Zamknij

Niezwykły piknik w Młynie Wiedzy. Przeczytaj!

13:15, 21.09.2016 Artykuł sponsorowany
fot. nadesłane fot. nadesłane

27 września w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy rozpocznie się piknik popularnonaukowy, realizowany w ramach Działalności Upowszechniającej Naukę, dofinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W namiocie przed budynkiem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w dniach 27-29 września, w godz. 9:00-15:00 będzie można wziąć udział w popularnonaukowych aktywnościach, przygotowanych w 4 strefach: matematyka oraz łamigłówki, informatyka i cybernetyka, telewizja i obrazy oraz konstrukcje.

W każdej ze stref będą dostępne, stanowiska doświadczalne, z których będą mogli bezpłatnie korzystać uczestnicy pikniku.

Matematyczna strefa będzie poświęcona tzw. „Księdze Szkockiej”, w której zostały zapisane pytania, zadania i matematyczne teorie. Księga została spisana przez przedstawicieli słynnej lwowskiej szkoły matematycznej: Stefana Banacha, Hugo Steinhausa czy Stanisława Ulama. Z sylwetkami tych naukowców będzie można zapoznać się w tej właśnie strefie.

Strefa informatyczna i cybernetyczna to możliwość zapoznania się z tym, jak duży wkład do rozwoju nowoczesnych technologii informatycznych, cybernetyki i sztucznej inteligencji wnieśli Abraham Stern czy Jacek Karpiński.

Trzecia strefa związana z telewizją i ruchomymi obrazami będzie poświęcona pracom Polaków, którzy wnieśli swój wkład w rozwój przemysłu telewizyjnego i fotograficznego. Uczestnicy dowiedzą się czym był telektroskop Jana Szczepanika, a także teorią Mieczysława Wolfke na temat powstawania obrazu w mikroskopie. W czwartej strefie, której patronem jest Feliks Antoni Michał Jasiński, uczestnicy zbudują własne konstrukcje zgodne z mechaniką bryły sztywnej i teorią sprężystości. Wykorzystane zostaną do tego różnego rodzaju klocki i inne materiały, które posłużą do budowy niesamowitych struktur.

Wszystkie stanowiska doświadczalne i eksperymentalne będą wykorzystywały metodę eksperymentu naukowego oraz technikę story telling.

Szczegółowy opis aktywności podczas festiwalu jest dostępny na stronie internetowej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy: tutaj

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%