Zamknij

TZMO organizuje ciekawą konferencję międzynarodową. Czego będzie dotyczyć?

12:58, 21.09.2018 Informacja prasowa Aktualizacja: 13:26, 22.09.2018
Skomentuj Fot. Tomasz Berent Fot. Tomasz Berent

W dniach 26-28 września, w Toruniu, odbędzie się XXI Międzynarodowa Konferencja Opieki Długoterminowej. Weźmie w niej udział ponad 1000 profesjonalistów z 25 krajów, osób, które na co dzień organizują opiekę nad osobami niesamodzielnymi. Konferencję organizuje Fundacja TZMO „Razem Zmieniamy Świat”. Jej partnerem jest marka Seni.

Protest jaki prowadzili niedawno rodzice wraz ze swymi pełnoletnimi niepełnosprawnymi dziećmi w Sejmie RP pomógł w zbudowaniu społecznej świadomości: czym jest niepełnosprawność, jakie niesie skutki dla rodzin osób z niepełnosprawnością. Nikt już nie dyskutuje czy takie osoby powinny być przez państwo wspierane. Tak, powinny, powstaje jednak pytanie o zakres i formę tego wsparcia. Symbolem protestu stały się pieluchomajtki. Dla strony rządowej wybranie drogi, na której państwo zwiększa dostęp do wyrobów medycznych, jest realną pomocą.

Nie dając do ręki gotówki uwalnia od ponoszenia wydatków towarzyszących dbałości o podstawową higienę, profilaktykę przeciwodleżynową, itp. Ale dla protestujących to nie jest odpowiedź adekwatna do ich potrzeb. No bo przecież nie wszyscy niepełnosprawni muszą korzystać z pieluchomajtek… 500 zł, o które walczyli dawałoby możliwość wyboru, dofinansowania tych wydatków, które niepełnosprawny lub jego opiekun uzna za najbardziej przydatne, np. rehabilitacji.

Można w tym momencie abstrahować od tego czy obie formy wsparcia są porównywalne co do ich wartości, powszechnie mówi się, że nie, ale nie to w tej dyskusji jest kluczowe. Po raz pierwszy chyba tak mocno publicznie wybrzmiała informacja: niepełnosprawność ma wiele wymiarów. Może oznaczać pełną zależność od innych, ale nie musi. W związku z tym u jednych kluczowe będzie to aby pielęgnować, a także wspierać opiekuna, u innych priorytetem powinno być podejmowanie działań, które doprowadzą osobę z niepełnosprawnością do możliwie maksymalnego usamodzielnienia.

Gdzie organizować opiekę nad sobą niesamodzielną? W domu? W instytucji opieki? Jeśli w domu, to jak wspierać opiekunów nieformalnych? Jak doprowadzić do tego aby bez względu na miejsce pobytu osiągnąć wymagany standard opieki? Która forma opieki - z punktu widzenia państwa - jest najefektywniejsza kosztowo? I czy zawsze można powiedzieć, że jedna jest lepsza a druga gorsza? Podczas XXI MKOD będziemy się koncentrować na tym aby pokazać różne formy organizacji opieki nad człowiekiem niesamodzielnym.

Różnice są determinowane wieloma czynnikami: różnymi potrzebami samego podopiecznego, zwyczajami, kulturą oraz – to oczywiste – dostępem do zasobów, zarówno ludzkich jak i materialnych. Tegoroczną Międzynarodową Konferencję Opieki Długoterminowej poprzedzi seminarium poświęcone chorobie Alzheimera. Seminarium odbędzie się 25 września, w CKK Jordanki. Jest adresowane do wszystkich mieszkańców Torunia i okolic, którzy chcieliby zgłębić wiedzę o tym czym jest ta choroba, jakie są jej objawy, gdzie można szukać wsparcia

(Informacja prasowa)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

geriatrykgeriatryk

0 0

a neuca z kijkami do bicia klientów -wysokimi cenami leków też z referatem? czy tylko w panelu? ( kijem po grzbiecie). 21:45, 22.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%