Zamknij

Tylko 20 projektów wpłynęło do budżetu partycypacyjnego. Przedstawiamy pierwsze propozycje, które mogą zostać poddane pod głosowanie

18:00, 28.03.2017 WG
Skomentuj Wśród propozycji do budżetu partycypacyjnego na 2018 r. są m.in. place zabaw, fot. Michał Malinowski Wśród propozycji do budżetu partycypacyjnego na 2018 r. są m.in. place zabaw, fot. Michał Malinowski

Tylko do piątku można zgłaszać projekty do budżetu partycypacyjnego. Macie jakieś pomysły? Długopisy w dłoń. Na razie do magistratu wpłynęło zaledwie ponad 20 projektów.

31 marca kończy się nabór projektów do budżetu partycypacyjnego na 2018 r. Sprawdziliśmy w magistracie, ile do tej pory wpłynęło projektów.

- Na razie mamy ponad 20 projektów złożonych w Urzędzie Miasta Torunia - mówi Anna Kulbicka-Tondel, rzecznik prasowy prezydenta Torunia. - Pierwsze dwa wpłynęły już dzień po ogłoszeniu naboru (9 marca, Jakubskie-Mokre, tematyka: chodniki i drogi). Dokładnie tak samo było zresztą w poprzednich latach - torunianie przynoszą swoje projekty w ciągu ostatnich dwóch, trzech dni przed upływem terminu. Spodziewamy się więc natłoku wnioskodawców w czwartek i w piątek.

Jakie wnioski wpłynęły do tej pory do magistratu? Wśród nich przeważają projekty dotyczące m.in. chodników, dróg, placów zabaw, boisk sportowych, ścieżek rowerowych. Pojawiły się też propozycje dotyczące sterylizacji kotów czy budowy wybiegów dla psów.

Sporo projektów do wyboru będą mieli mieszkańcy Kaszczorka - o ile przejdą one pomyślnie urzędową weryfikację. Wśród nich są m.in. mistrzostwa Torunia w spływie na byle czym na Drwęcy. Kolejna propozycja to "Suchą stopą". Pod tym hasłem kryje się budowa chodnika wzdłuż piaszczystej ul. Srebrzystej.

- Umożliwi to dogodne poruszanie się mieszkańców, co w chwili obecnej jest niemożliwe - tłumaczy Rafał Kmieć, społecznik z Kaszczorka i autor tego projektu. - Ulica nie ma wydzielonego nawet pobocza, usiana jest licznymi dziurami a w okresach deszczowych wymaga użycia kaloszy rybackich.

W Kaszczorku mogą też powstać tablice informacyjno-historyczne opisujące najważniejsze miejsca na osiedlu. Wśród nich ma też się pojawić instruktaż udzielania pierwszej pomocy. Poza tym wraca pomysł budowy wieży widokowej - tym razem na skarpie Drwęcy, która według pomysłodawców projektów ma "umożliwić wszystkim mieszkańcom Torunia podziwianie pięknej panoramy Drwęcy".

„Nowa zieleń dla Kaszczorka” zaś to projekt polegający na montażu pięciu „żywych wiat wierzbowych” z żywymi ławkami wewnątrz i nasadzeniami krzewów róży okrywowej w pasach dróg między chodnikami a jezdniami na ul. Szczęśliwej, Dożynkowej oraz Na Przełaj. "Wiaty będą wykonane z rosnących ciągle wierzb. Dadzą one cień i odpoczynek spacerującym osobom" - czytamy w opisie tego pomysłu.

Przypomnijmy: w poprzedniej edycji budżetu partycypacyjnego torunianie mogli głosować na 131 projektów.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

Jarek75Jarek75

7 1

Nie dziwię się że tak mało wpłynęło projektów. Po pierwsze mało czasu, bo tylko 3 tygodnie, a można by zrobić termin styczeń - marzec. Po drugie mam w głowie kilka pomysłów, które według mnie biją na głowę te wszystkie murale, kolejne siłownie, chodniki itd. ale jak pomyślę że mam pisać do spółdzielni czy nadleśnictwa pismo z prośbą o wyrażenie zgody to odechciewa się. Projekty piszą ludzie sami pod siebie dla swojego dobra i "widzi mi się".
Uważam że powinna być bardziej nowatorska forma - na specjalnej stronie wypełniałoby się wstępny formularz projektu - podając temat i opis ogólny - a to pracownik Urzędu Miasta powinien dopytywać o zgodę zarządce terenu i on przygotowywał by wycenę itd. Ktoś powie że to głupota. Ale od czego mamy urzędników? Na pewno wiele pomysłów chodzi Wam po głowach ale natłok codziennych spraw nie pozwala na latanie i załatwianie dodatkowych formalności. 08:25, 29.03.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Czytelnik Czytelnik

