Zamknij
REKLAMA

Czy JAR będzie toruńskim osiedlem marzeń?

08:03, 28.05.2016 | Wojciech Giedrys
REKLAMA
Skomentuj
JAR to obecnie najdynamiczniej rozwiająca się część Torunia, fot. Tomasz Berent

Otoczone lasem, z niską zabudową, linią tramwajową i nowym układem dróg z chodnikami i ścieżkami - tak ma się prezentować nowe osiedle.

JAR, czyli teren po dawnej Jednostce Armii Radzieckiej, to jedno z najbardziej obecnie pożądanych miejsc w naszym mieście. Ale to zainteresowanie z roku na rok będzie coraz większe. Nie ma jednak, czemu się dziwić.

To osiedle w północnej części miasta - które okalają Ugory, Polna, Grudziądzka i granica z gminą Lubicz - ma cechy idealnej dzielnicy. Teraz oczywiście jest w początkowej fazie rozwoju, ale dzięki planowi zagospodarowania przestrzennego uchwalonego jeszcze w ubiegłej dekadzie, kierunek, w jakim zmierza, jest jasno określony.

Wokół JAR-u robi się coraz głośniej. Świadczy o tym m.in. zainteresowanie toruńskich radnych. Na ostatniej sesji klub PO złożył wniosek do prezydenta Torunia o uzupełnienie planu konsultacji społecznych o dodatkowy temat - nadanie nazwy dla osiedla w północnym Toruniu. 

- Dynamiczny rozwój tej części miasta wywołuje konieczność nadania nazwy osiedlu, na którym mieszka coraz więcej osób - mówi Bartłomiej Jóźwiak, przewodniczący klubu PO. - Uważamy, że mieszkańcy Torunia powinni mieć możliwość wzięcia udziału w podejmowaniu takiej decyzji.

W przypadku JAR-u można już mówić o równomiernym rozwoju. Najpierw na ten teren wjechał ciężki sprzęt m.in. Toruńskich Wodociągów. Warto nadmienić, że na uzbrojenie tego potężnego obszaru - w różnego rodzaju sieci, a także w układ komunikacyjny - miasto zamierza wydać w latach 2010-2017 łącznie ok. 45 mln zł. Ale to nie koniec.

Obszar JAR-u, który jest objęty planem zagospodarowania przestrzennego, to aż 417 ha. Większość terenu należy do miasta. W centralnej części wyrosną bloki i domy jednorodzinne. Ale praktycznie wszystko na tym osiedlu będzie na wyciągnięcie ręki. Przewidziano tam także szkoła, przedszkole (w tym roku ma powstać projekt placówki), boisko sportowe, a nawet kościół. Po wschodniej części zaś - równolegle do Grudziądzkiej - i wzdłuż nowej ulicy - Fortecznej - powstaną zakłady produkcyjne, usługowe oraz lekki przemysł, który nie będzie uciążliwy dla otoczenia. 

Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego miejscy urbaniści przewidzieli ok. 50 ha pod budownictwo wielorodzinne i ok. 39 ha pod domy jednorodzinne. Zręby JAR-u już doskonale widać w południowej części obszaru m.in. przy ul. Watzenrodego. Na osiedle weszło już czterech deweloperów - Bud-Tech, Młodzieżowa Spółdzielnia Mieszkaniowa, Lem-Bud oraz Toruńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego - którzy mają ambitne plany. Na tym osiedlu nie ma miejsca na liche projekty. A to wszystko dzięki zapisom planom zagospodarowania przestrzennego, który zezwala tylko na niską, dwupiętrową zabudowę wielorodzinną.

W tej chwili mieszkańcy JAR-u mogą robić zakupy w supermarkecie przy Ugorach. Sklep kolejnej sieci ma wyrosnąć wkrótce po drugiej ul. Watzenrodego. Oprócz tego mieszkańcy JAR-u coraz głośniej mówią o swoich potrzebach. Dzięki ich interwencji na osiedle wjeżdżają już miejskie autobusy.

Tereny usługowo-produkcyjne kupiły zaś firmy Krokus, Ebar i Neuca. Zwłaszcza plany ostatniej z tych firm są bardzo ambitne. Neuca bowiem na terenie JAR-u zamierza wybudować centrum logistyczno-dystrybucyjne, gdzie pracę znajdzie ok. 400 osób. Największa firma w Toruniu i krajowy lider dystrybucji leków kupiła od miasta działki przy Grudziądzkiej 205 i 207. Magazyn, który się tam znajdzie, powstanie nie wcześniej niż w 2018.
- Położenie w granicach miasta Torunia (przy wylocie na Łysomice) gwarantuje dobrą komunikację zarówno dla pracowników, jak i transportu towarów - podkreśla Beata Korzeniewska, rzecznik prasowy Neuca.

Tymczasem miasto wkrótce wystawi na sprzedaż kolejne grunty pod inwestycje na JAR-ze. Chodzi o tereny przy Fortecznej 6-8 i Grudziądzkiej 179-181. Pod młotek pójdzie osiem nieruchomości o powierzchni od 0,45 ha do 2,1 ha. Ceny wywoławcze wahają się od 489 tys. zł do 1,7 mln zł.

- Nieruchomości znajdują się w pasie wzdłuż Grudziądzkiej, przewidzianym pod funkcje o charakterze usługowym i produkcyjnym - tłumaczy Wiktor Krawiec, dyrektor wydziału gospodarki nieruchomościami magistratu. 

