperci z pracuj.pl podpowiadają, że warto odpowiedzieć sobie na trzy, z pozoru łatwe pytania. Pierwsze z nich brzmi: Dzięki jakim umiejętnościom i kompetencjom nie raz (i nie dwa) przetrwałeś burzę w biurze?

- Zastanów się, na pewno przeżyłeś takie sytuacje. Nagły kryzys w firmie, wściekły szef podchodzący do Twojego biura a Ty (sam nie wiesz jak i dlaczego) odpierasz jego atak. Dzięki umiejętnościom retorycznym wybijasz mu z ręki kolejne argumenty. Przeprowadzone przez Ciebie szczegółowe wyliczenia, pomogą przekonać go do Twoich racji. Liczba umiejętności, o których tu mowa jest właściwie nieskończona. Należą do nich m.in. umiejętność zarządzania sytuacjami kryzysowymi, dogadania się z każdą, nawet najmniej komunikatywną osobą w zespole, rozładowanie żartem trudnej sytuacji, albo sprawne działanie pod presją czasu. Nigdy nie jest za późno, by przyjrzeć się im uważniej i zrobić z nich użytek – doradzają specjaliści z pracuj.pl.

Warto również zastanowić się, co daje nam zawodową pewność siebie. Dobrze jest zidentyfikować cechy, które sprawią, że czujemy się silni i kompetentni. Zdarza się, że specjaliści ds. PR, tak naprawdę dobrze czują się w programowaniu i w zaciszu domowego ogniska tworzą inspirujące mobilne aplikacje albo osoby zajmujące się finansami, najbardziej lubią te dni, kiedy przychodzi im szkolić swoich współpracowników i wyjaśniać im meandry cyfr, słupków i procentów. To właśnie świadomość mocnych stron jest pierwszym krokiem, do podjęcia kolejnych działań i zawodowego rozwoju.

Ostatnie pytanie, jakie ma pomóc znaleźć swoją zawodową drogę, może być zaskakujące, jednak warto podejść do niego poważnie. Eksperci radzą bowiem, by zastanowić się, co w przedszkolu i szkole wyróżniało nas z grupy rówieśniczej. Warto cofnąć się do dzieciństwa i przypomnieć sobie sobie, czy byliśmy zawsze tym dzieckiem, które w pierwszym rzędzie recytowało wiersze na szkolnych akademiach, czy może zajmowaliśmy się obsługą techniczną imprezy. Jako dzieci często intuicyjnie wybieramy zajęcia, w których czujemy się najlepiej.

Być może właśnie te trzy proste pytania, staną się inspiracją do refleksji na temat naszej kariery zawodowej. Nie warto bowiem bać się zmiany pracy.Więcej porad znajdziecie tutaj.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%