Zamknij

Jakiej nazwy dla osiedla chcą mieszkańcy JAR-u? Na własną rękę przeprowadzili konsultacje

10:30, 12.09.2017 WG
Skomentuj Mieszkańcy JAR-u w sierpniu przeprowadzili sondaż na swoim osiedlu, fot. Tomasz Berent Mieszkańcy JAR-u w sierpniu przeprowadzili sondaż na swoim osiedlu, fot. Tomasz Berent

Mieszkańcy JAR-u wśród siebie przeprowadzili ankietę dotyczącą nazwy osiedla. W tych konsultacjach wzięło udział ponad 100 osób. Jakie są wyniki?

Mieszkańcy osiedla po dawnej Jednostce Armii Radzieckiej zabrali głos w sprawie nadania nazwy dla obszaru między ulicami: Ugory, Polną, Grudziądzką, a granicą miasta z gminą Łysomice. Na własną rękę wśród ponad 100 osób mieszkających w tej części miasta przeprowadzili ankietę. Z tego sondażu wynika, że przeszło 85 proc. mieszkańców opowiada się za nazwą "JAR" (48 proc.) lub "Jar" (37 proc.). Pozostałe 15 proc. głosów stanowią nazwy rozproszone, z największym wskazaniem na „Raj” (6 proc., pozostałe 9 proc.).

Ankieta została przeprowadzona w sierpniu - wśród najbardziej reprezentatywnej grupy, czyli mieszkańców osiedla. "Co niezwykle istotne, konsultacje pozbawione były jakiegokolwiek czynnika presji, socjotechniki, upolitycznienia, czy innej manipulacji. Ankietowani mogli przedstawić dowolną propozycję nazwy" - wskazują mieszkańcy JAR-u.

Oto wyniki sondażu przeprowadzonego wśród mieszkańców JAR-u

- Proponujemy oficjalnie usankcjonować nazwę osiedla jako Osiedle JAR - czytamy w stanowisku mieszkańców tego osiedla. - Nazwa jest używana od lat przez mieszkańców miasta oraz dzielnicy i ma niekwestionowany mandat społeczny. Każda zmiana urzędowa nazwy na inną spowoduje dysonans i zwiększenie dystansu pomiędzy społeczeństwem a władzą, co nie służy zarówno mieszkańcom, jak i administracji. Inna nazwa z pewnością nie zyska powszechnej akceptacji mieszkańców, którzy w kontaktach lokalnych nadal będą używać dotychczasowego sformułowania. Spowoduje to z pewnością chaos poznawczy.

Mieszkańcy wskazują, że nazwa "Osiedle JAR" odnosi się do "nowoczesnego charakteru miejsca, jednocześnie eksponuje walory przyrodnicze miejsca". Jednocześnie zauważają, że wśród mieszkańców nie wywołuje ona "właściwie żadnych skojarzeń negatywnych związanych z historią i nie pozostaje w sprzeczności z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej".

- Dzisiaj nikt nie „rozwija” skrótu do nazwy jednostki armii radzieckiej, raczej kontrastując ją z anagramem „RAJ” - czytamy w stanowisku. - Jednocześnie stanowi to niezwykle pojemny ładunek marketingowy do wykorzystania w kampaniach społecznych i inwestycyjnych.

Kwestią dyskusyjną pozostaje - według autorów stanowiska - forma zapisu nazwy osiedla: "JAR" czy "Jar". "Wyrażamy nadzieję, że nasz głos, jako niezwykle istotny i niewątpliwie niebagatelny, zostanie wzięty pod uwagę, nasze stanowisko stanie się stanowiskiem władz i w tym kierunku zostaną podjęte odpowiednie decyzje, sankcjonujące istniejącą rzeczywistość".

Przypomnijmy: do końca miesiąca potrwają konsultacje społeczne dotyczące nazwy dla osiedla JAR. Na najbliższy piątek zaś zaplanowano w tej sprawie spotkanie konsultacyjne. Początek o godz. 17 przed pawilonem handlowym przy ul. Watzenrodego 2.

[ZT]11850[/ZT]

(WG)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

karrambakarramba

1 1

ciekawe kto przeprowadzał tę ankietę? 12:12, 12.09.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

@osiedleJAR@osiedleJAR

0 0

ankieta prowadzona była na portalu fb/osiedlejar 12:49, 14.09.2017


reo

Adrian PanAdrian Pan

4 0

Skoro "JAR" jest niepoprawny politycznie, a sprowadzenie tej nazwy li tylko do "jaru" (dolina erozyjna) mogłoby z kolei sugerować pójście na łatwiznę, a więc i niedostateczną troskę lokalnych urzędników o zdrowy ideowo stan umysłów mieszkańców Torunia, nowa nazwa powinna być:

a) poprawna politycznie - powinna uwzględniać aktualny moment dziejowy,
b) poprawna ekonomicznie - powinna uwzględniać tendencje wywołane takimi programami jak "tanie państwo", 500+, mieszkanie+ itp.,
c) poprawna wizerunkowo - powinna uwzględniać tożsamość miasta, w którym gotyk jest na dotyk.

Prawidłowa odpowiedź może być tylko jedna: "Jarosław".

Jest to nazwa: a) poprawna politycznie, b) tania - wystarczy do obecnej dopisać "osław", c) harmonizuje z tożsamością Torunia, który jest miastem akademickim, a na UMK pracowało i pracuje wielu wybitnych Jarosławów. 13:23, 12.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LeoLeo

0 2

Już wszyscy mają troszkę tego dość. Ciągle tylko Jar, na Jarze że będzie to, że robią tamto, jaka ma być nowa nazwa. Naprawdę w Toruniu liczy się tylko Jar? 13:43, 12.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JaroslawJaroslaw

2 0

Jarosław 21:15, 12.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%