1 1

Jeśli ma Pan fajne pomysły proszę je tu wrzucić. Może kogoś zainspirują i złoży taki wniosek do budżetu. Jeśli chodzi o marcowy termin, to warto chyba zaznaczyć, że jest to termin składania wniosków, które można opracować dużo wcześniej. Proszę pamiętać, że uzyskanie zgody właściciela gruntu jest potrzebne tylko w procedurze budżetu partycypacyjnego - wszystkie inne pomysły można zgłaszać do urzędu przez cały rok. Na moim osiedlu dzięki środkom z budżetu partycypacyjnego udało się zrealizować wiele pomysłów na które nie było pieniędzy ze spółdzielni. Od 2014 roku osobiście zaangażowałam się w 5 projektów z tego 3 zostały już zrealizowane, 1 zostanie zrealizowany w tym roku, a 1 niestety przegrał w głosowaniu. Namawiam do odrobiny wysiłku, bo naprawdę warto. 10:47, 29.03.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Anna&Anna&

1 0

To ja może wrzucę kilka pomysłów - może komuś się nudzi i to wykorzysta.
1. Zamiast festiwalu w CKK Jordanki gdzie bilety dostaje tylko określona liczba osób proponuje koncert na bulwarach lub na placu np. koło OBI (czerwiec, lipiec)- jak za starych lat - jakiś piknik rodzinny, festyn z wieczornym graniem.
2. Czasami w Toruniu ma miejsce "Miesiąc dla zdrowia" - można wtedy za darmo korzystać z różnych obiektów sportowych. Może warto by było na 2-3 miesiące zimowe wynająć na kilka godzin w tygodniu baseny, hale, lodowiska dla mieszkańców. Wstęp za free za wcześniejszą rezerwacją.
3. Na wzór np. Szczecina - zrobić w jakiś letni wieczór "konkurs-pokaz" sztucznych fajerwerków w synchronizacji z muzyką. Pamiętam kilka (kilkanaście) lat temu na bulwarach był taki pokaz i było bardzo dużo chętnych. Wybrać 2-3 firmy które mają po 15 minut na pokaz.
4. Dużo ludzi skarży się na nowe, cięższe tramwaje, które hałasują. A co gdyby na wzór Poznania przestrzeń pomiędzy torami i z boku torów wysypać ziemią i zasiać trawnik? Trawa wygłuszy tramwaj i poprawi widok torowisk.
5. Utworzyć ogólnodostępne, darmowe wodopoje - poidła dla dorosłych, dzieci i psów - głównie na starówce oraz przy ścieżkach rowerowych.
6. Ławki, ławki i jeszcze raz ławki. Gdziekolwiek pójdziesz na spacer nie ma gdzie usiąść - na osiedlu, na starówce... Na Skarpie polikwidowano ławki pod klatkami, bo "będą menele siedzieć", na starówce i bulwarze znaleźć wolną ławkę to jak trafić piątkę w totka.
7. Albo całą tą kasę wydać na jeden projekt - basen otwarty, ogólnodostępny. Coś na wzór Wodnika lub Jordanek. Kwota budżetu jest mała ale można by zacząć od małego basenu i co roku dobudowywać coś. Może Miasto by coś dorzuciło z Unijnej kasy - podobno województwo w tej perspektywie ma problemy z ulokowaniem środków unijnych...... 14:10, 29.03.2017


malenczukmalenczuk

3 0

a może wpływa coraz mniej projektów ponieważ wiele, które do tej pory było przegłosowane nie zostało zrealizowane bądź pozostawione samopas...Daleko wybiegać nie trzeba - przykład Stawki, mówię m.in. o pięknych chodnikach, które zarastają zielskiem, przy których nie ma śmietników, mówię o placach zabaw, na których śmieci wysypują się ze śmietników, mówię o boisku klepowisku - tak wiem, niby w tym roku ma być normalna nawierzchnia, ale ile jeszcze innych atrakcji tam obiecano, a teren stoi pusty. I to już nieważne czy to pomysły budżetu czy inne...po co konsultacje skoro urzędnicy i tak mają swoją wizję 13:43, 29.03.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

StawkiStawki

0 0

Faktycznie patrząc na obecne realizacje budżetu na stawkach,odechcewa sie kolejnych pomysłów. Jeśli ma być byle jak to lepiej jak nie będzie wcale 14:39, 29.03.2017


0%