Zamknij

Naszą wodę pije już Inowrocław. A wkrótce pić będzie też Ciechocinek. Jak to możliwe?

12:30, 24.07.2016 Wojciech Giedrys
Skomentuj Kranówka produkowana przez Toruńskie Wodociągi pojawi się w ciechocińskich kranach w 2018 r., fot. depositphotos Kranówka produkowana przez Toruńskie Wodociągi pojawi się w ciechocińskich kranach w 2018 r., fot. depositphotos

Toruńscy radni dali zielone światło na zawarcie porozumienia między Toruniem a Ciechocinkiem. Najważniejszym słowem w nim będzie “woda”.

Rozmowy między władzami Torunia i Ciechocinka trwają już kilka miesięcy. Chodzi o zaopatrywanie w wodę gminy miejskiej Ciechocinek przez toruńską spółkę komunalną Toruńskie Wodociągi.

Toruńscy radni w czwartek zgodzili się jednomyślnie na zawarcie przez prezydenta Michała Zaleskiego porozumienia między samorządami.

- Porozumienie będzie polegało na tym, że dwie gminy umawiają się na to, że Toruń zaopatrzy Ciechocinek w wodę - mówi Zaleski. - Przewidywany zakres sprzedaży to 500 tys. m sześc. rocznie - 5 proc. tego, co sprzedają rocznie Toruńskie Wodociągi (roczna sprzedaż to 11 mln m sześc.)

Prezydent zauważa, że wielkość dostaw z roku na rok jednak spada. Wyjściem naprzeciw jest szukanie nowych “rynków” sprzedaży. Za kilka dni podobnym porozumieniem zajmą się ciechocińscy radni. Zgoda obu samorządów jest to kolejny krok w przygotowaniach do budowy liczącego 12 km długości wodociągu między Czerniewicami a Ciechocinkiem.

Właśnie rusza procedura środowiskowa. Inwestycja będzie musiała uzyskać decyzję środowiskową, która wskaże m.in. możliwą ingerencję w środowisko naturalne. W imieniu Toruńskich Wodociągów wystąpiła o nią firma Melbud z Torunia, która odpowiada za przygotowanie projektu magistrali wodociągowej. Dokumentacja ma być gotowa w tym roku.

Za projekt TW zapłacą 221 tys. zł. Realizacja sieci wodociągowej między miastami ma się rozpocząć na początku 2017 r. A pierwsze dostawy kranówki? Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ruszą od 2018 r.

- Zadanie w 80-85 proc. będzie finansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - mówi Władysław Majewski, prezes Toruńskich Wodociągów. - Przewidywany koszt tej inwestycji nie przekroczy 6 mln zł. Okres zwrotu tego przedsięwzięcia wyniesie ok. 10 lat. 

Ale miejska spółka ma znacznie szersze plany “ekspansji” na okoliczne samorządy. Podobną ofertę złożyły wójtowi Aleksandrowa Kujawskiego.

Oprócz 12-kilometrowego przewodu magistralnego powstanie też zbiornik retencyjny, pompownia wody i instalacje np. sanitarne i elektryczne.

(Wojciech Giedrys)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

FlpFlp

5 2

Tak ciezko zrozumiec ze spada ilosc dostarczanej wody BO JEST ZA DROGA? Za ciechocinek i ino tez zapacimy bo przeciez ktos to musi skredytowac.ZA CO TEN PREZES BIERZE PIENIADZE?? 14:18, 24.07.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%