REKLAMA

Opłaty za postój na Starówce pójdą w górę? Magistrat nie mówi "nie"

11:30, 20.03.2017 | WG
REKLAMA
Skomentuj
Obecnie za pierwszą godzinę postoju na Starówce płacimy 3 zł, fot. Tomasz Berent

Czy w toruńskiej strefie płatnego parkowania opłaty pójdą drastycznie w górę? - Będziemy zmierzali do tego, żeby podnieść stawki - zapowiadają miejscy urzędnicy.

Nasz sobotni artykuł o ministerialnych pracach nad nowelizacją ustawy o drogach publicznych, która otworzy samorządom drogę do drastycznego podniesienia cen w strefach płatnego parkowania wywołał gorącą dyskusję. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, w centrach miast powyżej 200 tys. mieszkańców będzie można podnieść opłatę z 3 aż do 9 zł za pierwszą godzinę postoju.

[ZT]9444[/ZT]

Głosy wśród torunian są podzielone. Jedni są za tym, żeby ograniczyć ruch w zabytkowej dzielnicy.

- Wszystko OK - pisze jeden z naszych Czytelników. Będzie mniej aut na starówce. Oczywiście "Janusz z Grażyną" chciałby zaparkować pod samym pomnikiem Kopernika... Auto można tanio zostawić na parkingu CSW, pod CKK Jordanki i na/pod Pl. Św. Katarzyny.

Głos w tej sprawie zabrał Maciej Karczewski, przedsiębiorca ze Starówki związany z niegdyś prężnie działającą Fundacją Stare Miasto.

- Jestem ciekaw decyzji rady miasta w tej sprawie, bo opłaty mogą zostać podniesione, ale przecież nie muszą - komentuje Karczewski. - Myślę, że nic nie zmienią, bo przecież finanse Torunia mają się wyjątkowo dobrze... Skąd ten wniosek? Nie, nie wynika on ze studiowania rosnącego lawinowo zadłużenia miasta na jednego mieszkańca (lider w Polsce), albo z zatrważającego spadku liczby mieszkańców. Musi być dobrze, skoro kilka tygodni temu rada miasta przekazała nowej parafii na JAR-ze ogromną połać gruntu w najlepszej lokalizacji z 99-procentową bonifikatą, za grosze. Na takie gesty stać tylko baaaaardzo bogatych. Tak więc myślę, że rajcy tak bogatego miasta, nie będą musieli wyciągać pazernej łapy po pieniądze od kierowców, gości i klientów Starówki.

Zapytaliśmy toruńskich urzędników i radnych, co myślą o zmianie maksymalnych stawek za postój. Przypomnijmy: obecnie w Toruniu obowiązuje maksymalna stawka w droższej podstrefie A - 3 zł za pierwszą godzinę postoju. 

- Będziemy zmierzali do tego, żeby podnieść stawki - zapowiada Marcin Kowallek, dyrektor magistrackiego wydziału gospodarki komunalnej. - Mamy obecnie najwyższe dopuszczalne przepisami stawki opłat za parkowanie w strefie płatnego parkowania. Jeżeli chodzi o ich podnoszenie, na pewno skorzystamy z tej możliwości. To pozwoli chronić obszar staromiejski wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kowallek zaznacza, że samorządy od dawna postulują zwiększenie maksymalnych stawek za postój w strefach płatnego parkowania. - Jeśli dojdzie do takiej zmiany, na pewno będziemy ją szczegółowo analizować - zapewnia urzędnik. - Maksymalne stawki, o których jest obecnie mowa, raczej nie będą brane pod uwagę. Nikogo przecież nie stać, żeby zostawiać auto na parkingu za 10 zł za godzinę. Nie chodzi także o to, żeby całkowicie wyłączać Starówkę dla aut.

Według urzędników zmiany w obecnych przepisach pozwolą zróżnicować stawki na Starówce i w jej okolicach, np. tworząc kilka stref z różnymi opłatami. Wszystko po to, żeby ograniczyć liczbę aut wjeżdżających do ścisłego centrum.

Co na to radni? Maciej Cichowicz, radny Czasu Mieszkańców jest przeciw podnoszeniu opłat na Starówce.

- Może się okazać, że zwiększając opłaty, wylejemy dziecko z kąpielą - mówi Cichowicz. - Że osoby, które przyjeżdżały czasami na Starówkę, żeby zrobić zakupy, w ogóle będą definitywnie rezygnowały z wizyty w centrum na rzecz galerii handlowych, gdzie parkingi są za darmo. Trudno będzie też przyjeżdżać do restauracji. Jeżeli weźmiemy, że wizyta w restauracji trwa dwie godziny, to opłata za parkowanie może kosztować jeden posiłek. Część rodzin zrezygnuje z takiego rozwiązania.

A co Wy myślicie na ten temat? Zapraszamy do dyskusji.

(WG)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (5)

teczatecza

1 5

Jasne!!! jestem za... zwiększyć kwotę za postój na starówce... tak żeby ludziom nie opłacało się stawiać tam aut... i tak podnieść stawkę żeby te wszystkie sklepy padły bo przecież żaden klient nie będzie parkował za taką drogą kwotę.. no i coś trzeba wymyślić żeby po deptaku ludzie nie chodzili bo... podepczą, może jakaś opłata za wejście na teren starówki objęty UNESCO ?? 14:17, 20.03.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RomanRoman

6 0

Dawno nie byłem na Starówce, bo zazwyczaj nie da się tam zaparkować Wszystkie miejsca są zajęte. Wolę pojechać gdzie indziej do restauracji czy sklepu. Natomiast jeżeli opłaty wzrosną i dzięki temu pojawią się wolne miejsca, to może zacznę tam przyjeżdżać. 14:25, 20.03.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NIktNIkt

0 3

Z tego co wiem Toruń nie ma 200 tys. mieszkańców. Dane z oficjalnej strony Torunia. Toruń liczy 185 459 stałych mieszkańców, a liczba osób zameldowanych w Toruniu na pobyt czasowy wynosi 7 470 (dane z 31 grudnia 2016 r.). Wśród mieszkańców Torunia 54% stanowią kobiety, 46% to mężczyźni (http://www.torun.pl/pl/miasto/mieszkancy-dane). Więc problemu nie będzie z podniesieniem opłat. 11:12, 21.03.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KazimierzKazimierz

0 3

Aby zniechęcić do odwiedzania miasta Skutecznie - to dajmy opłatę 500 zł za każdą godzinę .
Aby zlikwidować smog, wystarczy zmienić ustawę pozwalającą na dodawanie 7% biododatków do paliwa - biododatki generują rakotwórczy C6H6. Każda stacja benzynowa w Polsce, bez względu na nazwę dodaje do benzyn i oleju napędowego biododatki. Dlaczego Niemcy mają czyste paliwo bez biododatków ? Dlatego by nie truć własnych mieszkańców oraz aby ograniczyć zachorowalność na raka. 11:12, 21.03.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KazimierzKazimierz

0 3

Aby zlikwidować smog, wystarczy zmienić ustawę pozwalającą na dodawanie 7% biododatków do paliwa - biododatki generują rakotwórczy C6H6. Każda stacja benzynowa w Polsce, bez względu na nazwę dodaje do benzyn i oleju napędowego biododatki. Dlaczego Niemcy mają czyste paliwo bez biododatków ? Dlatego by nie truć własnych mieszkańców oraz aby ograniczyć zachorowalność na raka. 11:14, 21.03.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone | 2017