Zamknij

Milion gości hotelowych! Branża zaciera ręce. A gdzie najczęściej śpią turyści?

06:40, 17.06.2016 Katarzyna Fus
Skomentuj fot. Tomasz Berent fot. Tomasz Berent

Ponad milion osób skorzystało w ubiegłym roku z 367 działających na Kujawach i Pomorzu turystycznych obiektów noclegowych. Turyści najczęściej korzystają z noclegów w Toruniu. To aż jedna trzecia wszystkich noclegów. 

Największą popularnością wśród naszych gości, którzy spędzili w Kujawsko-Pomorskiem przynajmniej jedną noc, cieszyły się Toruń i Bydgoszcz, a także uzdrowiskowe perły naszego województwa: Ciechocinek (powiat aleksandrowski) oraz Inowrocław.

Według danych GUS za ubiegły rok obiekty turystyczne na Kujawach i Pomorzu dysponują 28 tysiącami miejsc noclegowych. Całoroczny charakter ma 285 obiektów. Mamy 164 obiekty hotelowe, 37 ośrodków wczasowych, 33 zakłady uzdrowiskowe, 16 ośrodków szkoleniowo-wypoczynkowych, 16 pól biwakowych i 4 kempingi. Najwięcej działa w powiecie aleksandrowskim (51) oraz w Toruniu (40) i Bydgoszczy (29). Liczba obiektów, w których turyści mogą spędzić noc wzrosła w stosunku do poprzedniego roku o prawie 11 procent (w skali kraju wskaźnik ten wyniósł 1,4 procent).

W ubiegłym roku z bazy noclegowej w Kujawsko-Pomorskiem skorzystało w sumie ponad milion osób. To o ponad 13,6 procent więcej niż rok wcześniej (w skali kraju wzrost wyniósł 7,4 procenta). W sumie udzielono 3,6 miliona noclegów, najwięcej w hotelach. Przeciętny pobyt trwał 3,6 dnia. Turyści najczęściej korzystają z noclegów w Toruniu (29,2 procent), Bydgoszczy (16,6 procent) oraz powiatach aleksandrowskim (12,4 procent) i inowrocławskim (5,8 procent). 

- Na pewno, wbrew pozorom, społeczeństwo jest coraz bogatsze – mówi Ryszard Kruk, toruński reżyser i pomysłodawca klastra turystycznego. - Ludzie dużo pracują, ale też wykorzystują weekendy do wyjazdów. Polacy szukają też możliwości wyjazdów w kraju. Wydaje mi się, że Toruń jest dobrze postrzegany, sporo zrobiła promocja miasta, ale również Lokalna Organizacja Turystyczna. Silnym magnesem jest symbol UNESCO. Ten znak jest gwarantem, że jest to warte zobaczenia. Co do branży hotelarskiej: walczyliśmy ze stereotypem Torunia, jako miasta, które jest miejscem tylko na jeden dzień. Chyba się udało i turyści coraz dłużej u nas zostają. Bardzo rozwinęła się turystyka biznesowa, bo to wydłuża sezon. Ciekawym obszarem są apartamenty i hostele. W ostatnich trzech-czterech latach powstało właśnie sporo apartamentów i kilka hosteli.  

Co dziesiąty turysta nocujący w Kujawsko-Pomorskiem to gość z zagranicy. Najliczniejszą grupę stanowią Niemcy (blisko 1/3), a także goście z Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch oraz Rosji.

(Katarzyna Fus)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%