Zamknij

Toruńska woda popłynęła w kolejnej gminie

13:00, 15.08.2018 WG Aktualizacja: 07:27, 17.08.2018
Skomentuj fot. depositphotos fot. depositphotos

Po Inowrocławiu, Ciechocinku czy gminie Lubicz do toruńskiej sieci wodociągowej została włączona kolejna gmina. Woda produkowana przez Toruńskie Wodociągi popłynęła tym razem do gminy Obrowo.

Przygotowania do budowy magistrali wodociągowej i kanalizacji tłocznej trwały dwa lata. Są już pierwsze efekty. Właśnie ruszyły dostawy wody produkowanej przez Toruńskie Wodociągi ze stacji uzdatniania wody Drwęca Jedwabno do Brzozówki i odbiór ścieków z centralnej przepompowni zbudowanej w Głogowie.

Na tym nie koniec. Jesienią zostaną oddane do użytku instalacje od Kaszczorka w kierunku Osieka. I tam także popłynie toruńska woda. Gmina Obrowo deklaruje dobowy odbiór ok. tysiąca metrów sześciennych wody i dostawę podobnej ilości ścieków. 

- Oddano do użytku dwa nowoczesne rurociągi z niezbędną automatyką i obiektami technologicznymi - informują Toruńskie Wodociągi. - Część rurociągów biegnie pod dnem Drwęcy. Instalacje poprowadzono m.in. przez tereny gminy Lubicz, która także deklaruje chęć wykorzystania nowych możliwości w zakresie dostaw wody i odbioru ścieków. Łącznie w pierwszym etapie wybudowano 5 kilometrów wodociągu oraz 10 kilometrów kanalizacji tłocznej razem z 3 przepompowniami, w tym jedną centralną - pneumatyczną w Głogowie.

Zakończony właśnie etap inwestycji, w ramach którego powstało 5 km wodociągu i 10 km kanalizacji tłocznej, kosztował łącznie 6 mln zł. Był finansowany głównie z pożyczki udzielonej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Prace zaprojektowało toruńskie biuro Melbud, a zrealizowała je firma Skanska.

- Jako gmina zyskaliśmy bardzo dużo. Budowa magistrali wodociągowej  i kanalizacyjnej przez Toruńskie Wodociągi pomoże rozwiązać problemy, które mogłyby się pojawić w przyszłości, takie jak brak wody czy niskie ciśnienie wody. Jeśli chodzi o ścieki i budowę kolektora ściekowego, gmina zaoszczędziła środki - nie musimy bowiem modernizować ani rozbudowywać oczyszczalni w Dobrzejewicach czy też rozbudowywać oczyszczalni w Osieku - mówi Andrzej Wieczyński, wójt gminy Obrowo.

Realizowany właśnie drugi etap prac - warty 5 mln zł - obejmuje budowę prawie 9 km wodociągu i ponad 13 km. W tym przypadku pieniądze także w większości pochodzą z pożyczki z WFOŚiGW.

Gmina Obrowo to kolejny teren obsługiwany przez Toruńskie Wodociągi. W tej chwili toruńska woda dociera m.in. do gminy Lubicz, Wielkiej Nieszawki, Złejwsi Wielkiej, Łysomic, Inowrocławia, a od niedawna także do Ciechocinka.

(WG)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

lilulilu

5 0

aż śmiech ogarnia jacy ci wójtowie krótkowzroczni. Cieszą się, że są uzależnieni od toruńskiej wody. Nie wydadzą na swoje inwestycje to prawda, ale wody za darmo nie dostaną - z opłat pokryją inwestycje toruńskich wodociągów. W sumie to nawet się cieszę bo kasa trafi do mojego miasta, ale mieszkańcom tamtych gmin współczuję włodarzy 14:27, 15.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

ejej

2 0

czyli rozumiem, że problem z ciśnieniem w Głogowie i Brzozówce się skończył? 15:20, 15.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

xdtxdt

0 0

Żeby jeszcze woda Toruńska smakowała jak ta w Bydgoszczy. Miało być lepiej a u mnie na Chełmińskim ciągle chlor na kubkach smakowych. 12:55, 17.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%