Miasto sprzedaje na JAR-ze także inne grunty m.in. pod budownictwo mieszkaniowe. Z oferowanych w 2015 r. 44,4 ha pozbyło się 13,6 ha.

Osiedle docelowo ma być dogodnie skomunikowane z istniejącym układem drogowym m.in. z planowaną trasą wschodnią. Na JAR ma też kursować linia tramwajowa, na którą miasto zamierza pozyskać unijną dotację. Będzie to jedna ze sztandarowych miejskich inwestycji realizowanych w ramach programowania europejskiego na lata 2014-2020. Linia będzie biec wzdłuż ul. Watzenrodego jako torowisko między obiema jezdniami. Zakończy się zaś pętlą tramwajową na planowanej ul. Heweliusza.

(Wojciech Giedrys)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (7)

awgawg

6 1

To osiedle w północnej części miasta - które okalają Ugory, Polna, Grudziądzka i granica z --> gminą Lubicz <-- (...)
WTF? Kto pisze artykuły do tego portalu?
na tym osiedlu nie ma miejsca na liche projekty (...)
Owszem jest, a bloki TTBS-u są tego najlepszym, choć przykrym, dowodem. Najgorsze jest to, że miasto najpierw poświęca dużo czasu i pieniędzy, żeby zaprojektować osiedle, a potem pozwala własnej spółce, żeby takimi koszmarkami psuła krajobraz. 13:46, 28.05.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GrzegorzGrzegorz

5 1

Może jest osiedlem marzeń ale nie pod względem odległości pomiędzy blokami które są najmniejsze z dopuszczalnych i aby zobaczyć co sąsiad robi u siebie w domu wystarczy tylko wyjrzeć przez okno :) 17:03, 28.05.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PP

6 2

Co do prestiżu to przydałaby się wymiana pieców/kominków w domach na Wrzosach lub kontrola tego czym się pali zimą. 02:02, 29.05.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Były mieszkaniecByły mieszkaniec

3 1

Z zewnątrz wszystko pięknie, ładnie, ale komfort mieszkań jest niski. Przez ściany słychać wszystko. Jak dla to będzie wielka kurza ferma za zbyt wygórowane ceny. Deweloperzy nie mają za grosz wstydu. Trzeba też zauważyć, że plaga włamań do piwnic na Jarze, to norma. 13:29, 30.05.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GkGk

2 1

Szkoda, że miasto nie dba o porządek... Wszędzie walają się śmieci, przydałoby się też trawę przyciąć na trawnikach wzdłuż ulicy.
No i co miasto ma zamiar zrobić z bezdomnymi mieszkającymi niedaleko bloków???!!! 14:35, 30.05.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NadirridaNNadirridaN

3 1

Przejechałem się raz rowerem po tym osiedlu. Nie wiem, co ludzie widzą w tej niskiej zabudowie, bloki są niskie, za to poustawiane jeden obok drugiego, każdy każdemu patrzy w okno i to z każdej możliwej strony, każdy szept niesie się po całym osiedlu, istny koszmar. I najlepsze, co widziałem: w niektórych blokach garaż jest tylko częściowo schowany pod ziemią, część wystaje ponad poziom gruntu, nad garażem jest wybudowany blok, więć co zrobili budowniczy: schody! Trzeba pokonać schody, żeby dostać się na teren przed blokiem, w tym oczywiście do klatek schodowych, dawno takiego *%#)!& nie widziałem. Czy nie wygodniej żyłoby się w dużym, wysokim apartametowcu okolonym lasem, gdzie nie musiałbyś słuchać bachorów z osiedla i patrzeć jak sąsiadka wiesza gacie na balkonie? Ale co tam, lepiej jak w kurniku. Jak dla mnie, to osiedle przeczy wygodnemu mieszkaniu pod każdym względem. 10:02, 01.06.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NadirridaNNadirridaN

3 1

I bym zapomniał o jeszcze jednym cudzie, partery na równi z gruntem, ludzie z chodników moga popatrzeć sobie, co ludzie na parterze w pokojach robią, o banalnym wejściu przez okno do czyjegoś mieszkania nawet nie wspomnę. Naprawdę nie wiem, ile musiałoby tam kosztować mieszkanie, żeby te 'wygody' znosić. 10:06, 01.06.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych").

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie firma VIVA MEDIA MARCIN NOWAK, 87-100 Toruń , ul. Konopnickiej 31/2, oraz nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie internetowej do Twoich potrzeb i zainteresowań oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z naszej strony internetowej wraz z funkcjonalnościami na niej udostępnianych ,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów. Przetwarzamy te dane w celach opisanych w polityce prywatności, między innymi aby: dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań,zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym, aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem dane mogą zostać przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. dostawcą usług IT, agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług, Zaufanym Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Informujemy, że na naszej stronie internetowej dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych Partnerów.

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak to zrobić.

Zaznacz przycisk „Zgadzam się” jeśli wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych podanych w formularzu przez VIVA MEDIA MARCIN NOWAK, 87-100 Toruń , ul. Konopnickiej 31/2 i naszych Zaufanych Partnerów jako administratora danych osobowych, w celach marketingowych, które obejmują także niezbędne działania analityczne i zestawianie w profile marketingowe na podstawie aktywności na stronie internetowej zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa. Wyrażenie zgody jest dobrowolne , masz prawo do dostępu do swoich danych, ich poprawiania, a także wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie, a także o pozostałych kwestiach wynikających z art. 13 RODO, dostępnych w Polityce prywatności..

Zgadzam sięNie teraz
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone